Sara James: afrykańskie rytmy płyną w mojej krwi [WYWIAD]

Sara Egwu-James ma 13-lat i pochodzi ze Słubic. Młoda artystka może pochwalić się polskimi i nigeryjskimi korzeniami. Jej pasja do muzyki narodziła się już w rodzinnym domu. Tata Sary jest muzykiem, którego szersza publiczność może kojarzyć z programów "X Factor" czy "Bitwa na głosy".

Wokalistka może się pochwalić nie tylko zwycięstwem w "Szansie na sukces. Eurowizja Junior 2021", ale także wygraną w 4. edycji "The Voice Kids", gdzie zostawiła konkurentów daleko w tyle.

***

Bartosz Sąder: Chciałbym ci bardzo pogratulować wielkiego sukcesu w "Szansie na Sukces". Teraz Eurowizja Junior. Gotowa na podbój międzynarodowej sceny?

Sara James: Przede wszystkim nadal nie mogę uwierzyć w to, że wygrałam program, a niebawem stanę na eurowizyjnej scenie. Jeszcze niedawno rozmawiałam z mamą, że jest to moje wielkie marzenie, a dzisiaj je spełniam. Wiem, że udział w konkursie, to wielka odpowiedzialność, ale na szczęście mam ogromne wsparcie ze strony mojej rodziny i przyjaciół. Dam radę!

Wiesz, że teraz ludzie będą cię zaczepiać na ulicy?

Uwielbiam ludzi, a szczególnie moich fanów, którzy są ze mną od pierwszego odcinka "The Voice Kids". Nie jestem przerażona (śmiech). Cieszę się, że niedługo będę się mogła z nimi spotkać.

Widziałaś już pierwsze reakcje słuchaczy po premierze "Somebody"?

Troszeczkę podglądałam. Emocje były jednak tak silne, więc musiałam przede wszystkim odpocząć.

To mogę ci zdradzić, że z zagranicznych komentarzy wynika, że będziesz w czołówce, a niektórzy wróżą ci nawet wygraną.

Nie zapeszajmy. To oczywiście niezwykle miłe i bardzo się z tego cieszę. Najpiękniejsze jest dla mnie to, że to ludzie wybrali ten kawałek, by reprezentował Polskę w konkursie. To oznacza, że im się podobał. Chciałabym wszystkim bardzo podziękować.

Teraz zaczniesz się pewnie ostro przygotowywać do konkursu. Pogodzisz obowiązki ze szkołą?

Wiem, że czeka mnie teraz naprawdę dużo pracy, ale przyznam, że nie mogę się tego doczekać. Na razie w szkole jest wszystko okej. Mam szczęście, że moi nauczyciele i wspaniała pani dyrektor, są bardzo wyrozumiali. Mam nadzieję, że wybaczą mi te kilka dni nieobecności. Obiecuję, że wszystko nadrobię.

Wraz z sukcesem pojawia się także hejt. Będziesz umieć stawić czoła obraźliwym komentarzom?

Hejt jest naprawdę czymś złym. Niestety nadal media społecznościowe są zalewane masą niepochlebnych komentarzy. Umiem się od tego odciąć i skupiać na swojej pracy. Oprócz internetowych złośliwców są także ci, którzy chcą mnie słuchać i podoba im się to, co robię. Wolę poświęcać im swoją uwagę. Hejtem nie należy się przejmować, ale trzeba go zwalczać, bo może wyrządzić ludziom realną krzywdę.

Wczoraj wygrałaś "Szansę na sukces", dzisiaj udzielasz wywiadu. A co robi Sara James, kiedy może zrzucić płaszcz "wschodzącej gwiazdy"?

Przede wszystkim musi się wyspać (śmiech). Uwielbiam spędzać czas z moimi przyjaciółmi i właśnie im poświęcam każdą wolną chwilę. Oglądamy wtedy filmy, seriale, nagrywamy TikToki, wygłupiamy się. Teraz na pewno będziemy świętować, więc pewnie pójdziemy coś wspólnie zjeść.

To co niedawno oglądaliście?

Wstyd się przyznać, ale po raz pierwszy oglądałam z nimi "Titanica". Wiem, że dla wielu to kultowy film. Zauroczona seansem zakochałam się także w piosence "My Heart Will Go On" Celine Dion, którą zaśpiewałam w "Szansie na sukces".

Sara James: afrykańskie rytmy płyną w mojej krwi [WYWIAD]

Roksana Węgiel i Viki Gabor pogratulowały ci już sukcesu?

Oczywiście! Roxie była jurorką, więc od razu po programie do mnie podeszła i powiedziała kilka naprawdę miłych słów. Przyznam się szczerze, że był to dla mnie wielki zaszczyt, ponieważ uważam, że jest świetną artystką. Viki też się odezwała do mnie w mediach społecznościowych. Po cichutku powiem, że jestem fanką obu dziewczyn. Podziwiałam je od samego początku.

Sara James - Somebody - Poland 🇵🇱 - National Final Performance - Junior Eurovision 2021

Kto cię namówił do udziału w "The Voice Kids"?

To była przede wszystkim moja decyzja, ale ostatecznie podjęłam ją po rozmowach z mamą. Wysłałyśmy zgłoszenie i jak widać, to była bardzo dobra decyzja (śmiech). Oczywiście rodzice postawili mi jeden warunek, że będę nadal się skupiała na nauce. W końcu szkołą jest bardzo ważna. Mam też ogromne szczęście, że absolutnie mnie wspierają w spełnianiu marzeń.

A pamiętasz swój pierwszy występ przed kamerą?

Rodzice nagrywali mnie już od kiedy byłam małą. Pamiętam, że swój pierwszy koncert dałam w wieku pięciu lat dla mamy i pluszaków. Grałam wtedy małym plastikowym pianinku. Później zaczęłam występować w domach kultury. W wieku sześciu lat wygrałam pierwszy konkurs wokalny w Szczecinku. Wtedy do mnie dotarło, że to z muzyką wiążę swoją przyszłość.

To zapewne występowałaś na każdym apelu w szkole?

Nie na każdym, ale na większości tak (śmiech). Nawet brałam udział w szkolnym "Mam talent!". Uwielbiam tę adrenalinę, która towarzyszy występom na scenie. Ten moment, kiedy ktoś słucha twojego wykonania. To naprawdę fajne uczucie.

Mówisz, że wiążesz swoją przyszłość z muzyką. Uczęszczasz już od kilku lat do szkoły muzycznej.

Tak. Niedawno skończyłam pierwszy stopień gry na fortepianie. Chcę oczywiście naukę kontynuować, ponieważ kocham ten instrument.

Z kim chciałabyś wystąpić na scenie? Masz już swojego wymarzonego artystę bądź artystkę?

Ostatnio wystąpiłam w Opolu na jednej scenie z naprawdę wielkimi artystami. To był dla mnie ogromny zaszczyt, zwłaszcza że dopiero zaczynam swoją przygodę ze sceną. Na ten moment nie chciałabym zdradzać swoich wymarzonych duetów, ponieważ jest na to jeszcze za wcześnie. Gdyby była jednak możliwość współpracować z Viki czy Roxie, to byłabym wniebowzięta.

To zdradź mi chodzić, jaką muzykę znalazłbym na twoim telefonie.

Uwielbiam r'n'b i jazz, dlatego trudno mi w tym momencie wymienić konkretnie, ponieważ jest tego naprawdę dużo. Słucham także afrykańskiej muzyki, ponieważ te rytmy płyną w mojej krwi. Tata zaraził mnie tymi rytmami wiele lat temu i dzisiaj trudno byłoby mi o nich zapomnieć.

Sara Egwu-James - My Heart Will Go On | Szansa na Sukces 2021 Finał (Junior Eurovision Poland)

Twoje korzenie wydają się być dla ciebie bardzo ważne.

Oczywiście, że tak. Nie potrafię tego opisać słowami, ale czuję wielkie przywiązanie do afrykańskiej kultury, czy tamtejszej muzyki. To zawsze będzie częścią mnie i do końca życia będę o tym pamiętać.

Na Eurowizji Junior wystąpisz z piosenką "Somebody". Jak wyglądały prace nad utworem?

Kawałek napisali dla mnie Jan Buczkowski-Wojtaszek, Jan Bielecki, Patryk Kumór oraz Tom Martin. Naprawdę uzdolnieni twórcy. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz usłyszałam ten kawałek, to od razu poczułam, że jest on bliski mojemu sercu. "Somebody" ma bardzo ważny przekaz. Przez pandemię wszyscy poczuliśmy się samotnie, dlatego tak ważne jest by byli obok nas nasi najbliżsi. Musimy trzymać się razem.

To kiedy wyruszasz do Paryża?

Po pierwsze nadal nie mogę w to uwierzyć, że niebawem tam pojadę! To było zawsze moim wielkim marzeniem. Miasto miłości, przepiękne. Eurowizja Junior odbywa się w tym roku w grudniu, dlatego mam nadzieję, że spadnie śnieg. To będzie dla mnie wielkie przeżycie. Nie mogę się doczekać, aż będę mogła pójść na spacer paryskimi uliczkami. Kiedy wyruszam? Na razie musimy się przygotować tutaj na miejscu, a później kilka dni przed samym konkursem wyruszymy do Francji.