Grzejniki kanałowe - rodzaje, budowa, zastosowanie | Budujemy Dom

Czego dowiesz się z artykułu?

Grzejniki kanałowe są rodzajem konwektorów, które montuje się w kanałach w podłodze. Działają szybko i efektywnie. System kanałów grzewczych rozlokowanych wzdłuż dużych przeszkleń ogrzewa wnikające w głąb pomieszczenia chłodne powietrze, a także formuje jakby kurtynę z ciepłego powietrza, ponadto osuszając szyby - zapobiega ich parowaniu. Jedynym widocznym elementem jest podest (kratka), wpasowana w posadzkę.

Niektóre typy urządzeń można wykorzystać jako system chłodzenia pomieszczeń, jeśli tylko wyposażone są w odpowiednią funkcję.

Infografika: Zalety grzejników kanałowych

Jeżeli planuje się montaż takich grzejników, już podczas wykonywania wylewek trzeba przygotować głębokie kanały, a przy aranżowaniu wnętrz - pamiętać, aby przed nimi nie ustawić żadnej bariery, która utrudniałaby przepływ ogrzanego powietrza. Taką przeszkodą może być nie tylko zabudowa, ale i ciężkie meble. Na przykład wypoczynkowy narożnik, oddzielający strefę relaksu od jadalnej, będzie stał na drodze ruchu ciepła.

Elementy systemu kanałowego to wanna, wymiennik, podest i jego obramowanie.

Budowa systemu kanałowego. (fot. REGULUS®-system)

Właściwe miejsce na grzejnik kanałowy

Grzejniki kanałowe projektuje się zwykle wzdłuż okien i drzwi wychodzących na taras oraz wzdłuż wszystkich innych przeszklonych fragmentów ścian budynków.

Optymalne jest takie rozlokowanie tych urządzeń, aby ich długość przewyższała szerokość przeszkleń, wzdłuż których będą one działać. Konwektory kanałowe montowane są także w narożnikach i wzdłuż wewnętrznych ścian pomieszczeń.

Na ogół projektuje się je w salonie ze szklanymi ścianami lub szerokimi oknami tarasowymi, w wiatrołapie z wysokim nieotwieranym fiksem oraz wszędzie tam, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego i nie ma możliwości zastosowania grzejników ściennych.

Grzejniki kanałowe - rodzaje, budowa, zastosowanie | Budujemy Dom

Przeczytaj

Przyjmuje się, że odległość grzejnika kanałowego od przeszklonej przegrody (np. prowadzącej na taras) powinna wynosić 20-30 cm.

Grzejniki kanałowe najczęściej planuje się w pomieszczeniach z szerokimi przeszkleniami sięgającymi posadzki. (fot. Verano)

Wymiennik kanałowy

Wymiennik kanałowy zawiera dwa układy: wodny i oddawania ciepła. Ten pierwszy to wymiennik miedziany - pakiet równomiernie rozmieszczonych, poziomych rur grzejnych, spiętych na końcach kolektorami zbiorczymi. Drugi zaś to pionowe lamele z blachy aluminiowej, zespolone z poziomymi rurami miedzianymi. Stanowią one gęste ożebrowanie rur, formują kanały konwekcyjne.

Wanna

Wanna wytwarzana jest z blachy ocynkowanej pomalowanej farbą. Każdy taki element wyposażony jest w system regulacji wysokości, ułatwiający jego prawidłowe ustawienie w odniesieniu do wysokości posadzki. Przy wykonywaniu wylewki należy korzystać z rozpórek montażowych, aby uniknąć zdeformowania blaszanej wanny przez napierającą wylewkę.

Płytkie wanny (8 cm), można instalować także w stropie między kondygnacjami.

Podest

Podesty ażurowe wykonywane są jako sztywne lub zwijane, drewniane (dębowe lub bukowe) i aluminiowe. Szczeble ułożone są w poprzek osi kanału. Mogą mieć różny kształt, np. kości, listwy. Dystans między szczeblami wynosi od kilku do kilkunastu mm. Warianty zwijane ułatwiają dostęp do wnętrza kanału podczas czyszczenia, a także przechowywanie, po zastąpieniu go podestem posezonowym. Na zamówienie oferowane są wersje ze szczeblami ułożonymi wzdłuż osi kanału.

Drewniane zabezpieczane są bezbarwnym lakierem. Proponowane są o szerokości 25, 30, 35 cm i długości 60-500 cm (co 10 cm). Na ogół bez dopłaty można zamówić ruszt w dowolnym kolorze. Niewiele droższe są odmiany wykończone farbami metalicznymi i strukturalnymi.

Podest drewniany z listewkami w kształcie kości (fot. REGULUS®-system)

Podesty aluminiowe standardowo malowane są na kolor srebrny albo na dobrany z palety RAL. Mogą być anodowane. Jest to proces elektrochemiczny, polegający na wytworzeniu na ich powierzchni warstwy tlenku glinu, która zwiększa odporność na korozję, ścieranie oraz działanie czynników chemicznych. Do wyboru jest kilka wersji kolorystycznych, np. inox, czarny.

Podesty aluminiowe dostępne są np. w szerokości 25, 30, 35 cm i długości 60-350 cm (co 10 cm). (fot. REGULUS®-system)

Po zakończeniu sezonu grzewczego - podest ażurowy wymienia się na pełny, który całkowicie zasłania kanał i chroni jego wnętrze przed zabrudzeniem. Wypełnia się go materiałem, z którego wykonana jest posadzka.

Podesty zwijane ułatwiają dostęp do wnętrza kanału podczas sprzątania. (fot. REGULUS®-system)Ażurowy podest sztywny. (fot. Jaga)Podest pełny. (fot. REGULUS®-system)PoradnikCenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Modele z wentylatorem

Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz innych niskotemperaturowych źródeł ciepła, większym zainteresowaniem cieszą się grzejniki kanałowe z wentylatorem.

Pracują dynamicznie - umożliwiają szybkie uruchamianie i przerywanie ogrzewania, a także łatwe sterowanie jego intensywnością. Aby ich działanie było efektywne, ogrzane powietrze powinno jak najszybciej opuścić kanał grzewczy.

Wymuszenie ruchu powietrza przez - umieszczony w kanale, cicho pracujący - wentylator powoduje znaczne zwiększenie mocy grzewczej zestawu. Ponadto ten element umożliwia zastosowanie mniejszego, płytszego grzejnika oraz funkcjonowanie ze zmienną dynamiką (regulacja obrotów). Moc wentylatorów wynosi od kilku do kilkunastu watów. Natomiast głośność ich pracy w odległości 1 m nad grzejnikiem to ok. 20 dB (granica szeptu).

Grzejnik kanałowy z wentylatorem. (fot. REGULUS®-system)

Użytkowanie

Gromadzenia się kurzu i innych zanieczyszczeń we wnęce na grzejnik kanałowy nie jest problemem, ponieważ są one tak skonstruowane, żeby po zdjęciu podestu (kratki osłaniającej) czyścić je odkurzaczem. Natomiast poza sezonem zimowym, gdy ogrzewanie nie jest potrzebne, za to często korzystamy z wyjścia na taras, wnękę zasłania się szczelną zaślepką, dopasowaną do pokrycia posadzki. Grzejnik jest więc zabezpieczony przed piaskiem i innymi zanieczyszczeniami, przynoszonymi na butach z ogrodu.

Drugi potencjalnie istotny problem to tzw. przypiekanie kurzu. Rzeczywiście, pod wpływem kontaktu z rozgrzaną powierzchnią kurz zostaje przypieczony, stając się jeszcze silniejszym czynnikiem alergizującym. Jednak w praktyce ten problem dotyczy tylko starych instalacji o bardzo wysokiej temperaturze wody.

Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzące się we wnęce na grzejnik usuwa się odkurzaczem po zdjęciu podestu. (fot. Verano)Grzejnik kanałowy narożny (fot. z lewej) i w kształcie łuku (fot. z prawej). (fot. Kermi)

Redaktor: Joanna Dąbrowskafot. otwierająca: REGULUS®-system