EN57 i EN71 w historycznym malowaniu. Są dwa. Będzie trzeci?

W lipcu 2021 PKP SKM w Trójmieście ukończyła naprawę swojej jednostki EN71-052. W ramach prac skład pomalowano w żółto-niebieskie barwy, nawiązujące do historycznego malowania serii EN57 i EN71. Sposób malowania został jednak skrytykowany przez miłośników. Malowanie ostatecznie poprawiono. W międzyczasie na Mazowszu pojawiła się inna jednostka w historycznych barwach.

Jednostka EN71-052 została złożona w 2011 roku na bazie składu EN57-845 z 1971 roku. Podczas ubiegłorocznej naprawy poziomu P4 przeprowadzonej w elektrowozowni SKM w Gdyni Cisowej, 50-letni wówczas skład pomalowano na żółto-niebiesko, nawiązując do historycznego malowania tych pojazdów. Drzwi wejściowe do wagonów były jednak niebieskie, a nie żółte, tak jak za dawnych lat.

Historyczne malowanie w takiej postaci mocno skrytykowali miłośnicy kolei, którzy wskazywali, iż skład nie jest pomalowany zgodnie z prawdą historyczną. Oryginalnie drzwi wejściowe były żółte. Trójmiejska SKM zgodziła się z tą opinią i zapowiedziała wymianę drzwi, co nastąpiło kilka tygodni temu.

EN57 i EN71 w historycznym malowaniu. Są dwa. Będzie trzeci?

Dziś po trójmiejskich torach porusza się skład w faktycznym malowaniu sprzed lat, budząc nostalgię nie tylko wśród miłośników, ale również części pasażerów.

Historyczne malowanie, ale nie wnętrze

Osoby spragnione podróży prawdziwym klasykiem mogą jednak czuć się rozczarowane po wejściu do pojazdu. EN71-052 wprawdzie z zewnątrz jest pomalowany w historyczne barwy, jednak jego wnętrze w minionych latach uległo licznym modyfikacjom. W środku nie znajdziemy dermowych kanap, lecz współczesne tapicerowane krzesła z logo SKM. Ponadto, podczas naprawy P4 w 2021 roku wymieniono drewnopodobne laminaty ścienne na nowe, w odcieniu szarości.

Cociekawe, trójmiejska SKM posiada jeden skład z w miarę oryginalnym wyposażeniem wnętrza. Jest to jednostka EN57-1102, wyposażona w tradycyjne kanapy pokryte dermą oraz w drewnopodobne laminaty ścienne. Jednostka ta z zewnątrz jest jednak pomalowana w obowiązujące barwy SKM. Na bocznych burtach, pod oknami kabiny maszynisty nosi napis z przydomkiem „classic”. Według naszych nieoficjalnych informacji, ten skład także ma zyskać historyczne malowanie przy okazji najbliższej naprawy P4.

Żółto-niebiesko także w Kolejach Mazowieckich

Na polskich torach wkrótce pojawi się kolejna jednostka w historycznym malowaniu. Za kilka tygodni na tory powróci „babcia”, czyli EN57-038 należąca do Kolei Mazowieckich, której także przywrócono historyczne, żółto-niebieskie barwy. Zastosowane odcienie barw są nieco inne niż te użyte na jednostce trójmiejskiej SKM. Co ciekawe, wyprodukowany w 1963 roku pojazd jest najstarszym czynnym przedstawicielem serii EN57.