PRZEGLĄD POMP CIEPŁA - dobieramy urządzenie do domu jednorodzinnego - GLOBEnergia

W celu doboru pompy ciepła nasza redakcja stworzyła dwa modele budynków, o tej samej bryle, ale o różnych przegrodach. Przyjęliśmy, że oba budynki to budynki jednorodzinne zlokalizowane w Krakowie, czyli w III strefie klimatycznej, dla której minimalna temperatura zewnętrzna wynosi -20 st. C.

Pierwszym budynkiem jest nowy dom jednorodzinny, którego przegrody zostały tak dobrane, by spełniały aktualne wymogi zawarte w Warunkach Technicznych WT 2021. Drugim budynkiem jest dom jednorodzinny o identycznym rzucie, bryle i układzie pomieszczeń, ale wykonany z innych materiałów. Jest to budynek z lat siedemdziesiątych, który poddano termomodernizacji 10 lat temu. Przygotowując opracowanie, założyliśmy, że są to budynki jednokondygnacyjne, w których znajduje się 11 pomieszczeń. Powierzchnia ogrzewana i kubatura ogrzewana budynku wynoszą odpowiednio 111 m2 oraz 317 m3. Jednym z dodatkowych założeń do doboru urządzeń grzewczych jest wykorzystanie pompy ciepła zarówno na potrzeby c.o., jak i na potrzeby podgrzewania c.w.u. W obu budynkach założono występowanie wentylacji naturalnej. Budynki są zamieszkane przez cztery osoby. Domy składają się z trzech pokoi, kuchni połączonej z salonem, łazienki i WC oraz korytarza i garderoby. W budynku znajduje się również wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze.

Tak jak wcześniej wspomniano, jeden budynek jest nowy, a drugi termomodernizowany. Różnice między nimi przedstawiono w tabeli.

Jak widać budynki poza typem zastosowanych przegród różnią się również typem systemu ogrzewania zastosowanego w budynku. Projektowa temperatura wody zasilającej instalację c.o. w nowym budynku to 35°C, natomiast w budynku modernizowanym 55°C. Główna różnica między budynkami wynika z zastosowania innych przegród. Budynki różnią się współczynnikami przenikania ciepła przez ściany, przez dach oraz do gruntu, a także współczynnikami okien i drzwi zewnętrznych.

O dobór pomp ciepła do utworzonych modeli budynków poprosiliśmy popularnych producentów pomp ciepła. Zobaczmy, jakie urządzenia wybrali.

PRZEGLĄD POMP CIEPŁA - dobieramy urządzenie do domu jednorodzinnego - GLOBEnergia

Panasonic Aquarea

Nibe

Viessmann

Mitsubishi Electric

STIEBEL ELTRON

A co z cenami?

Jak wiadomo, cena instalacji opartej o pompę ciepła zależy od wielu czynników. Przykładowo, jeśli instalacja podłogowa w budynku nie zapewni odpowiedniego zładu wody, konieczny będzie dobór bufora, który jako dodatkowy element w instalacji podnosi jej cenę. Duże znaczenie ma również wybór firmy wykonawczej, która może mieć wynegocjowane różne ceny w zależności od producenta. Warto zwrócić uwagę, że w związku z dużym popytem na rynku pomp ciepła i zbyt małą podażą, ceny w ostatnim czasie znacząco wzrosły. Instalatorzy szacują, że na przełomie 2021 roku ceny pomp ciepła wzrosły o około 20%, zbiorników o około 20%, a całej armatury o około 15–20%.

Warto również zwrócić uwagę na to, że pompa ciepła dobrana do modernizowanego budynku będzie charakteryzowała się wyższą ceną między innymi ze względu na wyższą moc. Znaczenie ma również fakt, że producenci do modernizowanych budynków dobierają zwykle takie urządzenia, które poradzą sobie w trudniejszych warunkach. Ceny wyposażenia kotłowni, w zależności od dobranego urządzenia, wahają się od 30 tys. do 45 tys. zł netto.

Dowiedz się więcej!

Cały materiał przeczytasz w wydaniu Globenergia 3/2021!


Autorzy:

Maria Niewitała - Redaktor GLOBEnergia

Jakub Król - Redaktor GLOBEnergia