Jak otworzyć zamarznięte drzwi w aucie? Proste sposoby na odmrożenie zamka. Rozmrażanie zamka

W samochodach parkowanych na zewnątrz zamarzający zamek drzwi to niemal codzienność. W jaki sposób dostać się do zamarzniętego auta? Jak profilaktycznie zabezpieczyć mechanizm drzwi? Jak rozmrozić zamek?

Wystarczą lekkie opady deszczu/śniegu i spadek temperatury w okolice zera stopni Celsjusza, by poranny rytuał uruchomienia samochodu znacząco się przedłużył. Gromadząca się w okolicach zamka i uszczelek drzwi, a potem zamarzająca woda skutecznie udaremnia bezinwazyjne dostanie się do samochodu i wywołuje mnóstwo nerwów (zwłaszcza, gdy śpieszymy się do pracy). W takiej sytuacji kluczem do sukcesu nie jest pośpiech, a właściwe przygotowanie się do eksploatacji samochodu zimą i umiejętne wykorzystanie dostępnych środków. Warto też znać kilka przydatnych w momentach kryzysowych „trików” i wiedzieć, jakich metod nie stosować, by sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić.

Przede wszystkim zamarzniętych drzwi pod żadnym pozorem nie można otwierać na siłę. Zerwanie klamki lub uszczelki to wcale nie takie rzadkie zjawisko, a w przypadku nowoczesnych aut może się okazać dosyć kosztowne. Zanim podejmiemy próby właściwego otwarcia przymarzniętych drzwi kierowcy, sprawdźmy, czy nie damy rady dostać się do środka przez inne drzwi albo nawet klapę bagażnika (jej zamek zazwyczaj lepiej zabezpieczono przed gromadzeniem wody, stąd najprawdopodobniej otworzy się). Po mało komfortowej „drodze” przez cały środek auta w końcu uda nam się uruchomić silnik i włączyć ogrzewanie, a tym samym rozpuścić wszelki lód zalegający na karoserii.

Polecamy artykuł:

Porównanie miejskich hybryd - która jest najlepsza?

Jak bezpiecznie otworzyć zamarznięte drzwi? Rozmrażanie zamka

Dostanie się do środka przez bagażnik nie należy do szczególnie przyjemnych czynności, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest zimno lub pada deszcz/śnieg. Znacznie prostszym, i często skutecznym sposobem na awaryjne otwarcie zamarzniętego auta, jest zastosowanie dedykowanego odmrażacza do zamków. Warto go kupić jeszcze przed nadejściem ujemnych temperatur: preparaty w niewielkich opakowaniach (ok. 50 ml) kosztują raptem kilka złotych i są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, ponieważ nie zajmują dużo miejsca w torebce czy kieszeni kurtki. A właśnie w takich miejscach należy nosić odmrażacz – przewożenie go w samochodowym schowku nie pozwoli z niego korzystać, gdy akurat będzie to konieczne.

Zanim zaaplikujemy odmrażacz, delikatnie usuńmy grotem kluczyka najbardziej widoczną warstwę lodu na powierzchni klamki i samego zamka. Pamiętajmy, by po kilkakrotnym zastosowaniu odmrażacza zadbać o przesmarowanie mechanizmu, ponieważ wypłukuje on smar i na dłuższą metę ograniczy swobodną pracę zamka drzwi.

Awaryjne otwieranie zamarzniętego auta domowymi sposobami. Rozmrażanie zamka

W internecie pełno jest również tzw. odmrażaczy na baterię, czyli „gorących kluczyków”, które pod wpływem temperatury usuwają lód po włożeniu go do zamka. Takie urządzenie kosztuje ok. 40-70 zł. Podobny efekt możemy uzyskać, wykorzystując zwykłą zapalniczkę. Wystarczy podgrzać nią grot kluczyka (ale z czuciem, nie do „czerwoności”, by nie uszkodzić pilota) i umieścić go na kilka sekund w zamku, by rozpuścić lód. Pożądany efekt czasami daje przyłożenie do zamka butelki (konkretnie jej dna) wypełnionej ciepłą wodą, z tym że tu musimy zaczekać ok. minuty, by zamek odzyskał pełną swobodę.

Czasami utrudnione wejście do auta w niskich temperaturach nie jest wynikiem zamarzniętego zamka, a uszczelek drzwi. Tym bardziej nie powinniśmy za nie szarpać, bo do zerwania gumy droga jest już krótka. Nim wypróbujemy samochodowej chemii, spróbujmy ostukać dookoła drzwi: być może dzięki temu „puści” lód odpowiedzialny za nadmierny kontakt uszczelki z drzwiami. Jeśli nie, trzeba wspomóc się odmrażaczem do szyb lub dedykowanym środkiem do uszczelek na bazie silikonu, tj. zaaplikować go w szczelinę między drzwiami a resztą karoserii. Gdy uszczelki „odpuszczą”, wytrzyjmy podany płyn, by nie tworzyła się z niego dodatkowa wilgoć. Uszczelki warto zabezpieczyć profilaktycznie, smarując je lub spryskując preparatem za kilkanaście złotych lub nawet zwykłą gliceryną.

Czego nie robić, gdy w aucie zamarzną drzwi?

Przede wszystkim nie należy polewać ani całych drzwi (włącznie z szybą), ani samego zamka gorącą wodą. Kontakt rozgrzanej cieczy z zimnym szkłem może zakończyć się pęknięciem szyby. Istnieje natomiast prawdopodobieństwo, że zamek faktycznie „puści”, ale nie na długo – właśnie dostarczyliśmy mu jeszcze więcej wody, która momentalnie ulegnie ostudzeniu i zamarznięciu, a wtedy zamek zablokuje się całkowicie. Oprócz tego, jak już wspomnieliśmy, nie pociągajmy gwałtownie klamką, bo urwiemy albo ją, albo uszczelkę drzwi. I najważniejsze: nośmy odmrażacz do szyb/zamków zawsze przy sobie, bo na nic się nie przyda, gdy pozostanie on w zamarzniętym samochodzie!

Polecamy inne nasze przydatne zimą artykuły:

Co zrobić, by samochód bezproblemowo jeździł w niskich temperaturach?

Najczęstsze pytania odnośnie zimowej eksploatacji auta

Jak uruchomić samochód za pomocą kabli?

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

POWIĄZANE ARTYKUŁY: