Ograniczniki do drzwi samochodowych - jak uniknąć uderzenia?

Ograniczniki do drzwi na miarę naszego portfela

Tak jak każde drzwi posiadają zawiasy, aby mogły się otwierać, tak bardzo pomocnym elementem są ograniczniki.

Brak ostrożności podczas wychodzenia z samochodu może skutkować uderzeniem w inny obiekt. Porysowany lakier, odpryski, albo — co gorsza — wgniecenie swojego lub sąsiedniego pojazdu, nie tylko narazi nas na koszty naprawy, ale i starga nerwy na cały dzień. Ograniczniki do drzwi zapobiegają zbyt dużemu rozchyleniu, dzięki czemu dają większą szansę na uniknięcie zderzenia.

Hamulce drzwiowe są bardzo praktycznym wyposażeniem, które może wpłynąć na bezpieczne parkowanie i wysiadanie. Ciasne miejsce parkingowe, niewidoczne słupki czy małe garaże nie będą zagrażać naszej karoserii. Beztroskie, ale i mało uważne dzieci, otwierające szybko drzwi nie muszą być już zagrożeniem dla sąsiedniego pojazdu. Koszt ograniczników to zaledwie 30-90 zł. Ich cena jest zdecydowanie niższa niż naprawy boku samochodu.

Skrzypią ograniczniki? Czas je nasmarować

Hamulce mogą występować w postaci taśm lub elementów przesuwno-obrotowych, zrobionych z aluminium lub mosiądzu. W przypadku tego mechanizmu wymagane jest systematyczne smarowanie części. Mają one tendencję do zatarcia, co może prowadzić do całkowitego uszkodzenia. Ograniczniki do drzwi, tak samo jak zawiasy mogą po pewnym czasie zacząć wydawać skrzypiący, irytujący dźwięk podczas otwierania. W takim przypadku należy nałożyć preparat penetrujący, który dokładnie usuwa smołę i tłuste zabrudzenia, a następnie solidnie przeczyścić części. Ostatnim etapem jest ponowne smarowanie. Jeżeli będziemy okresowo przeprowadzać taki proces kontrolny, możemy być pewni, że hamulce będą nam służyć przez następne lata.

Ograniczniki do drzwi samochodowych - jak uniknąć uderzenia?

Czym można smarować ograniczniki drzwi? W tym celu najczęściej używa się specjalnego smaru w sprayu, dostępnego w każdym sklepie motoryzacyjnym, a nawet w drogeriach. Preparat trzeba dokładnie rozprowadzić wewnątrz, pomiędzy częściami. Należy spryskać sworzeń oraz ramię.

Wymiana ogranicznika — co zrobić?

Jeżeli ograniczniki do drzwi skrzypią, albo co gorsza, przeskakują lub nie spełniają swoich zadań to czas na ich wymianę. Najszybciej zużywają się części tych drzwi, które są najczęściej używane, czyli od strony kierowcy oraz pasażera. Ramię hamulca jest połączone ze słupkiem za pomocą sworznia. To właśnie ten element może zostać uszkodzony, doprowadzając do nieprawidłowego funkcjonowania całego zestawu.

W starszych modelach sytuacja wydaje się prosta. Za pomocą szczypiec wystarczy spróbować wyciszyć sworzeń (jeżeli on całkowicie nie wypadł). Często ten element po prostu się poluzuje i wymaga dokładnego przymocowania. Po tym działaniu hamulce drzwiowe nie powinny już stukać. Jest to jednak działanie na krótką chwilę. Trzeba przygotować się na solidne przymocowanie urządzenia.

W większości modeli samochodowców ograniczniki są montowane od wewnątrz, dlatego należy zdjąć tapicerkę. Po dostaniu się do miejsca położenia mechanizmu można przejść do potrzebnych czynności. Trzeba odkręcić mocowania hamulca. Do kabiny przykręcony jest torxem, a do drzwi dwiema klasycznymi dziesiątkami. Należy jedynie odsunąć piankę, pokrywającą drzwi i wyciągnąć część.

Cały mechanizm trzeba wprowadzić do wewnątrz, taką samą drogą jak go wykręcaliśmy. Podklejamy izolację, zakładamy tapicerkę, a na końcu — testujemy.