Wieloryb Biskajski | BlueLife Magazyn Nurkowanie, Podróże I Sporty Wodne

Wieloryb Biskajski | BlueLife Magazyn Nurkowanie, Podróże I Sporty Wodne

Szacuje się, że na naszej planecie wieloryby biskajskie są na granicy wyginięcia. Zmiany klimatu, zderzenia ze statkami, sieci i zanieczyszczenie hałasem mają katastrofalny wpływ na stan zdrowia i reprodukcję całego gatunku.

Według głównego autora badań Michaela Moore’a, specjalisty od urazów wielorybów w WHOI, poprawa dobrostanu znaczenie ograniczy liczbę zgonów i skutecznie zmniejszy obecny spadek liczebności populacji, która wynosi obecnie zaledwie 366 osobników. W obecnym tempie wieloryby te mogą wyginąć w ciągu zaledwie 20 lat.

Wieloryb Biskajski | BlueLife Magazyn Nurkowanie, Podróże I Sporty Wodne

Połączenie wyników badań z istniejącymi narzędziami monitorującymi, jak np. zdjęcia lotnicze i ze statków, pobieranie próbek zwierząt i liczebność ofiar w kontekście urazów spowodowanych przez statki i narzędzia połowowe, pozwolą na lepsze zrozumienie wyzwań. Wprowadzenie niektórych rozwiązań, jak spowalnianie statków i zmianę ich torów, w momencie, gdy istnieje ryzyko kolizji, zamknięcie obszarów gdzie istnieje wysokie ryzyko splątania spowodowane umieszczeniem na stałe narzędzi połowowych, czy zmniejszenie ilości narzędzi połowowych na innych obszarach, może wpłynąć na ograniczenie śmiertelności.

Wieloryby biskajskie z północnego Atlantyku żerują w wodach Nowej Anglii i wschodniej Kanady. Migrują do wód południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, aby rodzić w zimie. NOAA oznaczyło te dwa krytyczne obszary siedlisk dla północnoatlantyckiej populacji wielorybów biskwitowych, w tym u wybrzeży Nowej Anglii i na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych od Karoliny Północnej do środkowo przybrzeżnej Florydy.

Warto przeczytać:

Powstaje przenośny system czujników do wykrywania…

Boja Farallon — sieci rybackie pod kontrolą

Robot do badania ekosystemów raf koralowych

“Zaginiony świat” namorzyczynu, ukryty…

Reklama

Źródło: Manuskrypt opublikowany przez Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) wraz z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) Fisheries dotyczący oceny stanu zdrowia wielorybów.

Reklama