Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Frontex wesprze organizację powrotów migrantów do krajów pochodzenia

Z informacji udzielonej PAP przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Bartosza Grodeckiego wynika, że Polska nie będzie angażować Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej w przeciwieństwie do Litwy. Polskie władze są jednak chętne do współpracy z agencją w zakresie organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia.

Wiceminister podkreśla, że aktualnie granicy polsko-białoruskiej chroni ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego, a będzie ich jeszcze więcej. Są oni rozlokowanie na części terenów województwa podlaskiego i lubelskiego objętej stanem wyjątkowym. Ponadto władze planują zamienienie płotu granicznego na mur, który może kosztować aż 2 mld zł.

Do nadzorowania terenów przygranicznych żołnierze wykorzystują też drony z kamerą termowizyjną. Są to o wiele skuteczniejsze narzędzia od zwykłych patroli oraz psów tropiących. Drony pozwalają na bieżąco monitorować duży obszar także po białoruskiej stronie granicy.

Zobacz także: Nagroda money.pl. Nominacja w kategorii Człowiek Roku - Mateusz Juroszek, STS

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Frontex wesprze organizację powrotów migrantów do krajów pochodzenia

Na nagraniu opublikowanym na Twitterze Wojsk Obrony Terytorialnej widzimy obraz z kamery termowizyjnej w mglisty dzień. Możemy na nim zobaczyć czarne punkty, które mogą wskazywać na obozowisko 6-10 osób znajdujące się po stronie białoruskiej nie dalej niż 100 m od granicy.

Ponadto Bartosz Grodecki wspomniał, że podczas wizyty na granicy z 4 października szef Frontexu Fabrice Leggeri zadeklarował zaangażowanie agencji w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. Frontex ma już wypracowany system powrotów, doświadczonych ludzi oraz przygotowane środki na ten cel. Polska już ma grupę osób z decyzją powrotową, więc Frontex będzie mógł niedługo zorganizować taki lot.

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nielegalnych przekroczeń granicy, a według danych od straży granicznej w samym październiku było aż 12 tys. prób. Problem wykorzystywania przez Białoruś migrantów z państw Bliskiego Wschodu lub Afganistanu jako narzędzia nacisku politycznego w odpowiedzi na sankcje nałożone na reżim Łukaszenki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.plBusinessfrontexgranica polsko-białoruskaŹródło: