Modne proste formy drzwi do salonu - Bankier.pl

2008-08-20 09:55publikacja2008-08-20 09:55
Podziel sięSkomentuj
Drzwi jednocześnie dzielą i łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza drzwi do salonu mogą również pełnić ważne funkcje ozdobne. Skrzydła pełne i przeszklone
(fot. Interdoor)
Drzwi składają się ze skrzydła, futryny (ościeżnicy), klamki oraz zawiasów i okuć. Z kombinacji tych elementów powstają setki modeli, z których musimy wybrać te idealne dla nas.Skrzydła pełne wykonuje się z litego lub klejonego drewna, z płyt pilśniowych MDF lub z tłoczonych płyt HDF. Drewniane są najczęściej w naturalnym kolorze, te z klejonki wykańczane są fornirem z naturalnego drewna. Można też kupić drzwi drewniane bejcowane lub malowane na dowolny kolor. Drzwi z płyt pilśniowych MDF lub z tłoczonych płyt HDF wykończone są cienką okleiną z forniru lub tworzywa sztucznego. Drzwi pełne zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dlatego stosuje się je najczęściej w pomieszczeniach, które chcemy odizolować, na przykład w sypialniach i gabinetach. Są też najlepszym rozwiązaniem w pokojach nastolatków, słuchających głośnej muzyki.Skrzydła przeszklone wizualnie powiększają pomieszczenie. Wprowadzają dzienne światło do pomieszczeń bez okien, na przykład do holi czy korytarzy. Do wyboru są różne rodzaje szkła: przezroczyste lub matowe, białe lub barwione, a także ornamentowe i witrażowe. Szyby mogą być podzielone szprosami.Drzwi szklane, choć pojawiły się niedawno, ze względu na swoje walory dekoracyjne i funkcjonalne cieszą się dużą popularnością. Dobrze izolują pomieszczenia (zwłaszcza od hałasu), a jednocześnie - dzięki swobodnemu przepływowi światła - otwierają je. Jeśli są wykonane ze szkła o małej przepuszczalności światła i obrazu, na przykład szkła szronionego lub klejonego, zapewniają intymność. Do ich produkcji używa się tzw. bezpiecznego szkła. Może to być szkło hartowane, które po rozbiciu rozsypuje się na kawałki o tępo zakończonych brzegach, lub klejone (z folią lub żywicą wewnątrz), które nie rozsypuje się.Drzwi lustrzane powiększają optycznie wnętrze i dlatego są przydatne w małych pomieszczeniach. Montuje się je również tam, gdzie nie ma miejsca na duże, tradycyjne lustro, na przykład w sypialni, łazience czy garderobie.Rozwieralne czy składane
Wybierając drzwi dwuskrzydłowe rozwieralne musimy mieć miejsce na ich otwarcie(fot. Stolbud Warszawa)
Drzwi do salonu różnią się sposobem otwierania. Rozwiaralne nadają się do wnętrz, w których jest odpowiednio dużo miejsca na ich otwieranie. Ich minimalna szerokość wynosi 80 cm w świetle ościeżnicy. Szerszych niż 100 cm praktycznie się nie robi. Jeśli chcemy połączyć pomieszczenie jeszcze szerszymi drzwiami, możemy zamontować drzwi dwuskrzydłowe. Pamiętać jednak trzeba, że otwierają się na dwie strony i w związku z tym zabierają dużo miejsca. Drzwi przesuwne są wygodne i praktyczne zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na otwieranie skrzydeł drzwi uchylnych. Podwiesza się je na wózkach do prowadnicy, zamontowanej na górze, dzięki czemu drzwi nie stykają się z podłogą. Po rozsunięciu mogą zachodzić na ścianę lub chować się w niej. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ pozwala na dowolne wykorzystanie jej powierzchni. Ponadto, skrzydła po rozsunięciu będą niewidoczne. W ścianie montuje się wówczas specjalną kasetę, w którą wprowadza się drzwi. Ściana murowana musi mieć grubość co najmniej 12,5 cm, z płyty gipsowo-kartonowej - 10 cm.
Drzwi harmonijkowe są bardzo praktyczne (fot. Marley)
Drzwi do salonu składane z dwóch lub więcej części połączone są zawiasami. Po zamknięciu nie różnią się od drzwi uchylnych lub przesuwnych. Aby je otworzyć, części skrzydła składa się jak parawan. Nie zajmują dużo miejsca, ale po złożeniu zmniejszają szerokość otworu.Stosowane są zazwyczaj w przejściach prowadzących np. do garderoby czy spiżarni. Natomiast w wersji dwuskrzydłowej mogą oddzielać na przykład salon od jadalni czy kuchni. Drzwi harmonijkowe konstrukcją i sposobem otwierania przypominają składane. Zbudowane są jednak z węższych paneli, które składają się w harmonijkę z jednej lub dwóch stron otworu. Drzwi z paneli wykonanych z tworzywa sztucznego, ze względu na niezbyt atrakcyjny materiał wykończenia, stosuje się głównie do wnętrz mało eksponowanych - wszelkiego rodzaju wnęk czy garderób. Bardziej eleganckie są panele oklejone fornirem lub drewniane. Modne drzwiOd kilku lat modne są formy proste, o czystych płaszczyznach, wyrazistych kształtach, pozbawione nadmiaru elementów dekoracyjnych. Nowoczesne wnętrza, dzięki przenikającym się przestrzeniom, są jasne i przestronne. Dominują w nich stal, szkło i drewno o niebanalnych kolorach. Do takich aranżacji pasują drzwi przeszklone, ujęte w wąskie, drewniane lub metalowe, ramy. Szklane drzwi stosuje się zwłaszcza tam, gdzie zamknięcie przestrzeni mogłoby zakłócić harmonię całości.
Lekkość i prestiż – piękne drzwi szklane w drewnianym obramowaniu. Naturalny fornir Merbau i hartowane szkło satynowe. Cena z regulowaną ościeżnicą1970 zł.
Na drugim biegunie wnętrzarskiej mody znajduje się ponadczasowa klasyka. We wnętrza ze stylowymi meblami dobrze wpisują się masywne drzwi ozdobione frezowanymi elementami z litego drewna, szybami, witrażami czy innymi dekoracyjnymi wypełnieniami.Aby zachować stylistyczną jednolitość, warto zadbać, by zdobienia drzwi i ich akcesoria nawiązywały do dekoracyjnych motywów mebli.Wielu zwolenników mają także drzwi kolorowe. Intensywne, energetyzujące czerwienie, oranże, róże, fiolety czy błękity wybierają zwłaszcza młode osoby. Taki mocny akcent pasuje do wnętrz nasyconych barwami, a także zaaranżowanych w egzotycznej stylistyce.Z drugiej strony coraz mocniej zauważany jest nurt, który można określić jako "powrót do natury". Do ekologicznych wnętrz, w których królują stonowane barwy ziemi, pasują matowe drzwi w spokojnych odcieniach beżu, brązu lub jasnej, spłowiałej zieleni. Nie powinny też mieć bogatych dekoracji.Ponieważ drzwi do salonu widoczne są z dwóch pomieszczeń, powinny być tak dobrane, aby ich wzornictwo nawiązywało do wystroju każdego z nich.Klamka zapadłaDbałość o detale zawsze decyduje o ostatecznym efekcie dekoracyjnym wnętrza. W przypadku drzwi tymi detalami są klamki, pokrętła i różnego rodzaju uchwyty. W cenę drzwi najczęściej wliczone są standardowe - z aluminium lub plastiku. Jeśli chcemy mieć klamkę o ciekawszej formie, trzeba kupić ją osobno. Wszelkie akcesoria do drzwi powinny być stylistycznie dopasowane zarówno do nich samych, jak i całego wnętrza. Forma oraz materiał, z którego są wykonane, mogą podkreślać charakter drzwi lub też być tym jedynym detalem, na którym skupi się nasza uwaga. Jeśli do gładkich drzwi zamocujemy klamkę o wyszukanym kształcie, to właśnie ona przyciągnie nasz wzrok.Bogactwo form klamek i innych akcesoriów służących do otwierania drzwi do salonu - od stylizowanych na stare aż do futurystycznych - pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru. Ich wzory często tworzą znani projektanci, sygnując je własnym nazwiskiem. Do wyboru są matowe i błyszczące klamki mosiężne, chromowane, niklowane, a nawet pozłacane.Można też kupić klamki z uchwytem z kryształu, porcelany, egzotycznego drewna lub żywicy syntetycznej, a także wykończone skórą lub podświetlane, ułatwiające trafienie do drzwi w ciemności. Wybierając model klamki, trzeba jednak pamiętać, że poza urodą liczy się także solidność konstrukcji i wygoda użytkowania.
Źródło:

Do pobrania

drzwi9jpgdrzwi9jpgdrzwi9jpgdrzwi9jpgdrzwi9jpgdrzwi9jpgdrzwi9jpgdrzwi9jpgdrzwi9jpgdrzwi9jpg
Podziel sięSkomentuj
Tematy

Modne proste formy drzwi do salonu - Bankier.pl