O czym należy pamiętać planując odpływ liniowy w remontowanej łazience?
Bardzo ważnym aspektem jest jakość wykonania, najlepiej aby pokrywa odpływu wykonana była ze stali nierdzewnej (V2A albo V4A), co zapobiegnie w dłuższej perspektywie problemom z korozją.
Jeżeli zależy nam na spójnym efekcie aranżacji wnętrza łazienki, to warto wybrać odpływ posiadający dwustronną pokrywę. Druga strona pokrywy nadaje się do wypełnienia płytką tego samego rodzaju, co pozostałe zastosowane w podłodze. Taka aranżacja sprawi wrażenie, że odpływ praktycznie stanie się niewidoczny w podłodze.
Planując zakup odpływu, pomyślmy o jego kolorze: czy będzie pasował do prysznica i pozostałej armatury? Obecnie w ofercie rynkowej mamy wiele opcji kolorystycznych oraz różnych rodzajów wykończenia powierzchni (np. stal polerowana albo szczotkowana).
Jeżeli chcemy zamontować odpływ tuż przy ścianie, albo połączyć ze sobą kilka odpływów w różnych zakresach kątów, to zwróćmy uwagę na możliwość jego konfiguracji.
Pamiętajmy o tym, żeby przy wyborze odpływu nie kierować się tylko jego ceną. Przede wszystkim sprawdźmy, z jakich materiałów jest wykonany, czy posiada uszczelnienie w postaci maty hydroizolacyjnej oraz czy zawiera zestaw montażowy, który zapewni jego stabilne ułożenie. Pozwoli to na bezawaryjne eksploatowanie urządzenia i zapobiegnie w późniejszym czasie kosztownym remontom oraz możliwym zalaniom.
Aby utrzymać odpływ liniowy w czystości, warto sprawdzić dostęp do syfonu, czyli łatwość jego wyjęcia i włożenia w korpus. W przypadku łazienek z ogrzewaniem podłogowym, dobrze będzie rozważyć zastosowanie suchego syfonu przeciw wysychaniu w nim wody i nieprzyjemnym zapachom. Ciekawą opcją jest też sitko z tworzywa sztucznego, zatrzymujące drobne zanieczyszczenia.
Daniel Bogutyn Specjalista ds. Marketingu KESSEL Sp. z o.o.Na zdjęciu otwierającym: Wąski odpływ liniowy ze stali szlachetnej. (fot. Kessel)