Trendy w budownictwie w 2022 r., które nie przeminą wraz z zakończeniem epidemii

Trendy w budownictwie w 2022 r., które nie przeminą wraz z zakończeniem epidemii. . O przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, efektownej, bliskiej naturze, bezpiecznej, wygodnej i ekonomicznej.

Czasy pandemii sprawiły, że częściej niż wcześniej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. O przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, efektownej, bliskiej naturze, bezpiecznej, wygodnej i ekonomicznej. Efektem jest umocnienie się pięciu istotnych trendów w budownictwie jednorodzinnym. Trendów, które nie przeminą wraz z zakończeniem epidemii.

#1 Minimalizm i zwrot ku naturze

Zarówno w nowo budowanych domach, jak i w tych poddawanych renowacji widoczny jest powrót do minimalizmu. Proste, ale nowoczesne bryły domów, bardzo często wkomponowane są w otoczenie, czasami stają się wręcz jego elementem, kiedy np. dom wbudowany jest w pagórek, czy obudowuje drzewo. Również modernizowane domy, dzięki minimalistycznemu podejściu i zwrotowi ku naturze, zyskują wyjątkowy charakter: proste dachy, oszczędne elementy ozdobne, jednolita, harmonijnie wkomponowana w otoczenie elewacja – nienachalna elegancja jest ponadczasowa. Uwzględnia ona również optymalne wykorzystanie przestrzeni w domu i wokół niego. Wnętrze domu powinno być maksymalnie doświetlone, dlatego coraz częściej decydujemy się na przeszklone ściany oraz ogromne okna sięgające od podłogi niemal do sufitu.

#2 Nowoczesne, solidne drzwi wejściowe

Zmienia się również podejście do drzwi wejściowych. Zgodnie z ostatnimi trendami są one bowiem nie tylko zabezpieczone przed ewentualnym włamaniem, ale także coraz częściej wyposażane w udogodnienia, ułatwiające korzystanie z nich oraz kontrolę. W najbliższym czasie standardem w drzwiach wejściowych stanie się prawdopodobnie wielopunktowy zamek automatyczny. Zwykle rygluje on drzwi w kilku punktach, najczęściej w trzech. Ponieważ jest automatyczny, mamy gwarancję, że po wejściu do domu drzwi same się zaryglują, nie musimy więc pamiętać o przekręcaniu klucza.

Coraz częściej również w domach jednorodzinnych spotykamy rozwiązania pozwalające na otwieranie drzwi wejściowych bez użycia klucza, przy pomocy klawiatury kodowej, breloków, kart, a także czytnika linii papilarnych. Aby było to możliwe, zamek wielopunktowy trzeba połączyć z silnikiem (np. A-Öffner/A-ÖffnerServo) oraz elektronicznym przepustem kablowym (np. SECUREconnect 50/200).

Podkreśla, że nowoczesny czytnik linii papilarnych to rozwiązanie inteligentne, które się uczy: reaguje na zmiany nawyków, uwzględnia wzrost palców dzieci. Zastosowano w nim technologię czujników RF, które reagują tylko na żywe palce. Urządzenie może zapamiętać linie papilarne (nie odciski palców) do 20 użytkowników.

Trendy w budownictwie w 2022 r., które nie przeminą wraz z zakończeniem epidemii

#3 Światło, design i ergonomia

Wystarczy się rozejrzeć – współczesne domy i mieszkania to przede wszystkim duże okna, o ile to możliwe, sięgające od podłogi do sufitu. Rozwiązaniem na miarę obecnych trendów są okna tarasowe podnoszono-przesuwne typu HS. Nie tylko dlatego, że technologia ta pozwala na montaż naprawdę dużych przeszkleń, także w narożnikach domu (rozwiązanie z ruchomym słupkiem), ale przede wszystkim dlatego, że jest komfortowe w obsłudze, zaprojektowane w obowiązującym nurcie i idealnie otwiera się na otoczenie.

Po pierwsze okna podnoszono-przesuwne są skonstruowane tak, aby po otwarciu nie zajmowały dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu (skrzydło przesuwa się i „nakłada” na część nieruchomą). Po drugie – dzięki możliwości montażu okien o szerokości skrzydła nawet 3300 mm, po otwarciu znika granica między wnętrzem a tarasem. Tym bardziej, że – po trzecie – dzięki specjalnej konstrukcji progu można uzyskać tzw. „próg na zero”, czyli zlicowany z podłogą. Wówczas jedyną granicą między mieszkaniem a tarasem będzie prowadnica skrzydła ruchomego, o wysokości kilku milimetrów.

Test yeedi vac station – robot ze stacją samoopróżniającą

#4 Smart home – dom spersonalizowany

Rozwiązania smart home stają się coraz powszechniejsze. Możemy zdalnie otwierać drzwi wejściowe i tarasowe, zamontować siłowniki do klasycznych okien, które będą współpracować z czujnikiem pogodowym i w razie potrzeby – bez naszej ingerencji – zamkną okna. W inteligentnym domu zaprogramować możemy znacznie więcej: ogrzewanie czy natężenie światła, tak aby współgrały z harmonogramem dnia domowników.

Żaluzje fasadowe są wsparciem dla rozwiązań smart home i domu energooszczędnego. Zapewniają skuteczną osłonę termiczną w czasie upałów (montowane są np. od strony południowej, wykorzystywanej w domach energooszczędnych do ogrzania i doświetlenia pomieszczeń). Między powierzchnią lamelową, a szybą wytwarza się bariera termiczna, która spowalnia wymianę ciepła. Dzięki temu w czasie upałów można obniżyć temperaturę wewnątrz budynku nawet o 10°C.

Recenzja Hama Smart Air Purifier – zdrowy oddech w domu

#5 Energooszczędność naprawdę w cenie

Trend związany z energooszczędnością z pewnością w tym roku zyska na znaczeniu. Rosnące rachunki za elektryczność i gaz sprawiają, że bacznie przyglądamy się rozwiązaniom, które pozwalają na oszczędności w zużyciu energii. Odpowiednie ustawienie czujnika temperatury pieca gazowego, czujnika pogodowego sterującego żaluzjami fasadowymi oraz montaż okien tarasowych z progiem niwelującym mostki termiczne (np. GU-thermostep), panele fotowoltaiczne – to tylko kilka z rozwiązań, które pozwalają na oszczędność energii grzewczej w dłuższym czasie.

Planując budowę czy modernizację domu, coraz uważniej przyglądamy się rozwiązaniom energooszczędnym. Nic dziwnego, lawinowy wzrost kosztów energii odczuwamy na każdym kroku. Jednak nie tylko ten trend będzie w najbliższym czasie obowiązywać w budownictwie jednorodzinnym, choć w wielu przypadkach może być dominujący. Nadal w cenie będą nowoczesne, minimalistyczne domy z ogromnymi przeszkleniami, z efektownymi żaluzjami i oknami, którymi można sterować zdalnie. Wejścia do domu strzec będą nowoczesne, bezpieczne drzwi z zamkiem niemal nie do sforsowania. A dom, otwarty na naturę i idealnie wkomponowany w otoczenie, będzie azylem nawet w tych niełatwych, pandemicznym czasach.

Share this:

Like this:

Like Loading...