Koniec z podrzucaniem śmieci przy Domu Sztuki. Spółdzielnia instaluje monitoring

Monitoring i częstszy wywóz śmieci przy Domu Sztuki na Wiolinowej. Po miesiącach walki udało się wywalczyć czystość w tym miejscu. Nieprzyjemny zapach jednak zakotwiczył się na dobre. Kamery i przeniesienie kontenerów na odpady mają rozwiązać problem.

Jeszcze do niedawna na tyłach ursynowskiego Domu Sztuki straszyło ogromne wysypisko śmieci. Ktoś podrzucał placówce swoje odpady. Podejrzenie padło na sprzedawców ze straganów przy wyjściu z metra, którzy handlują owocami i warzywami. To właśnie rozkładające się resztki są powodem smrodu, a kartony tworzą bałagan.

Spółdzielnia zajęła się w końcu problemem i częściej opróżnia kontenery. Eskalacja problemu nabrała wymiar niemal śledczy - na szyldzie instytucji zostanie zainstalowana dodatkowa kamera, aby monitorować pojemniki.

- Jest już dużo lepiej, ale smród pozostał. Śmierdzi zgnilizną, gorzej niż z kompostownika. Jak im zabronią tu wyrzucać śmieci, to sobie zaraz znajdą inne miejsce. Nie łudzę się, że długo potrwa taki stan rzeczy - mówi pan Dariusz.

Koniec z podrzucaniem śmieci przy Domu Sztuki. Spółdzielnia instaluje monitoring

"Winni smrodu są handlarze"

Na wniosek dyrektora Domu Sztuki spółdzielnia SMB "Jary" zobowiązała się do instalacji kamery w celu monitoringu pojemników. Zostanie założona na zlokalizowanym na dachu szyldzie.

- Jako dyrektor zgłaszałem wielokrotnie do spółdzielni, że jest problem ze śmieciami. Są to głównie odpadki spożywcze - pozostałości warzyw i owoców. Mamy kamerę, która obejmuje teren wokół budynku, jednak nie obejmuje ona tyłu budynku. Spółdzielnia ma teraz zainstalować dodatkowy monitoring - informuje dyrektor Domu Sztuki Sławomir Gąsiewski.

Dodatkowo SMB "Jary" podjęła decyzję o zwiększeniu częstotliwości odbioru śmieci oraz o przeniesieniu pojemników zza budynku Domu Sztuki na tyły Top Marketu. Zdaniem mieszkańców może to nie rozwiązać problemu, a dodatkowe kilkadziesiąt metrów nie odstraszy osób, które bezprawnie wrzucają tam swoje śmieci.

Zarząd spółdzielni skierował do urzędu dzielnicy skargę w sprawie nielegalnego targowiska, które prowadzone jest przy wejściu do metra Ursynów od strony Pasażu Stokłosy. Zdaniem spółdzielni to handlarze, którzy sprzedają tam warzywa i owoce są odpowiedzialni za smród z kontenerów na odpady, które znajdują się za Domem Sztuki.