[Aktualizacja II] Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy bez zasięgu. Według GDDKiA jest dobrze

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy nie będzie miał zasięgu sieci komórkowej. To już wiemy. Teraz poznaliśmy stanowisko GDDKiA, według którego… to nie jest problem.

[Aktualizacja II] Play dokłada swoje stanowisko

Wygląda na to, że GDDKiA włożył kij w mrowisko. Swoje stanowisko w sprawie zasięgu w tunelu zaprezentował również Play.

[Aktualizacja] Orange odpowiada – czy faktycznie operatorzy ponoszą winę za białą plamę w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy?

GDDKiA wskazało winnych braku zasięgu w nowej obwodnicy. Według nich mają to być operatorzy, którzy bardzo długo zbierali się do negocjacji i do dzisiaj nie zaakceptowali warunków jakie musieliby spełnić przy budowie – jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym. Tymczasem Orange postanowiło odpowiedzieć i to nie tylko za siebie, ale również powołując się na innych operatorów.

W ich Biurze Prasowym możemy przeczytać:

[Aktualizacja II] Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy bez zasięgu. Według GDDKiA jest dobrze

Po której stronie leży więc wina?

Najdłuższy tunel bez zasięgu sieci komórkowej

Z informacji sprzed kilku dni wiemy już, że po otwarciu Południowej Obwodnicy Warszawy, w najdłuższym w Polsce tunelu prawdopodobnie nie będzie zasięgu sieci komórkowej. Co zaczęło wzbudzać uzasadnione obawy odnośnie tego, co w sytuacji alarmowej? Czy trzeba będzie wystukiwać SOS o blachę samochodu?

Operatorzy chcieliby zapewnić zasięg w tunelu. Nawet bez problemu dogadali się, że wykorzystają do tego nadajnik Play, który połączy wszystkie sieci. Ale to wymaga położenia dodatkowego kabla w tunelu. Jak dobrze wiemy, stereotypowo w Polsce kabli telekomunikacyjnych nie kładzie się w trakcie jakiejkolwiek inwestycji drogowej, a dopiero po jej zakończeniu. W przypadku tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy nie ma wyjątku i operatorzy nie dostali zgody na wejście do inwestycji.

Czytaj też: Przeznaczenie procesora Intel Core i9-11900KB, to NUC 11 Extereme

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy z nowoczesnym rozwiązaniami. Na 112 zadzwonisz z kabelka

GDDKiA nie widzi w tym problemu. Tunel, zgodnie z wszelkimi unijnymi wytycznymi, będzie bardzo nowoczesny. Zostanie wyposażony w 130 kamer monitorujących sytuację w tunelu, nad którym przez całą dobę będzie czuwać Centrum Zarządzania Tunelem. W razie jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji to jego pracownicy wezwą pomoc. Dodatkowo tunel będzie wręcz nafaszerowany telefonami alarmowymi. Mniej więcej co 125 metrów, z których będzie można zadzwonić na 112.

Czytaj też: Motorola Moto G Stylus 5G zaprezentowana oficjalnie!

Reklama

Co więcej GDDKiA wskazuje, że winę za brak zasięgu ponoszą operatorzy. W opublikowanym komunikacie czytamy m.in. że operatorzy bardzo długo zbierali się do negocjacji i do dzisiaj nie zaakceptowali warunków jakie musieliby spełnić przy budowie.

Choć system monitoringu brzmi przekonująco, zdecydowanie pewniej czułbym się z zasięgiem sieci komórkowej. Bez konieczności biegania po tunelu w celu wykonania telefonu alarmowego z budki telefonicznej.