Kamera IP – bezprzewodowa kamera z WiFI – przegląd - PC World

Kamera IP

Kamera IP to podstawowy element tak domowego, jak i firmowego systemu zabezpieczeń. Do pracy wymaga najczęściej podłączenia do domowejsieci komputerowej, co można zrobić na dwa sposoby: wykorzystując infrastrukturę sieciową lub bezprzewodowo. Jeszcze do niedawna modele bezprzewodowe uznawane były za nowość, obecnie są w ofercie każdego liczącego się producenta kamer do monitoringu. Bezprzewodowe kamery IP to wygodne rozwiązanie, ponieważ do pracy nie wymagają tworzenia infrastruktury sieciowej. Najczęściej wyposażone są w karty Wi-Fi, które znajdziesz na wyposażeniu wielu domowych urządzeń, od smartfonów po laptopy. To sprawia, że kamera IP może z nimi łatwo nawiązać "kontakt". Co istotne, znacząca większość tych kamer z WiFi wyposażona jest również w standardowy interfejs sieciowy, który możemy wykorzystać, gdy np. będziemy chcieli przejść na przewodowy sposób komunikacji.

"Bezprzewodowe kamery IP sprawdzą się wszędzie tam, gdzie założenie dodatkowego okablowania do przesyłania sygnału jest utrudnione."

Zobacz również:

Kamera IP – bezprzewodowa kamera z WiFI – przegląd - PC World

Dodatkowa karta Wi-Fi

Możliwości kamer bezprzewodowych i przewodowych są identyczne. Najczęściej są to te same konstrukcje tyle, że dozbrojone w interfejs do bezprzewodowego przesyłania sygnału. Wybór jest bardzo szeroki, od prostych i tanich modeli z nieruchomym obiektywem, poprzez rozwiązania pośrednie, do zaawansowanych konstrukcji wyposażonych np. w obiektywy "rybie oko", które pozwalają monitorować całe pomieszczenie za pomocą jednej kamery IP.

Bezprzewodowe kamery IP najczęściej wyposażone są w kartę sieciową zgodną ze standardem 802.11 ". Dzięki niej kamera IP łatwo może zostać podłączona do domowej sieci bezprzewodowej. Szczególnie wygodne są pod tym względem kamery IP wyposażone w kartę Wi-Fi zgodną z technologią WPS (Wi-Fi Protected Setup), która daje możliwość podłączenia kamery do domowej / firmowej sieci WiFi bez konieczności wpisywania hasła. W jaki sposób wykorzystać ten mechanizm? Wystarczy wcisnąć przycisk WPS znajdujący się z tyłu kamery bezprzewodowej, a następnie przycisnąć przycisk WPS na routerze, aby oba urządzenia poprawnie się ze sobą połączyły. Oczywiście warunkiem jest posiadanie routera Wi-Fi obsługującego tę technologię.

Kamery IP to niezależne urządzenia, które są pełnoprawnym i samodzielnym elementem sieci. Wyposażone są w swój adres IP, stronę internetową, a nawet pamięć do nagrywania rejestrowanego materiału (np. na karcie pamięci). Mogą być sterowane za pośrednictwem własnej strony konfiguracyjnej WWW lub specjalnych aplikacji oraz podłączone do internetu przez protokół PPPoE czy router nawet bez pośrednictwa komputera. Dlatego podłączając bezprzewodową kamerę IP za pomocą WPS pamiętać należy o np. zmianie fabrycznych haseł na bardziej bezpieczne. Dotyczy to szczególnie modeli umożliwiających zdalną konfigurację kamery przez internet.

Jedna kamera z WiFi, cztery widoki

Kamery IP wyposażone w obiektyw "rybie oko" to jedne z ciekawszych konstrukcji do monitorowania firmowych pomieszczeń, a szczególnie ich sufitowe odpowiedniki, które pozwalają nagrywać obraz w zakresie 360 stopni. W praktyce odpowiednio dobrana kamera bezprzewodowa z obiektywem "rybie oko" pozwoli na monitorowanie całego pomieszczenia. Co istotne, część z nich umożliwia również dzielenie wyświetlanego obrazu na nawet cztery niezależne części, z których każdą można oddzielnie sterować: zmieniać kąt patrzenia, przybliżać, oddalać i to niezależnie od pozostałych widoków.

Jaki zasięg posiada kamera z WiFi?

W praktyce to, jak daleko kamera bezprzewodowa może być oddalona od routera, zależy od rodzaju i ilości przeszkód stojących pomiędzy nimi. Należy przy tym uwzględnić zakłócenia generowane przez inne urządzenia Wi-Fi. W niektórych wypadkach ta odległość może być dużo mniejsza niż podawana przez producenta. Na zewnątrz budynków, gdy nie ma żadnych przeszkód pomiędzy kamerą IP a routerem, może ona pracować nawet w odległości 100 lub więcej metrów, a stosując np. dodatkowe anteny można tę odległość zwiększyć. Gorzej jest w budynkach, gdzie zasięg kamery bezprzewodowej może wynieść zaledwie kilkanaście metrów, na przykład gdy na przeszkodzie sygnału stoją ściany nośne.

Dobry router to podstawa

Jeśli planujesz zakup bezprzewodowych kamer IP, warto zaopatrzyć się w wydajny i nowoczesny router, który obejmie swoim zasięgiem dużą powierzchnię domu i terenu wokół niego. Szczególnie przydatne będą modele pozwalające na odkręcanie fabrycznie dołączanych anten, co umożliwi zastąpienie ich wydajniejszymi konstrukcjami. Należy pamiętać, że w popularnym standardzie 802.11n do przesyłania i odbierania bezprzewodowego sygnału wydajność transmisji, a co za tym idzie i zasięgu, rośnie razem z liczbą anten. Korzystając z dwóch, można się spodziewać transferu 300 Mb/s, a za pomocą trzech, pracujących w pełnym składzie zarówno podczas nadawania, jak i odbioru, można uzyskać prędkość nawet 450 Mb/s i lepszy zasięg.

W ofercie pojawiły się również routery Wi-Fi zgodne z najnowszym standardem 802.11ac. Są dużo droższe od standardowych routerów zgodnych z 802.11n, ale oferują za to lepszy zasięg (mniej zatłoczone pasmo 5 GHz) i wyższą teoretyczną przepustowość (na razie do 1,3 Gb/s). Najczęściej są to modele dwuzakresowe mogące jednocześnie obsłużyć urządzenia zgodne z 802.11ac i 802.11n. Niestety jak na razie firmy produkujące kamery IP nie planują wprowadzenia nowych modeli wyposażonych w karty zgodne ze standardem 802.11ac. Warto natomiast zwrócić uwagę na modele routerów o zwiększonej mocy (zasięgu), jak np. AirLive Dual Band High+Power PoE A.DUO, który ma dwa moduły radiowe pracujące jednocześnie w pasmach 2,4 i 5 GHz. Mają wysoką moc i zapewniają 3-krotnie większy zasięg niż standardowe urządzenia. Polecamy też router AirLive N.Power z dostępną mocą wyjściową rzędu 2 watów i anteną 3dBi. To w tej chwili jeden z najmocniejszych routerów, jaki można kupić, a zarazem niezbyt drogi, ponieważ kosztuje około 200 zł.

Obraz z kamery IP widoczny w sieci

Wiele osób instalując kamery bezprzewodowe chce mieć do nich dostęp przez internet. Większość z producentów udostępnia nawet specjalne konfiguratory, które pomagają przejść ten proces nawet niezbyt doświadczonym użytkownikom. TrendNet zaprezentował na targach IFA technologię CloudIP. Kamery IP tej firmy zCloud IP pomijają całkowicie zaawansowaną konfigurację, wystarczy zainstalować dołączane przez producenta oprogramowanie, następnie w przeglądarce internetowej wpisać unikalny adres naszej kamery z WiFi i po resecie nazwy użytkownika oraz hasła można mieć pełen dostęp do kamery z każdego miejsca na świecie. Dzięki CloudIP oprogramowanie lokalizuje kamerę bez względu na adres IP i bez konieczności ustawiania portów czy tworzenia zasad serwera wirtualnego.

Jak poprawnie podłączyć bezprzewodową kamerę IP?
Kamery bezprzewodowe wybierane są przez firmy lub osoby prywatne nie planujące budowy dużego „przemysłowego” systemu monitoringu, ponieważ w takich wypadkach lepiej sprawdzą się ich dużo pewniejsze kablowe odpowiedniki. Natomiast w przypadku domu jednorodzinnego lub małej firmy, warto wziąć wariant bezprzewodowy pod uwagę. Głównym problem przy ich montażu jest uzyskanie odpowiedniej jakości połączenia. Dlatego, aby zapewnić optymalne połączenie, kamera musi „widzieć się” z routerem. Jeżeli nie jest to możliwe lub kamera pomimo optymalnego ustawienia nie działa poprawnie, warto sprawdzić jakość i możliwości wykorzystywanego routera i wymienić go np. na model o większej mocy czy wyposażony w technologię beamforming lub inną, która radzi sobie z przesyłaniem sygnału przez przeszkody. Warto też wymienić anteny na większe czy wydzielić osobny kanał dla kamery, który nie będzie kolidował z innymi urządzeniami bezprzewodowymi. Pomyśl też o zastosowaniu repeaterów sygnału, które pozwolą zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej.