Cherry zakończy dylematy, jaką wybrać klawiaturę? MX Low Profile RGB

Wybór pomiędzy klawiaturą mechaniczną a membranową dla wielu jest bardzo prosty. Przecież na klawiaturze mechanicznej pisze się tak wygodnie i jest ona bardzo trwała. Więc decyduje się na nią prawie każdy, kogo na nią stać i nie przeszkadza mu jej waga.

To cię zainteresuje Pięć intrygujących urządzeń i technologii, na które czekam najbardziej w 2018OLED nie dla każdego, a na pewno nie dla PC

Jednak przez lata używania laptopów niejednej osobie spodobała się charakterystyka działania zainstalowanych w nich klawiatur niskoprofilowych z mechanizmem nożycowym. Zauważyła to firma Kailh i opracowała przełączniki mechaniczne. Wyposażone w nie klawiatury w laptopach wyglądają jak zwykłe przyciski z mechanizmem nożycowym, oferując jednak zalety klawiatury mechanicznej.

Oczywiście powodów wprowadzenia nieskoprofilowych klawiatur mechanicznych było więcej. Rosnący rynek laptopów dla graczy doprowadził do próby zainstalowania we flagowych modelach klawiatur mechanicznych z przełącznikami Cherry MX znanymi z niezależnych klawiatur. Problem jednak w tym, że takie rozwiązanie jest ciężkie, a wysokoprofilowe klawisze zajmują dużo miejsca. Nie dziwią więc porównania wyglądu MSI GT80, pierwszego takiego notebooka, do maszyny do pisania. Zresztą Acer Predator 21 X prezentuje się podobnie.

Cherry zakończy dylematy, jaką wybrać klawiaturę? MX Low Profile RGB

Cherry goni Kailh

Laptopowe przełączniki niskoprofilowe Kailh (lub podobne) wykorzystywane są w najwyższych modelach laptopów gamingowych Lenovo Legion, Asus ROG, MSI GT75 czy Acer Triton. Cherry zauważyło więc, że część graczy przenosi swoje uczucia do konkurencji. I tu pojawiają się przełączniki MX Low Profile RGB. Niski profil oznacza niecałe 12 mm wysokości czyli o 1/3 mniej niż w standardzie MX. Skok klawiszy to 3,2 mm a aktywacja następuje na głębokości 1,2 mm. Klawisze mają trzymać wysoki standard Cherry i wytrzymać do 50 mln klików. Półprzezroczysta obudowa przełącznika pozwala na zainstalowanie w nim podświetlenia RGB oraz częściowo chroni go przed wilgocią i kurzem. Zgodnie z normą IP40. Według przedstawicieli Cherry zapewnienie wodoszczelności wymagałoby użycia uszczelki, która wpłynęłaby na odczucia podczas korzystania z klawiatury.

Czytaj dalej poniżej

Chociaż przełączniki Cherry MX Low Profile RGB wciąż są w fazie prototypowej, w Las Vegas pojawiły się wyposażone w nie klawiatury. Osoby, które miały okazję z nich korzystać, były pod wrażeniem tego, że pisze się prawie tak samo przyjemnie, jak na standardowej klawiaturze z przełącznikami Cherry MX. Jakkolwiek przewiduje się, że nowe przełączniki znajdą zastosowanie przede wszystkim w nowych modelach smukłych laptopów gamingowych, pierwsze wyposażone w nie produkty to klawiatury niezależne. Firma Ducky już kusi nowym modelem o nazwie Blade Air o grubości zaledwie 22 mm.

Przyznam, że sam z chęcią wyekwipowałbym się w laptopa z mechaniczną klawiaturą. Jednak z jeszcze innego powodu. Mechanizmy nożycowe wykonane z plastiku są dosyć delikatne i przy uszkodzeniu jednego z klawiszy w laptopie zazwyczaj kończy się na wymianie całej klawiatury. Wierzę, że klawiatura Cherry MX Low Profile RGB nie tylko jest wytrzymała, ale i w razie potrzeby, wymiana w niej pojedynczej płytki powinna być sporo łatwiejsza. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i zobaczyć, czy będzie to rozwiązanie stosowane tylko w laptopach gamingowych.

Źródło: tomshardware, techpowerup