Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać, kiedy montować?

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać, kiedy montować?

Nie oznacza to, że musimy być bardzo zachowawczy. Często przy wyborze drzwi decydujemy się na najprostsze rozwiązania, ale gdyby nieco więcej czasu poświęcić temu zadaniu, możemy w znaczący sposób wpłynąć na ostateczny wygląd mieszkania. Postarajmy się zatem, by to był dobry wybór.

Ościeżnice – stałe czy regulowane?

Przed zakupem należy bardzo dokładnie wymierzyć otwory na drzwi, a także grubość ścian. Zwróćmy także uwagę, gdzie dokładnie będą zamontowane, ponieważ od tych czynników będzie zależeć rozmiar i typ ościeżnic.

REKLAMA

– Rozróżniamy dwa typy ościeżnic: stałe i regulowane – tłumaczy przedstawiciel marki Uniprofil. – Pierwsze dostępne są w standardowej grubości 9 cm. Nie zawierają opasek maskujących, dlatego zazwyczaj przy ich montażu stosuje się specjalne listwy, tzw. opasowe i ćwierćwałki, które ukryją połączenie z murem. Ościeżnice regulowane są łatwiejsze w założeniu i bardziej uniwersalne niż stałe. Można dopasować je do każdej grubości ściany, idealnie sprawdzą się więc przy nietypowych wymiarach. Regulowane opaski, które posiadają, obejmą ścianę z obu stron i dadzą ładny efekt wizualny oraz eleganckie wykończenie – dodaje.

Pamiętajmy, że przy zamawianiu drzwi i ościeżnic w typowych rozmiarach 60, 70, 80, 90 cm, otwór w murze powinien być szerszy o ok. 8-10 cm. Jeżeli zamawiamy drzwi z ościeżnicą regulowaną, np. rozmiar 80 cm, to otwór w murze powinien mieć szerokość ok. 88-90 cm, przy drzwiach z ościeżnicą stałą, np. rozmiar 80, szerokość otworu to 90 cm, natomiast optymalna wysokość otworu do montażu wszystkich ościeżnic to 207 cm. Wewnątrz powstałą szczelinę (ok. 1,5 cm) wypełnia się niskoprężną pianką montażową.

Drewno czy szkło?

Wiele zależy od tego, na jaki zdecydujemy się materiał przy wyborze drzwi. Musi on być przede wszystkim dobrej jakości i wytrzymały na uszkodzenia. Do wyboru mamy drzwi drewniane, z płyty drewnopochodnej (HDF, MDF), ale także szklane.

REKLAMA

Drzwi drewniane są wytrzymałe i powinny posłużyć przez wiele lat. Wybór na rynku jest bardzo duży – sosnowe, bukowe czy dębowe. Ze względu na materiał, z którego są produkowane, ich zakup będzie dość kosztowny.

– Drzwi z płyty drewnopochodnej są tańsze od drewnianych, a charakteryzują się podobną wytrzymałością – wyjaśnia przedstawiciel marki Uniprofil. – Są lżejsze i bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Ważny w tym przypadku jest rodzaj i gęstość wypełnienia, które wpłyną na poziom szczelności dźwiękowej i odporności na ogień – zaznacza.

Przeszklone drzwi w większości kojarzone są z przezroczystością, a co za tym idzie, brakiem prywatności. Niekoniecznie musi to być prawdą, ponieważ na rynku znajdziemy różne rodzaje szkła. Piaskowane czy satynowane dadzą matowy efekt, którego nie musimy stosować do całej powierzchni, a dodatkowo możemy także zdecydować się na wygrawerowany wzór. Tradycyjne, przeźroczyste, doskonale sprawdzą się w jadalni, kuchni czy salonie – otworzą przestrzeń, a w opcji z barwionym szkłem będą stanowiły designerski akcent.

Kiedy montować?

Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni moment montażu drzwi. Robimy to, kiedy ryzyko ich uszkodzenia jest najmniejsze. Czyli najpierw kładziemy podłogę i malujemy ściany albo kładziemy tapetę. Kiedy obie czynności są zakończone, możemy zakładać ościeżnice. Należy jednak wziąć pod uwagę dalsze prace remontowe, które mogą je uszkodzić. Warto pamiętać, że drzwi zmniejszają przejście między pokojami, dlatego trzeba przewidzieć rozmiar wnoszonych mebli. Najlepiej po zakończeniu wszelkich prac budowlanych założyć ościeżnice, zawiasy, klamkę, zamek i zamontować skrzydła drzwiowe.

O czym jeszcze pamiętać?

Przed zakupem tradycyjnych, uchylnych drzwi należy ustalić, czy będą one otwierane na zewnątrz, czy do wewnątrz. W małych pomieszczeniach, takich jak łazienka, montuje się drzwi prawe (otwierane przeciwnie do wskazówek zegara, czyli do siebie, a klamka znajduje się po lewej). Wynika to przede wszystkim z funkcjonalności – nie tracimy miejsca wewnątrz. Istnieje również zapis w prawie budowlanym, który mówi, że drzwi łazienkowe powinny być otwierane na zewnątrz. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa, ponieważ w łazience często znajduje się piecyk gazowy. Drzwi lewe, otwierane do wewnątrz, montuje się w większych pokojach dziennych, gdzie jest miejsce na ich skrzydło.

– Pamiętajmy także o niezbędnej wentylacji, drzwi do łazienki nie mogą być zbyt szczelne i muszą zawierać wywietrznik – tłumaczy przedstawiciel firmy Uniprofil. – Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny jedynie w sytuacji, gdy jej kubatura jest większa niż 6,5 m3, w przeciwnym przypadku musi być zamontowany wentylator mechaniczny – dodaje.

Zainwestujmy także w odbojniki, które ochronią ścianę i klamkę przed uszkodzeniem. Możemy zamontować je zarówno na ścianie, jak i podłodze.

Wybór drzwi może wydać się prosty i szybki. Nie należy jednak decydować się na pierwsze lepsze, jakie zobaczymy w sklepie. Najlepiej spytać fachowca o radę i konkretne parametry, które pomogą dostosować wybór nie tylko do naszych gustów, ale także i potrzeb.