Duże okna balkonowe - WP Dom Share

Przejdź naKuchniaŁazienkaSalonPokój dzieckaPrzedpokójGarderobaDekoracjeOgródNajnowszePopularne
WP Kobietadrzwi balkonowe+1duże oknaŹródło: ShutterstockOkna balkonowe, nazywane też drzwiami, mają obecnie wyjątkowo efektowną stylistykę. Daleko im do nietrwałych, nieszczelnych przeszkleń o niewielkich szybach, szerokich profilach i wyrazistych podziałach poprzecznych. Dzisiejsze drzwi balkonowe pozwalają podziwiać widoki i zacierać granice między wnętrzem a otoczeniem domu. Do wyboru masz kilka rodzajów przeszkleń, o różnych parametrach oraz sposobach otwierania.

Okna balkonowe: uchylno-rozwierne

W zależności od potrzeb można zainstalować przy balkonie okna uchylno-rozwierne, przesuwne, harmonijkowe lub podnoszono-przesuwne. Pierwsze to najbardziej powszechnie stosowane drzwi otwierające się do wnętrza, z opcją uchylania. Występują w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Minusem jest wysoki próg zajmujący około 5 cm (niekiedy można znaleźć okna o progu 2-centymetrowym). Skrzydła uchylno-rozwierne mogą ważyć do 150 kg i mieć wyeksponowane lub ukryte zawiasy. Dają możliwość rozszczelnienia oraz, co jest dużym atutem, uchylenia. Niektóre wyposażone są dodatkowo w hamulec unieruchamiający otwarte okno w wybranej pozycji.

Okna balkonowe: przesuwne

Z kolei okna przesuwne mają tę zaletę, że nie zajmują miejsca podczas otwierania. Dają też szansę na montaż większych przeszkleń, których waga może dochodzić do 200 kg, a także uzyskanie szerokiego wyjścia. Segmenty okien w pozycji otwartej nachodzą równolegle na siebie, a w zamkniętej tworzą prawie jedną linię. Dzieje się tak dzięki szynom zamontowanym na ościeżnicy i wózkom połączonym z profilem. W tego typu oknach można spotkać standardowy lub niski próg.

Okna balkonowe: harmonijkowe

Niedużo miejsca po otwarciu zajmują okna harmonijkowe z niskim progiem, które mają połączone elementy składające się na ścianę. Po zamknięciu ustawiają się w jednej linii. Mogą otwierać się, zajmując miejsce na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia.

Okna balkonowe: podnoszono-przesuwne

Balkonowe drzwi podnoszono-przesuwne wyposażone są w dwie równoległe szyny iokucia umożliwiające otwieranie bardzo ciężkich i obszernych skrzydeł. Poradzą sobie nawet z masą pojedynczego okna równą 400 kg. Po przekręceniu klamki ruchome skrzydło unosi się do góry, a następnie pozwala się przesunąć bez użycia nadmiernej siły. Model czteroelementowy z rozsuwanymi drzwiami na dwie strony daje możliwość uzyskania po otwarciu bardzo szerokiego światła przejścia.

Duże szyby, czyli jakie?

Najpopularniejsze okna to uchylno-rozwierne o profilach wykonanych z PVC. Największa powierzchnia przeszkleń tego typu, o ukrytych zawiasach, to 3 m2, a ze standardowymi zawiasami 2,5 m2. Przy maksymalnej wysokości wynoszącej 2,7 m i szerokości liczącej 1,7 m, przeszklenia wykonane z PVC są na ogół dzielone, aby usztywnić konstrukcję. Podział wykonuje się ze względu na mniejszą sztywność tworzywa sztucznego. Okna o profilach drewnianych charakteryzuje większa sztywność, dlatego do niedawna tylko one powstawały w dużych formatach pozbawionych podziałów. Dziś jednak dostępne są przeszklenia z PVC o szybach wklejanych, łączonych na stałe z profilem, co pozwala na zastosowanie dużych tafli szkła.

Okucia przesuwne umożliwiają produkcję okien zajmujących w standardowych mieszkaniach całą wysokość od sufitu do podłogi, czyli 2,7 m. Przy zastosowaniu podwójnych wózków okucia, czyli tandemowych, pozwalają na montaż szerokiego, 3-metrowego skrzydła.

Chcesz wiedzieć więcej o oknach? Kliknij tutajChcesz wiedzieć więcej o oknach? Kliknij tutaj.

Okna harmonijkowe mogą pokryć ścianę o szerokości 12 m i wysokości 4 m, z kolei drzwi podnoszono-przesuwne 19-metrową ścianę o wysokości 3,3 m. Te ostatnie osiągają szerokość skrzydła 6, a niekiedy nawet 10 m. Pozwalają przeszklić naroże pomieszczenia, tak by po rozsunięciu okien pozostało całkowicie wolne, bez słupka.

Konserwacja okien balkonowych

Ponieważ okucia skrzydeł balkonowych się zużywają, należy o nie dbać, aby służyły długie lata. Gdy klamka zaczyna ciężko chodzić i pojawia się problem z zamykaniem, to znak, że konieczna jest interwencja. Ponieważ rozwierne okna balkonowe mają tendencję do opadania, trzeba je wyregulować. W tym celu zdejmujemy zaślepkę ochronną, uchylamy okno i dokręcamy śrubę kluczem ampulowym. Najpierw regulujemy dolny, później górny zawias. Zamykając okno, sprawdzamy, czy uniosło się na wymaganą wysokość i łatwo się zamyka. Jeśli potrzebna jest regulacja pozioma, w zakresie dystansu między skrzydłami, płaskim kluczem należy dokręcić lub lekko odkręcić nakrętkę śruby w górnym otworze ościeżnicy.

W oknach przesuwnych należy szczególną uwagę poświęcić szynom i wózkom. Muszą pozostawać niezabrudzone, wszelkie zanieczyszczenia trzeba usuwać, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się skrzydła. Co pół roku konieczne jest czyszczenie odkurzaczem przestrzeni między elementami stałymi, a szyny prowadnicy dolnej - co miesiąc. Uszczelki warto natrzeć silikonem.

Mechanizmy otwierania we wszystkich typach okien warto smarować wazeliną techniczną, oliwą przeznaczoną do maszyn, olejem silikonowym lub innym smarem. Wystarczy zaaplikować kilka kropel przez otwór w okuciu i wykonać parę ruchów klamką, aby rozprowadzić smar w środku. Konserwację należy regularnie powtarzać.

Oceń jakość naszego artykułu:Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Domna:

Instagramie👍Lubię to!

Komentarze

Trwa ładowanie...