PiS chce kontrolować telefonię i internet. "Powrót stanu PRL-u"

Rząd planuje stworzenie państwowego Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB), który poprzez spółkę kapitałową Polskie 5G, miałby zarządzać pasmem 700 MHz. Gen. Włodzimierz Nowak, były pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, wskazuje na kolejne luki w planach twórców nowego prawa.

12 października rząd zaprezentował kolejny projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Zgodnie z nim powstanie państwowy Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB), który ma realizować telekomunikacyjne zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Jako potencjalny OSSB wymieniany jest Exatel. W celu realizacji ustawowych zadań państwowy operator ma stworzyć spółkę „Polskie 5G”, która będzie pełnić funkcję hurtowego operatora sieci 5G 700 MHz.

Projekt nowelizacji był już krytykowany za liczne niedociągnięcia. Włodzimierz Nowak, były członek zarządu T-Mobile, były wiceszef NATO CIS Services Agency i były pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w rozmowie z agencją Newseria Biznes wskazuje na kolejne.

Zobacz: Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie jest niezgodny z prawem polskim i międzynarodowym

Zdaniem generała, pierwszy błąd to połączenie w jednej ustawie kwestii cyberbezpieczeństwa z ustaleniami dotyczącymi państwowego operatora. Jego zdaniem powinna być opracowana oddzielna ustawa, szczegółowo opisująca zadania OSSB. Jeżeli zostałby powołany taki operator, organy państwowe musiałby korzystać z jego sieci, a to rzutuje na bezpieczeństwo państwa. W projekcie jest to ujęte bardzo powierzchownie.

– mówi gen. Włodzimierz Nowak.

Potrzebę stworzenia państwowego, strategicznego operatora często argumentuje się tym, że podobne rozwiązania funkcjonują m.in. we Francji (Orange) i w Niemczech (Deutsche Telekom). Jednak zdaniem eksperta są to zupełnie inne sytuacje, bo – jak podkreśla – to typowo biznesowe podmioty, które wykonują obowiązki na rzecz bezpieczeństwa macierzystych państw, mające potężny potencjał intelektualny, technologiczny, inwestycyjny i zasięgu sieci. Orange zatrudnia ok. 160 tys. ludzi jako spółka publiczna z akcjami w wolnym obrocie, Deutsche Telekom to 200 tys. pracowników i 32-proc. udział państwa.

Zobacz: Polska wybiera 5G Ericssona i Nokii. Jak wpłynie to na ceny i bezpieczeństwo?

Gen. Nowak wskazuje, że w Polsce operatorem ma być niewielka firma Exatel z 450 pracownikami i potencjałem telekomunikacyjnym ocenianym na mniej niż 5 proc. w skali kraju, a na dodatek w całości w rękach Skarbu Państwa. Zdaniem eksperta to nie jest właściwe rozwiązanie.

– podkreśla gen. Nowak.

PiS chce kontrolować telefonię i internet.

Obawy eksperta budzą także nominacje w wielu spółkach Skarbu Państwa z politycznego klucza, co może mieć istotny wpływ na poziom kompetencji kadry zarządzającej.

– dodaje ekspert.

Generał przekonuje też, że administracyjne tworzenie operatora w formie proponowanej w ustawie nie zapewni bezpieczeństwa państwa, a wręcz to bezpieczeństwo pogorszy.

– wyjaśnia generał.

Ekspert rekomenduje więc dywersyfikację i oparcie działania OSSB na operatorze infrastrukturalnym, a po drugie – wirtualnym, który może korzystać z zasobów wszystkich innych operatorów w państwie.

– argumentuje były pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Gen. Włodzimierz Nowak zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt pominięty przez ustawę o KSC – kwestię urządzeń IoT działających w sieci 5G.

– podsumowuje ekspert.

Zobacz: Rządowa spółka Polskie 5G będzie kontrolować 5G w paśmie 700 MHzZobacz: Umieszczenie produkcji w Azji to błąd, ale wykluczenie Chin nie zapewni dziś bezpieczeństwa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas naGoogle News

Źródło zdjęć: YouTube (IDG Poland)

Źródło tekstu: Newseria Biznes

Tagi:700 mhzexateloperator 5g 700 mhzpolskie 5gkrajowy system cyberbezpieczeństwaoperator strategicznej sieci bezpieczeństwaossb