Kamery będą pilnować buspasów - Aktualności - LoveKraków.pl

Do końca tygodnia w różnych punktach miasta mają zostać zamontowane kamery, których zadaniem będzie monitorowanie sposobu wykorzystywania buspasów.

Uruchomienie systemu zapowiadał w niedawnej rozmowie na naszych łamach wiceprezydent Andrzej Kulig. – Zamierzamy w przyszłym roku okamerować kilka głównych dróg wjazdowych w obrębie drugiej obwodnicy. Na początku będziemy chcieli monitorować w ten sposób buspasy, nie tylko na Alejach Trzech Wieszczów, bo obserwujemy bardzo złą praktykę wykorzystywania tych specjalnych pasów przez nieuprawnionych kierowców. To pozwoli nam przetestować system, co zapewne będzie bardzo przydatne w późniejszej egzekucji zakazu wjazdu do strefy czystego transportu – mówił przed Świętami.

Lokalizacje

Pierwsze urządzenia pojawiły się w rejonie skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów z ul. Reymonta. Do końca tygodnia mają zostać zamontowane kolejne, łącznie będzie ich piętnaście. Sześć z nich będzie monitorować ruch na Alejach, a pozostałe na al. 29 Listopada, rondzie Grunwaldzkim oraz ulicach Czarnowiejskiej, Brodowicza, Kamieńskiego i Wielickiej.

Kamery będą pilnować buspasów - Aktualności - LoveKraków.pl

– Kamery mają możliwość odczytu tablic rejestracyjnych. Będziemy sprawdzać skalę problemu nieuprawnionego korzystania z buspasów – zapowiada Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Jak mówi, potencjalne zastosowania kamer są znacznie szersze. Urządzenia monitorują bowiem nie tylko buspas, ale także sąsiedni pas, co daje np. możliwość porównania realnego czasu przejazdu autobusem i samochodem na danym odcinku albo analizy, jaką część ruchu w danym miejscu generują samochody na krakowskich rejestracjach, a jaką samochody z gmin ościennych. Urzędnicy będą mogli wykorzystywać takie dane przy podejmowaniu decyzji związanych z organizacją ruchu.

100 zł mandatu

Obowiązujący od 1 stycznia taryfikator nie zmienił wysokości kary za nieuprawione korzystanie z wydzielonego pasa dla autobusów. Za niezastosowanie się do znaków, którymi taki pas jest wyznaczony, grozi mandat w wysokości 100 zł.