Budownictwo Budownictwo Drzwi łazienkowe – jakie właściwości powinny wykazywać?

Drzwi łazienkowe zgodne z przepisami polskiego prawa

Zgodnie z § 79: „Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć, z zastrzeżeniem § 75 ust. 2, co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części – otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza”. Wszystko po to, aby móc zapewnić w łazience odpowiednią cyrkulację powietrza. Do sprawnej wentylacji nie wystarczą jedynie wywietrzniki, nawet jeśli w łazienkowej przestrzeni znajduje się okno.

Właściwą wentylację łazienki za pomocą odpowiednich drzwi, udaje się zapewnić przy pomocy kilku rozwiązań.

Budownictwo Budownictwo Drzwi łazienkowe – jakie właściwości powinny wykazywać?

W drzwiach można zamontować tzw. kratkę wentylacyjną albo tuleje wentylacyjne, czyli specjalne otwory w ich dolnej części. Najczęściej stosuje się jednak podcięcia albo szczeliny wentylacyjne, dzięki którym drzwi łazienkowe wyglądają wciąż estetycznie, a jednak spełniają wszelkie wymogi.

Drzwi łazienkowe – jaki materiał wybrać?

Największą popularnością cieszą się drzwi drewniane, odpowiednio zaimpregnowane. Ich szeroki wybór można znaleźć na przykład na https://inspiro.online/drzwi-wewnetrzne-lazienkowe. Drewno pasuje do tak chętnie aranżowanych łazienek w stylu loft, skandynawskim, retro, boho, SPA czy tych klasycznych. Co więcej, można je malować na dowolny kolor, dopasowując do estetyki wnętrza. Najczęściej drzwi wewnętrzne łazienkowe są w kolorze uniwersalnej bieli.

Drzwi łazienkowe powinny być przede wszystkim najlepszej jakości i w pełni odporne na działanie wody. W łazienkach nowoczesnych chętnie montowane są drzwi z hartowanego szkła mlecznego, które jest trwałe, odporne na wszelkie korozje i łatwo można utrzymać je w czystości.

W nieco tańszej odsłonie, ale równie wytrzymałe są drzwi z płyty, pomalowane nietoksyczną farbą. Te można wybierać wedle wzoru, gładkie albo z motywem ozdobnym, z frezami albo dekoracyjną szybą.

Jak widać, drzwi łazienkowe muszą być nie tylko praktyczne i zapewniać optymalne bezpieczeństwo w przestrzeni łazienkowej. Wymaga się, aby były także estetyczne i pasowały do całego wystroju mieszkania czy domu. Na szczęście ich producenci oferują dzisiaj tak szeroki wybór tego rodzaju elementów wyposażenia nieruchomości, że z powodzeniem udaje się wybrać drzwi do łazienki na każdą kieszeń pod względem finansowym oraz zgodnie z indywidualnym gustem w zakresie ich designu. Pamiętaj również, że drzwi łazienkowe możesz kupić gotowe albo postawić na te wykonywane na specjalne zamówienie.