Parowanie szyb - przyczyny i zapobieganie | Budujemy Dom

Czego dowiesz się z artykułu?

Czym jest spowodowane parowanie szyb?

Skraplanie pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej jest spowodowane bardzo wysoką izolacyjnością cieplną szyb tego typu (tj. niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug). Powoduje ona, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza.

Zewnętrzna szyba pozostaje więc nadal zimna (w granicach 9-10ºC) i to na niej skrapla się wilgoć w postaci pary wodnej.

Ze zjawiskiem parowania szyb na zewnętrznej stronie okna często można spotkać się na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie w godzinach porannych powietrze może nagrzewać się szybciej niż szyby okienne. Także w zimie, jeżeli wietrząc, otworzymy szeroko okno to na zewnątrz, praktycznie od razu skrapla się wilgoć wydostająca się z pomieszczenia i jest to też zjawisko fizyczne, którego nie można uniknąć.

Zaparowana szyba w oknie (fot. E. Rosłaniec)

Jak sobie radzić z parowaniem szyb?

Nawiew powietrza jest niezbędnym elementem każdego systemu wentylacji i bezpośrednio wpływa na skuteczność jego działania.

Do końca lat 80. ubiegłego stulecia do większości domów i mieszkań powietrze dostawało się przez nieszczelności w oknach. Ostatnie 20 lat to okres produkcji coraz bardziej szczelnych okien, a w konsekwencji pojawienie się problemów z wentylacją, spowodowanych przede wszystkim brakiem nawiewu powietrza.

Przeczytaj

W przypadku, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz rzędu 20°C, może wystąpić zjawisko fizyczne, polegające na okresowej kondensacji (skropleniu się) pary wodnej na szybach od wewnątrz lub od zewnątrz. Jest to efekt naturalny, nie mający nic wspólnego z jakością wyrobu.

Musimy zrozumieć, że w powietrzu w zależności od jego temperatury może "zmieścić się" określona ilość pary wodnej. Im niższa temperatura tym szybciej nadmiar wilgoci, musi się skroplić, a skrapla się w miejscu, które ma najniższą temperaturę, w przypadku przegród zewnętrznych najczęściej jest to okno.

Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzany z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji i świadome, systematyczne wietrzenie. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym zwiększa się ryzyko kondensacji pary wodnej.

W przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego, można temu zapobiec zapewniając dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, np. poprzez regularne wietrzenie. Bardzo często parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń jest wynikiem złej wentylacji, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej lub zastąpić ją wentylacją mechaniczną.

Dodatkowo można zdecydować się na okna z mikrowentylacją, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

Drugą przyczyną skraplania się pary wodnej na szybach jest zbyt duża wilgotność powietrza. Warto zatem w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgotności zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug, z ciepłą ramką dystansową.

Najlepiej, gdy ramka wykonana jest ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. mostka termicznego (miejsce o gorszych parametrach termoizolacyjnych, przez które następuje ucieczka ciepła).

PoradnikCenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Należy jednak podkreślić, że nawet najlepsza szyba okienna nie wyeliminuje parowania szyb przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. W takim przypadku wskazane jest wyposażenie okna w odpowiednie urządzenia nawiewne, czyli nawiewniki.

Zaparowane szyby to typowy objaw złego działania wentylacji. Najłatwiej poprawić ją montując nawiewniki w górnej części okna (fot. Brevis)

Nawiewniki - sposób na zaparowane szyby

Nawiewnik to urządzenie montowane w oknie lub w ścianie, które umożliwia doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Powinno się to odbywać w sposób ciągły, kontrolowany oraz w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Dostępne na rynku produkty różnią się wydajnością (ilością dostarczanego powietrza) oraz izolacyjnością akustyczną, czyli ochroną przed hałasem zewnętrznym.

Wyróżniamy 3 grupy nawiewników:

Nawiewnik higrosterowany zwiększa strumień nawiewanego powietrza, jeśli jego wilgotność w pomieszczeniu rośnie (fot. Aereco)

Monika Łastowska, Andrzej Kowalskifot. otwierająca: E. Rosłaniec