Wieniec na drzwi na Boże Narodzenie: jak ozdobić mieszkanie na święta?

Wianki na Boże Narodzenie: nie tylko na drzwi

Wianki na Boże Narodzenie cieszą się sporą popularnością. Jedni wieszają świąteczne wieńce na drzwiach, inni ustawiają je w mieszkaniu jako stroiki (często wstawiając do ich środka świeczkę), jeszcze inni ozdabiają nimi nagrobki najbliższych, dekorując w ten sposób mogiły z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Nie ulega wątpliwości, że zaraz po obwieszonej bombkami i światełkami choince, to właśnie świąteczne wieńce są symbolami Bożego Narodzenia. Bożonarodzeniowy wianek najczęściej wykonany jest z gałązek drzewa iglastego, ozdobionych szyszkami, bombkami czy kokardami. Kolisty kształt wieńca ma symboliczne znaczenie – jest odwołaniem do życia wiecznego. Co roku sklepy przygotowują bogatą ofertę bożonarodzeniowych wianków, warto jednak pokusić się o samodzielne wykonanie takiej ozdoby.

REKLAMA

Stroik na wigilijny stół. Zdjęcie ilustracyjne Kseniya.bird/shutterstock.com

Kartki na Boże Narodzenie ręcznie robione: jak zrobić?

Wianki na Boże Narodzenie: krok po kroku

Oto instrukcja, jak wykonać wianki na Boże Narodzenie – krok po kroku:

Wieniec na drzwi na Boże Narodzenie: jak ozdobić mieszkanie na święta?

Przygotuj odpowiednie akcesoria. Potrzebne będą:

Jak zrobić stroik?

  1. Do obręczy przywiąż gałązki. Należy to zrobić ciasno i gęsto, by z czasem nie zsunęły się one z obręczy, bądź też jej nie odsłoniły.
  2. Przymocuj do gałązek ozdoby. Możesz przytwierdzić je sznurkiem (czy drucikiem) albo użyć kleju na gorąco.
  3. Powieś wianek na drzwiach wejściowych, zawieś go na ścianie w salonie, połóż na kominku czy parapecie, albo udekoruj nim świąteczny stół. Możesz go także podarować bliskim jako świąteczny prezent.
Zobacz wideo Myki na święta - domowy bałwanek i sposoby na serwetki

Wianki-stroiki na Boże Narodzenie: inspiracje

Jeśli zdecydujemy się samodzielnie wykonać wianki-stroiki na Boże Narodzenie, inspiracje znajdziemy praktycznie wszędzie. Takie ozdoby, zawieszone na ścianie, w oknie czy na drzwiach, bądź też położone na świątecznym stole, parapecie okiennym czy komodzie, z pewnością wprowadzą niepowtarzalny nastrój do naszego wnętrza. Tylko od nas i naszych upodobań zależy, jak będzie wyglądał wykonany przez nas stroik. Jeśli lubimy klasyczną elegancję, pomyślmy o przygotowaniu wianka z gałęzi świerkowych ozdobionych bombkami i kokardą w jednej tonacji kolorystycznej – zieleń świerku w połączeniu z czerwienią lub złotem będzie prezentować się bardzo szykownie. Równie dostojnie będą wyglądać gałązki ozdobione kwiatami gwiazdy betlejemskiej, owocami ostrokrzewu lub jarzębiny i pojedynczymi czerwonymi bombkami. Jeśli stawiamy na naturę, możemy zrezygnować ze sztucznych ozdób i gałęzie świerku lub jodły przyozdobić szyszkami, orzechami, laskami cynamonu i suszonymi plastrami pomarańczy. Ciekawy efekt uzyskamy też malując szyszki i orzechy na biało lub srebrno. Możemy też sięgnąć po gałęzie innych zielonych roślin, niekoniecznie iglastych, albo zupełnie z nich zrezygnować, łącząc ze sobą na gotowej podstawie szyszki i orzechy. Wystarczy odrobina fantazji, by stworzyć niepowtarzalną ozdobę świąteczną.

Wianki-stroiki na Boże Narodzenie: z czego zrobić?

Z czego zrobić wianki-stroiki na Boże Narodzenie? Możliwości są tak naprawdę nieograniczone. W przypadku stroików w kształcie wianka szczególnie ważna jest gotowa baza, na której stworzymy ozdobę. Może to być styropianowa oponka, którą możemy w całości zakryć gałęziami drzewa iglastego, bądź też pomalować ją farbą i nakleić na nią dowolne ozdoby, na przykład takie dary natury, jak szyszki i orzechy. Możemy skorzystać z metalowej lub drewnianej obręczy, do której przymocujemy zielone gałęzie z pomocą mocnego sznurka bądź drucika. Najbardziej popularną opcją jest obręcz wiklinowa, która szczególnie dobrze nadaje się jako podstawa bożonarodzeniowego wieńca. Jeśli jednak nie dysponujemy taką bazą – nic straconego. Wykorzystajmy drut (możemy w tym celu sięgnąć po druciany wieszak do ubrań), który wygniemy w kształt okręgu. Nawleczmy nań bombki różnego rozmiaru, najlepiej w jednej tonacji kolorystycznej, a otrzymamy wyjątkowy wieniec na Święta Bożego Narodzenia.

Dekoracje kominka na Boże Narodzenie: jak świątecznie przyozdobić kominek?

Pomysły na stroik bożonarodzeniowy

Jakie jeszcze pomysły na stroik bożonarodzeniowy warto rozważyć? Jeśli z jakichś względów wolimy zastąpić wieniec innym stroikiem, to nic nie stoi na przeszkodzie. Możemy wykonać stroik o dowolnym kształcie i rozmiarze, np. wbijając gałęzie drzewa iglastego w gąbkę florystyczną umieszczoną na płaskiej podstawce bądź w doniczce. Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie stroika w szkle – do tego celu warto użyć szerokiego szklanego wazonu, który wypełnimy białymi kamykami i dowolnymi ozdobami, w środek wstawiając świeczkę. Za stroik bożonarodzeniowy może posłużyć także patera, wypełniona szyszkami, orzechami, a nawet piernikami czy słodyczami. Puść wodze fantazji i stwórz własną, niepowtarzalną ozdobę świątecznego stołu!

Stroiki świąteczne w szkle Fot. shutterstock

Zobacz też: Prezenty dla pracowników na święta: czym może obdarować pracodawca?