Wygląda jak kamień. Rosjanie stworzyli dyskretny pojazd obserwacyjny

Strona główna›Wygląda jak kamień. Rosjanie stworzyli dyskretny pojazd obserwacyjny29.11.2021 11:56Źródło zdjęć: © YouTube.com | Телеканал ЗвездаAdam Gaafar

W Akademii Sił Powietrznych w Woroneżu stworzono bezzałogowy pojazd rozpoznawczy, który przypomina z wyglądu zwykły kamień. Prace nad robotem trwały trzy lata.

Naziemny bezzałogowiec został opracowany przez rosyjskich podchorążych. Jak wyjaśniają twórcy, maszyna może znaleźć zastosowanie m.in. przy rozpoznaniu terenu, gdy żołnierze przebywają w okopach lub podczas "zamrożonego konfliktu", gdy strefa odgraniczająca walczące wojska jest pod stałą kontrolą wroga.

Wygląda jak kamień. Rosjanie stworzyli dyskretny pojazd obserwacyjny

Robot rozpoznawczy w kształcie kamienia

Zasada działania systemu jest prosta: pojazd podjeżdża we wskazane miejsce, po czym osiada, imitując zwykły kamień. Konstruktorzy nie podali szczegółowych danych technicznych robota, ale wiadomo, że może on zbierać, przetwarzać i przesyłać informacje w ciągu 15 godzin.

Bezzałogowiec może pozostawać w stanie czuwania przez prawie całą dobę i być aktywowany po uruchomieniu czujnika ruchu. Dane są zbierane za pomocą małej kamery wideo i przesyłane do konsoli operatora oddalonego do 2 km od maszyny. Twórcy podkreślają, że istnieje możliwość zamontowania w robocie także innego sprzętu monitorującego.

Rosja. Siły powietrzne otrzymają samoloty z zaawansowaną bronią

Opiekun naukowy podchorążych miał oprzeć ideę tego systemu na doświadczeniach wojsk rosyjskich wyniesionych z Syrii. Robot powstał pod nadzorem Komitetu Naukowo-Technicznego Głównego Zarządu Szkolenia Bojowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, co wskazuje, że armia jest zainteresowana tym rozwiązaniem. Nie wiadomo jednak, czy system zostanie ostatecznie przyjęty przez wojsko.