Kamera sportowa Forever SC-200 - test, opinie, recenzja

Obudowa wykonana jest z karbowanego tworzywa, które w dotyku przypomina gumę, ale jest twarde. Trzyma się ją wygodnie i nie ma wrażenia, że za chwilę wyślizgnie się z dłoni.Kamerę obsługuje się czterema przyciskami: włącznikiem umieszczonym na ściance przedniej wraz z obiektywem, przyciskiem OK znajdującym się na górze obudowy oraz dwoma przyciskami Góra, Dół dostępnymi na prawym boku. Podgląd wideo oraz menu dostępne jest na 1,5-calowym kolorowym ekranie LCD. Na lewym boku umieszczono otwory mikrofonu, złącze do karty microSD, a także złącza microUSB do ładowania akumulatora i zgrywania danych do komputera. Dodatkowo jest tam także złącze microHDMI pozwalające podłączyć kamerę bezpośrednio do telewizora lub projektora. Niestety, nie ma w zestawie odpowiedniego przewodu lub przejściówki - trzeba je dokupić.

Wbudowany litowo-jonowy akumulator o pojemności 900 mAh według producenta pozwala na nagranie około 60 minut filmu. Nośnikiem zapisu mogą być karty pamięci microSD o pojemności do 32 GB. Ma też wbudowany mikrofon, dzięki czemu nagra także odgłosy.

Obudowie nie mogę zarzucić zbyt wiele, może tylko to, że szerokokątna soczewka obiektywu jest na tyle wypukła, że upadek kamery na twardą powierzchnię może spowodować uszkodzenie optyki.

Możliwości i opcje

Kamera sportowa Forever SC-200 dysponuje dość sporą ilością ustawień, dzięki czemu każdy będzie w stanie dobrać sobie parametry jej pracy tak, by spełniła jego oczekiwania. Pozwala zapisywać nagrania wideo w maksymalnej rozdzielczości 1920 × 1080 punktów przy 30 klatkach na sekundę. Można też wybrać rozdzielczość 720p, czyli 1280 × 720, i nagrać filmy z prędkością 30 i 60 fps. Jest także możliwość zapisu w niższych rozdzielczościach (848 × 480 i 640 × 480), ale przydają się one tylko w specyficznych zastosowaniach - kamera do wideorozmów.

Prócz wspomnianych wcześniej rozdzielczości można wybrać długość nagrywania w pętli (3, 5 i 10 minut) lub całkowicie wyłączyć ten tryb. Pozwala on na nagrywanie ciągłe, dzięki czemu, gdy skończy się miejsce na karcie, najstarsze zapisy zostaną skasowane i zastąpione nowszymi. Stosuje się go między innymi w wideorejestratorach samochodowych lub w kamerach, które mają monitorować pomieszczenia.

Tryb HDR ma za zadanie sprawić, że obraz w bardzo jasnych i ciemnych miejscach będzie bardziej szczegółowy, nie zatrą się detale. Można aktywować wykrywanie ruchu, dzięki czemu, gdy przed obiektywem coś się poruszy, to zostanie aktywowane nagrywanie. Można też włączyć lub zrezygnować z nagrywania dźwięku. W niektórych sytuacjach nie jest on najatrakcyjniejszy, a w jego miejsce podczas montażu finalnych klipów podkładane są zwykle dynamiczne utwory.Ustawienie daty i godziny oraz format tych danych to kolejna opcja, tak jak możliwość skorzystania z samowyzwalacza ustawianego na 5, 10 lub 20 sekund.

Forever SC-200 może też działać w trybie aparatu fotograficznego, przy czym do wyboru mamy kilka rozdzielczości, w tym 12M (4032 × 3024), przez 10M, 8M, 5M, 3M, 2MHD (1920 × 1080), 1,3M i VGA. Można wybrać jakość obrazu - dobra, normalna i niska, choć nie wiem, po co ktoś miałby decydować się na wybór niskiej, może jedynie w przypadku, gdy musi coś nagrać, a miejsca na karcie jest już niewiele. Za to decyzja o ostrości nagrań jest już dość jasna, gdyż w niektórych przypadkach można wybrać zamiast mocnej i normalnej, delikatną, dzięki czemu kontury obiektów będą gładsze, a obraz nieco rozmyty. Podobnie jest z trybem kolorów, gdzie prócz standardowych ustawień można wybrać czerń i biel lub sepię. Amatorzy eksperymentów kolorystycznych mogą nagrać obraz, jaki im pasuje, bez konieczności późniejszej jego obróbki na komputerze. Balans bieli pozwala dobrać parametry urządzenia do oświetlenia panującego w pomieszczeniach lub na zewnątrz, a do wyboru są takie opcje, jak Auto, Światło dzienne, Zachmurzenie, Wolfram (zwykłe żarówki), Fluorescencyjne (wszelkie świetlówki). Ustawienia ISO pozwalają natomiast wybrać czułość matrycy światłoczułej, a wybór jest pomiędzy trybami automatycznym/100/200/400. Podobnie jest z ekspozycją, która pozwoli nieco prześwietlić lub niedoświetlić sceny. Jest to przydatne w przypadku, gdy jest bardzo jasno lub ciemno, a chcemy uzyskać odpowiednią jakość nagrania. Regulacja jest skokowa, od zera do +2.0 i do -2.0. Jest też lubiany przez wielu tryb wykrywania twarzy i uśmiechu. Przydaje się też elektroniczna stabilizacja obrazu - po jej aktywowaniu będzie on nieco ostrzejszy, gdy nie korzystamy ze statywu.

»Zobacz także: Test wideorejestratora Transcend DrivePro 100

Mamy także wybór języka menu, ustawienie automatycznego wyłączania nieużywanego urządzenia oraz ekranu LCD (obniża zużycie energii), aktywacja trybu połączenia z TV, odwrócenia obrazu do góry nogami, a także włączenia trybu samochodowego, gdyż kamery można używać jako wideorejestratora.

Menu daje też możliwość podglądu i kasowania nagrań, formatowania karty pamięci i powrotu do ustawień fabrycznych. Ostatnia opcja przydaje się, gdy tak namieszamy w menu, że sami nie będziemy orientowali się, jak wrócić do stanu, który nam najbardziej odpowiadał.

Na kolejnej stronie zobaczysz akcesoria dołączane do kamery i poznasz sposoby jej montażu. W dalszej części artykułu pobierzesz też film nagrany za pomocą Forever SC-200.

Akcesoria i możliwości montażu

W zestawie prócz samej kamery Forever SC-200 z akumulatorem i krótkiej instrukcji obsługi znajduje się szereg przydatnych akcesoriów.

W opakowaniu znajdziemy:

Foto: Komputer ŚwiatFoto: Komputer Świat

Kamera sportowa Forever SC-200 - test, opinie, recenzja

Dzięki wodoszczelnej do 30 metrów obudowie można robić nagrania podwodne, zarówno w basenie, jak i w innych akwenach. Obudowa ma przyciski umieszczone w miejscach, które pozwolą na używanie wszystkich funkcji kamery bez wyjmowania jej na zewnątrz. W zestawie znajduje się także dodatkowa, tylna ścianka - przyda się, gdy przypadkiem uszkodzimy zamontowaną fabrycznie. Plastik nie zmienia zbytnio kolorów nagrania, dzięki czemu nie trzeba potem edytować nagrań, by uzyskać poprawne barwy. Ponieważ obudowa otwiera się dopiero po odblokowaniu zatrzasku, nie ma możliwości przypadkowego rozszczelnienia. Niestety, wodoszczelna obudowa zniekształca nieco dźwięk, więc nagrany tor audio będzie zdecydowanie gorszej jakości.

Mocowanie rowerowe pozwoli na przytwierdzenie kamery do kierownicy. Warto zwrócić uwagę na niezbyt długie króćce śrub mocujących, które nie pozwolą na montaż na grubych kierownicach. Na szczęście większość jest dość cienka, więc problemy mogą mieć tylko nieliczni. Mankamentem są nakrętki luźno włożone w gniazda. Kamerka nie jest zbyt ciężka, ale z obudową waży już nieco i okazuje się, że śruby mocujące trzeba skręcić naprawdę mocno. Dopiero wtedy całość się nie rusza.

Nieuwaga może skutkować wypadnięciem i zgubieniem nakrętek, dlatego kamerę lepiej montować tam, gdzie nie ma trawy czy też studzienek ściekowych.

Klips wraz z plastikowym uchwytem pozwala przyczepić kamerę do paska spodni, plecaka, lub innych pasków. Nie ma natomiast żadnych problemów w przypadku klipsa do paska. Wpinamy kamerę w plastikowy uchwyt, na nim zatrzaskujemy klips i możemy już swobodnie przypiąć ją do paska spodni lub plecaka. Dość mocna sprężyna, a także karbowane ząbki w klipsie nie pozwolą na wypadnięcie urządzenia. Oczywiście ekstremalne przeciążenia sprawią, że najlepszy klips nie utrzyma kamery na miejscu, lecz zwykły spacer czy jogging pozwolą na jej bezpieczne użytkowanie.

Docenią to wszyscy, którzy poruszają się choćby w górskim terenie lub pływają po rzekach czy jeziorach. Odklejenie taśmy, rzepa czy puszczenie zacisku może skończyć się utopieniem kamery, a w głębokiej i nieprzejrzystej wodzie, a także na stoku góry, może być trudno odnaleźć sprzęt. Dołączoną ściereczką przetrzemy natomiast obiektyw z zanieczyszczeń, usuniemy nią również zabrudzenia z obudowy. Przestrzegam jednak, by wszelkie zabrudzenia najpierw zdmuchnąć, potraktować delikatnie wodą, a dopiero potem wytrzeć. Drobinki piasku mogą zarysować soczewkę i szkło w obudowie, a to spowoduje pogorszenie jakości nagrań.

» Przeczytaj także: Test GoPro HERO4 Black - kamery sportowej 4K

Przyznam, że ciekawą możliwością jest użytkowanie kamery jako samochodowego wideorejestratora, ale w zestawie niestety zabrakło przyssawki na szybę. Żeby móc używać Forever SC-200 w tej roli, trzeba użyć przejściówek oraz taśm dwustronnie lepiących lub rzepów.

Na kolejnej stronie artykułu pobierzesz film nagrany za pomocą Forever SC-200. Dowiesz się też co sądzimy o jakości dokonywanych za jej pomocą nagrań i przeczytasz podsumowanie testu.

Użytkowanie i jakość nagrań

Kamera sportowa Forever SC-200 pozwala na uwiecznienie miejsc, sytuacji i wyczynów sportowych, choć nie tylko. Dobrze radzi sobie z pracą zarówno w plenerze, jak i pomieszczeniach. Układ optyczny dość szybko przystosowuje się do zmian jasności oraz typów oświetlenia, jeśli pozostawimy automatyce swobodę w tej materii. Kolory są dość dobrze nasycone, choć momentami nieco brakuje im naturalności. Kąt widzenia obiektywu 140 stopni pozwala obserwować szeroki kadr, ułatwia to rejestrowanie dynamicznych ujęć.Szybkie wejście z niezbyt dobrze oświetlonych w jasne słoneczne miejsca są szybko kompensowane.

» Pobierz plik wideo nagrany podczas testów za pomocą kamery Forever SC-200

Podczas testów sprzęt sprawdził się dość dobrze, choć przyznam, że brakowało mi lepszej stabilizacji obrazu. Mimo że rower miał amortyzację przedniego widelca, obraz drżał, ale nie był rozmyty - co można było zaobserwować na stop-klatkach. W takich sytuacjach lepiej sprawdzi się zapewne mocowanie kamery do kasku, choć niektórzy nie lubią mieć nic do niego przymocowanego.

Jakość uzyskanego obrazu w trybie 1080p przy parametrach ustawionych na Auto stoi na dość przyzwoitym poziomie. Kolory są dość poprawnie nasycone, a ostrość obrazu w porządku. Da się zauważyć nawet małe detale, co jest przydatne choćby przy użytkowaniu jako kamera samochodowa. Bez problemu można odczytać tablice rejestracyjne mijanych samochodów. W nocy nie jest już tak różowo, ale to przypadłość większości kamer za kilkaset złotych, optyka i matryce nie są na tyle czułe, by radzić sobie z kompensacją zbyt słabego oświetlenia.

Nagrania w trybie 1080p spełniły moje oczekiwania, zarówno w przypadku, gdy nagrywałem obraz z kamery umocowanej na statywie, jak i w przypadku jazdy na rowerze. Niższe tryby mnie rozczarowały, bo w przypadku 720p i 60 klatek na sekundę pojawiały się artefakty - makrobloki, karta pamięci, której użyłem, miała klasę 10, czyli była wystarczająco szybka, aby zapisać przesyłane dane.

Tryb wykrywania ruchu według producenta ma powodować rozpoczęcie nagrywania w przypadku wykrycia ruchu przed obiektywem. Przydaje się on jedynie w przypadku użytkowania kamery do monitoringu. Gdy jest ona przymocowana do roweru, kasku czy w innym miejscu, delikatne poruszenie nią powoduje włączenie zapisu, a potem przy edycji materiału bałagan na karcie i masę niepotrzebnych plików.

Entuzjaści mogą pobawić się trybami kolorystycznymi, czyli wybrać czerń i biel lub sepię, ale przyznam, że lepiej nagrać obraz kolorowy i użyć efektów podczas obróbki programowej.

Podsumowanie

Kamerę sportową Forever SC-200 można polecić wszystkim, którzy chcą uwiecznić na filmach swoje wycieczki, imprezy, wyczyny sportowe. Jeśli nie mamy bardzo wygórowanych oczekiwań, na przykład możliwość nagrywania poklatkowego, jakości 4K, stereofonicznego dźwięku, a wystarczy nam rozdzielczość Full HD 1920 × 1080 punktów i monofoniczny dźwięk, to sprzęt ten spełni nasze oczekiwania. W miarę dobra jakość nagrań i poprawne kolory, szybka reakcja na zmianę jasności, sporo akcesoriów i dodatków sprawią, że wielu nabywców będzie zadowolonych z jej użytkowania. W tej cenie jest jednak na rynku kilka niemal bliźniaczych urządzeń, które odróżniają się jedynie nieco bogatszym wyposażeniem. Muszę przyznać, że Forever SC-200 warta jest swojej ceny, czyli 289 złotych. Jest to próg, który może przekroczyć wielu nabywców, dla których kamera GoPro kosztuje zdecydowanie zbyt dużo.

» Przeczytaj także: RICOH WG-M1 - wytrzymały aparat jak kamera sportowa