Cyberpunk 2077 - jak działają klasy postaci w grze

Foto: CD Projekt RED

Mówiąc o grze komputerowej dla pojedynczego gracza, której fabuła ma pewien określony kierunek (nawet, jeżeli w jej ramach możemy podążać wieloma różnymi ścieżkami i zobaczyć różne zakończenia), twarde określanie się na początku jako gwiazda rocka bądź reporter, wymagałoby stworzenia tak ogromnej liczby mechanik pozwalających to wykorzystać, że gra pewnie nie ukazałaby się przed 2077 rokiem. Albo byłaby słaba. CD Projekt RED podjęło więc decyzję, by odebrać nam ten jeden wybór - V, protagonist(k)a gry, jest najemnikiem, pozostawiając sztywne ramy pozostałych ról postaciom niezależnych, na których natrafimy w trakcie rozgrywki. Startujemy więc z pozycji Solo, chociaż oficjalnie coś takiego jak klasa postaci w CP2077 po prostu nie istnieje. To nie znaczy jednak, że nie dostaniemy pewnej dozy swobody w rozwoju bohatera.

Trzy cyberpunkowe ścieżki

Jak dowiedzieliśmy się podczas E3, klasa postaci w Cyberpunk 2077 to sprawa płynna, oparta na trzech ścieżkach. Prócz rozwijania umiejętności charakterystycznych dla Solo, będziemy też mieli okazję zagłębić się w tajniki Techników i Netrunnerów.

Solo

Solo, najemnik, cyngiel - to nasz punkt wyjścia. W podręczniku do Cyberpunk 2020 określani są jako najbardziej elitarne maszyny do zabijania. Fachu uczyli się na usługach korporacji, działając jako ochroniarze, bądź spece od “zadań specjalnych” - infiltracja, sabotaż, zabójstwa konkurencji. Życie Solo jest swoistą emeryturą, a on sam staje się cyberpunkowym roninem - najwyższej klasy wojownikiem, który nie ma już nad sobą szefa.

Cena, jaką płacą Solo za bycie najlepszymi żołnierzami cyberpunkowego świata, to powolne zatracanie człowieczeństwa. Kolejne wszczepy, a nawet wymiana całych narządów na mechaniczne oraz elektroniczne części to wymóg, by zasłużyć na najbardziej intratne, a co za tym idzie także i niebezpieczne zlecenia. Nie ma też mowy o ustatkowanym życiu - charakterystyka pracy wymaga długich nieobecności i niczym nadzwyczajnym jest spanie jednego dnia w drogim hotelu, by kolejną noc przeczekać w ściekowym kanale.

Foto: CD Projekt RED

Cyberpunk 2077 - jak działają klasy postaci w grze

Umiejętność specjalna Solo pozwala mu wyostrzać zmysły przydatne w walce, zwiększając refleks, celność i szybkość. W grze widzimy odpowiednik w postaci spowolnienia czasu, które ułatwia celowanie, flankowanie, a w ostateczności ucieczkę w trakcie walki. W gameplayu widzimy również kolejne skutki dalszych modyfikacji z dziedziny walki. Wśród nich moduł broni zintegrowany z naszymi nowymi oczami, który pozwala nam na obliczanie trajektorii lotu pocisków po rykoszecie, a więc w praktyce likwidowanie wrogów zza rogów. Nie można też zapomnieć o podwójnych skokach, bieganiu po ścianach i efektownych ostrzach wychodzących z naszych ramion. Im dalej będziemy szli ścieżką Solo, tym więcej niebezpiecznych narzędzi będziemy mogli wykorzystywać.

Technik

Technik to kolejna ścieżka umiejętności, którą będziemy mogli pójść w Cyberpunk 2077. W oryginalnym podręczniku rola Technika została przedstawiona, jako osoba, przy której nie można pozostawić bez opieki niemal nic, jeżeli nie chcemy za chwilę zobaczyć tego rozłożonego na części pierwsze. Technicy parają się naprawami i budową maszyn oraz ulepszaniem wszystkiego, co wpadnie im w ręce. Mowa tu również o budowie bomb, przerabianiu wojskowego wyposażenia i tworzeniu zaawansowanych systemów obrony. Jednym słowem - crafting. Drugą twarzą Techników są medycy, parający się wytwarzaniem i wszczepianiem mechanicznych części w ciała. Przedstawicielem tej drugiej grupy jest chociażby Victor, który w demówce wszczepiał nam nowe oko i “poprawiał” dłoń.

Foto: CD Projekt RED

W grze umiejętności z drzewka Technika pozwolą nam najpewniej na poprawianie możliwości wyposażenia, czy dostęp do najmocniejszych nielegalnych usprawnień. Odpowiednio rozwinięte umiejętności inżynieryjne pozwolą nam również na otwieranie zamków za pomocą modyfikowania panelów dostępu, naprawianie zepsutych urządzeń, czy rozbrajanie systemów bezpieczeństwa bez uciekania się do hakerskich sztuczek.

Netrunner

Trudno sobie wyobrazić cyberpunk bez hakerów. Taką właśnie rolę pełnią Netrunnerzy. W przeciwieństwie do hakerów znanych dziś, Netrunnerzy wykorzystują bezpośrednie połączenie własnej świadomości do sieci komputerowej, bądź nawet innych osób. Oglądając gameplay, a nawet zwiastun, możemy dokładnie podejrzeć o co chodzi. W jednej z pierwszych scen gameplaya widzimy już dwa przykłady działania Netrunnerów. Pierwszą z nich jest TBug, która prowadzi V przez pierwszą misję - otwiera zdalnie drzwi, czy wskazuje nam alternatywne ścieżki w budynku. Pod koniec zadania nasza postać sama łączy się kablem z inną osobą, zdobywając o niej dodatkowe informacje.

Foto: CD Projekt RED

W trakcie gry niejednokrotnie będziemy mogli korzystać z umiejętności hakowania. Za ich pomocą otworzymy zamknięte drzwi, zdobędziemy dodatkowe informacje, a nawet fundusze. Bardzo efektownie wyglądało bezpośrednie połączenie się z nieprzytomnym bandytą i uzyskanie za jego pomocą dostępu do całej sieci. Widzimy tam kilka możliwości dalszego postępowania - uzyskanie dalszego dostępu, zmniejszenie celności naszych wrogów z grupy schwytanego bandyty, czy wręcz odłączenie wszystkim połączenia z ich bronią, a więc mówiąc wprost - rozbrojenie jednym kliknięciem kilku oprychów. Możliwości zależą oczywiście od poziomu naszych umiejętności w tym zakresie.

Specjalista od wszystkiego?

Łatwo się jednak domyślić, wszak to motyw znany w grach cRPG od czasów… no, od dawna w każdym razie, że bardzo trudno (o ile w ogóle to możliwe) będzie nam odblokować najlepsze umiejętności we wszystkich z trzech obszarów. I tutaj dochodzimy do klasycznego dylematu - wyspecjalizować się w jednej kategorii, zdobywając najbardziej wypasione atuty, czy być po prostu dobrym we wszystkim, ale w niczym ekspertem. Przez 90% gry ułatwi nam dopasowanie się do sytuacji, ale w pozostałych 10%, gdzie wymagane będą najwyższe umiejętności, będziemy mieli większe problemy, bądź po prostu do części contentu nie dotrzemy (też jesteście z tych osób, które pakują dużo punktów w otwieranie zamków, bo MUSICIE wręcz wiedzieć, co było w skrzyniach, bądź zamkniętym pokoju?).

Od jednego z najgłośniejszych “Beep” w historii Twittera minął ponad rok. W tym czasie Cyberpunk 2077 nabrał kształtów, ale druga połowa roku to ciągłe wyciąganie smaczków z gameplayu i próba ciągnięcie za język twórców i przedstawicieli studia CD Projekt RED. O dacie premiery wciąż nie wiemy nic. Podobnie, jak o kolejnych materiałach. Pozostaje czekać.

Na szczęście fajnych RPG-ów nie brakuje, a z ostatnich gier z tego gatunku polecamy wam następujące tytuły:

Zobacz niezwykłych ludzi-cyborgów:

Pięciu niezywkłych ludzi-cyborgów