Okna narożne - rodzaje, zalety i wady, gdzie je montować?

Czego dowiesz się z artykułu?

Czym są okna narożne?

Okna narożne to rodzaj stolarki okiennej, który należy zaplanować na etapie projektowania domu. Wymagają wykonania odpowiednich nadproży, wzmocnień stropu, a w przypadku wielkoformatowych przeszkleń - osobnej ramy żelbetowej.

Ze względu na to, że są bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, powinny być wyposażone przynajmniej w dwukomorowy pakiet szybowy - najlepiej ze szkła hartowanego.

W przypadku przeszkleń od 31 grudnia 2020 r. współczynnik U (przenikania ciepła) nie może przekroczyć: 0,9 W/(m2·K) i tym należy kierować się podczas zakupu okien narożnych.

Konstrukcje narożne można wykonać z materiałów:

Jakie są rodzaje okien narożnych?

Podstawowy podział okien narożnych to:

1. Okna ze słupkiem (profilem narożnym)

Na łączeniu szyb znajduje się słupek w kolorze stolarki, który zespala konstrukcję. W tym przypadku pakiety szybowe mogą być połączone m.in. pod kątem 45°, 90°, 135° aż do 210° (kąt rozwarty jest wykorzystywany w przeszkleniach wykuszy).

Ich zaletą jest możliwość otwierania przynajmniej jednego ze skrzydeł, co pozwala na wietrzenie pomieszczenia, dlatego sprawdzą się jako okna narożne w kuchni.

Porównując je z oknami ze stepem, mają lepsze właściwości termoizolacyjne, są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Wybierając ten rodzaj okien, zwróćmy uwagę na to, żeby profil narożny był docieplony, co zapobiegnie stratom ciepła.

Okna narożne ze słupkiem. (fot. OknoPlus)

Okna narożne - rodzaje, zalety i wady, gdzie je montować?

2. Okna ze stepem

Pakiety szybowe w tego typu oknach można połączyć ze sobą tylko pod kątem 90°. Ich zaletą jest brak dodatkowych wsporników, które zaburzyłyby eksponowany widok.

W tej konstrukcji jeden z pakietów szybowych jest dłuższy i nasuwa się go na bok drugiego. Od strony wewnętrznej narożnika powstałą przestrzeń wypełnia się sznurem dylatacyjnym i uszczelnia specjalnym klejem o wysokiej odporności na promieniowanie UV i działanie czynników mechanicznych. Następnie krawędzie (na łączeniu) pokrywa się emalią ceramiczną lub silikonem, co daje efekt ciemnego paska - stepu.

Okna bezsłupkowe doświetlają pomieszczenie nawet o 30% więcej. Z tego względu, że nie można ich otwierać, sprawdzą się, np. w salonie w połączeniu z drzwiami tarasowymi, które umożliwią wietrzenie pomieszczenia.

W oknach ze stepem stosuje się grubsze pakiety szybowe - przeważnie 6 mm ze szkła hartowanego. Warto montować je na niskich kondygnacjach, gdzie nie będzie problemu z umyciem okna.

Okna narożne ze stepem są klejone ze sobą pod kątem 90°. (fot. OknoPlus)

Ze względu na sposób otwierania okna narożne dzielimy na:

Gdzie sprawdzą się okna narożne?

Okna narożne możemy montować w salonie, kuchni, sypialni czy w gabinecie. Wpuszczają do pomieszczenia więcej naturalnego światła, które pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców domu. Zazwyczaj planuje się je od południowej lub wschodniej strony budynku. Jeżeli nasza działka jest usytuowana w malowniczym miejscu, np. z widokiem na las lub rzekę, wówczas warto rozważyć montaż stolarki narożnej.

Jakie są zalety okna narożnego?

Ten typ stolarki coraz częściej spotyka się w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Okna narożne mają szereg zalet:

Jakie są wady okna narożnego?

Okna narożne odznaczają się wyjątkowymi walorami estetycznymi, ale:

Okna narożne w kuchni

Jeżeli planujemy montaż tego rodzaju stolarki w kuchni, zdecydujmy się na okno narożne otwierane. Umożliwi ono szybkie pozycie się zapachów po gotowaniu potraw, wentylację pomieszczenia i łatwiej je utrzymać w czystości. Wygodnym rozwiązaniem jest montaż okna typu fix (nieotwieranego) w połączeniu z drugim skrzydłem otwieranym.

Wymiary okna narożnego w kuchni (i w innych pomieszczeniach domu) są ustalane indywidualnie i dopasowane do konkretnego projektu domu. Ceny okien narożnych rozpoczynają się od ok. 1600 zł za sztukę do kilkudziesięciu tysięcy zł za wielkogabarytowe przeszklenia.

Do kuchni wybierzmy okno narożne otwierane. (fot. Vetrex)

Jaka dekoracja okna narożnego w kuchni?

Wiele osób rezygnuje z użycia jakichkolwiek dekoracji okna narożnego, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, gdzie panoramiczny widok jest ich największą zaletą.

Jeżeli jednak zależy nam na ich przysłonięciu, np. ze względu na zachowanie prywatności i ograniczenie nadmiernego nasłonecznienia, to możemy wybrać m.in.:

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Vetrex