Sprawdzili czy Tesla nie działa bez kierowcy w fotelu. Wynik testu szokuje i zupełnie temu zaprzecza [WIDEO]

Tesla twierdzi, że ma technologię która wykrywa, czy za kierownicą siedzi kierowca. Ten test wykazał, że ma ona wiele wad i wymaga dopracowania. Obecnie nie jest ani bezpieczna ani tak zaawansowana, jak w niektórych modelach Subaru lub Forda. Producent powinien rozważyć, czy nie należy doposażyćsamochodów w kamery monitorujące kierowcę.

Tesla z systememAutopilota wymaga dodatkowych zabezpieczeń

W zeszłym roku doszło do śmiertelnej katastrofy Tesli w Teksasie, w której dwóch pasażerów straciło życie. Jak się okazało jeden z nich próbowałobsługiwać pojazd na Autopilocie i zwolnił siedzenie kierowcy .

GrupaConsumer Reports postanowiła przeprowadzić test. Nie kwestionuje on, że Tesla i jej funkcja Autopilot nie działa bez kierowcy siedzącego w fotelu ale odkrywa, że system można „oszukać”.

Tesla twierdzi, że jej pojazdy mają czujniki, dzięki którym Autopilot może działać tylko wtedy, gdy miejsce za kierownicą jest zajęte. Jak odkryli testerzy z Consumer Reports, systemy Tesli nie są niezawodne. Ponadto nie są tak zaawansowane jak u innych producentów, którzy używają czujników w siedzeniach i małych kamer monitorujących ruch oczu kierowcy. Takie funkcje niedawno wprowadzili w niektórych samochodach Subaru , Ford i General Motors .

Do tego by wykryć czy za kierownicą siedzi osoba,Tesla wykorzystuje czujnikiumieszczone w kierownicy i klamrze pasa bezpieczeństwa. W teście przeprowadzonym na prywatnym torze, Consumer Reports ocenił skuteczność systemu uwagi kierowcy w Tesli. Jak się okazało był w stanie oszukać technologię tak, aby pomyślała, że ​​kierowca jest na swoim miejscu .

Sprawdzili czy Tesla nie działa bez kierowcy w fotelu. Wynik testu szokuje i zupełnie temu zaprzecza [WIDEO]

Tesla Model Y jeździła na Autopilocie bez człowieka za kierownicą

Consumer Reports testował nowszy Tesla Model Y, a nie starszy Tesla Model S, który brał udział w tragicznym wypadku ale oba samochody były wyposażone w Autopilota.

Inżynierowie Consumer Reports z bez problemu oszukaliTesla Model Y, który jeździł na Autopilocie… bez nikogo na siedzeniu kierowcy. Takiscenariusz, stanowiłby ekstremalne zagrożenie, gdyby powtórzył się na drodze.

W teście wykorzystano łańcuch, którym obciążono kierownicę, który symulował ruch ręki i zapięty pas bezpieczeństwa. To umożliwiło przejście kierowcy na fotel pasażera. Wideo z tego przejazdu możesz zobaczyć tutaj.

Elon Musk zabrał głos w sprawie tragicznego wypadku pod koniec 2019 roku

W ostatni weekend 2019 roku, Tesla Model S uderzyła w drzewo na obrzeżach Houston w Teksasie. W wypadku zginęło dwóch mężczyzn. Jak twierdzi Policja,jeden z nich zajmował przednie siedzenie pasażera, a drugitylne.

Śmiertelny wypadek znów wzbudził obawy organów bezpieczeństwa i producentów samochodów. Niektórzy klienci zbytnio wierzą w technologię. W rzeczywistości powinni zawsze kontrolować swój pojazd, nawet jeśli posiada liczne systemy wspomagające kierowcę.

Pod żadnym pozorem nikt nie powinien próbować tego testu

Amerykański IIHS zaleca, aby wszystkie pojazdy wyposażone w automatykę kierowniczą i tempomat radarowy, obejmowały również systemy kontrolująceobecność kierowców i tego czy patrzą na drogę”. Taką możliwość dają kamery na desce rozdzielczej, które monitorują ruch oczu kierowcy.

Jeśli chodzi o test, który przeprowadził, ekspert Consumer Reports Jake Fisher, to stanowczo podkreśla, że pod żadnym pozorem nikt nie powinien tego próbować.

Systemy monitorowania kierowcy, będą częścią wymagań europejskiego programu bezpieczeństwa motoryzacyjnego Euro NCAP od 2023 roku.