Drzwi prawe czy lewe? Czy kierunek ma znaczenie? | Jaworzno - Portal Społecznościowy - jaw.pl

REKLAMA

Drzwi do domu to ważny element wykończenia wnętrz. Wybierając je, zwykle zwracamy uwagę na aspekty, takie jak funkcjonalność, kolor czy ciekawy design. Tymczasem, równie ważnym, acz często pomijanym kryterium jest kierunek otwierania drzwi. Sprawdź, co najlepiej sprawdzi się w Twoim domu – drzwi prawe czy lewe! Drzwi do domu mogą otwierać się na kilka sposobów. Po pierwsze, mogą być prawe albo lewe, a po drugie – otwierać się do wewnątrz lub na zewnątrz. To ważne kwestie, bo kierunek otwierania drzwi ma ogromny wpływ na ich funkcjonalność oraz Twój własny komfort. Dlatego, kupując drzwi do domu, warto zastanowić się, które z nich najlepiej sprawdzą się we wnętrzach. Jak odróżnić drzwi prawe i lewe?

Drzwi prawe a lewe – jak je odróżnić?

Pierwszym sposobem na określenie tego, jakie są drzwi lewe czy prawe, jest zlokalizowanie zawiasów. Wystarczy, że staniesz naprzeciw drzwi otwieranych do wewnątrz i sprawdzisz, gdzie znajduje się klamka. Jeśli uchwyt umieszczony jest po Twojej prawej,to znaczy, że zawiasy będą po stronie lewej. W takim wypadku masz do czynienia z drzwiami lewymi. Jeżeli zawiasy znajdują się po prawej, będą to drzwi prawe.

Drugi sposób polega na określeniu, czy kierunek otwierania drzwi odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Drzwi, które otwierają się do wewnątrz zgodnie z ruchem wskazówek, są drzwiami lewymi. Drzwi prawe otwierają się odwrotnie.

Drzwi prawe czy lewe? Czy kierunek ma znaczenie? | Jaworzno - Portal Społecznościowy - jaw.pl

Drzwi prawe czy lewe? Dlaczego to takie ważne?

Drzwi wejściowe to wizytówka każdego domu. Te wewnętrzne stanowią z kolei element uzupełniający całą aranżację i podkreślający charakter wnętrz. A jednak poza stylem czy designem drzwi liczy się także ich funkcjonalność. Kierunek otwierania wpływa na komfort codziennego użytkowania drzwi oraz wygodę przemieszczania się między pokojami.

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdzie swobodne otwieranie drzwi blokuje mebel lub inny sprzęt, znajdujący się w promieniu ruchu drzwi. Kierunek otwierania skrzydeł drzwiowych nie powinien też w żaden sposób wpływać na funkcjonalność wnętrza. Jeśli na przykład otwarte drzwi blokują dostęp do szafy czy meblościanki, warto zastanowić się nad zmianą kierunku ich otwierania.

Jak wybrać odpowiednie drzwi?

To, czy wybierzesz drzwi prawe, czy lewe jest kwestią zupełnie indywidualną. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które mogą znacznie zwiększyć funkcjonalność Twoich wnętrz. Dobierając drzwi do mieszkania, sprawdź, po której stronie będą znajdowały się włączniki światła. Wyobraź sobie, jak niewygodne byłoby sięganie do włącznika umieszczonego za skrzydłem drzwiowym. Dla większego komfortu wszystkie włączniki powinny znajdować się po stronie klamki.

Kolejny aspekt to oszczędność miejsca. Drzwi w małych pomieszczeniach powinny otwierać się w stronę ściany, a nie w stronę pomieszczenia i ustawionych tam sprzętów. Dzięki temu pokój nawet przy otwartych drzwiach prawych czy lewych wyda się większy. W pomieszczeniach, w których znajduje się kilka par drzwi, należy rozplanować kierunek otwierania tak, by żadne skrzydło nie kolidowało z drugim.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki