Rocznica wynalezienia ksero i drukarki laserowej - Geekweek w INTERIA.PL

Aby poznać historię współczesnych urządzeń biurowych, a więc także firmy Xerox, należy cofnąć się do pierwszej połowy XX wieku, kiedy to Amerykanin Chester Carlson rozpoczyna studia prawnicze. Nie mogąc sobie pozwolić na zakup niezbędnych do nauki podręczników postanawia stworzyć maszynę do kopiowania. Prace szybko przynoszą rezultaty i w 1937 r. do urzędu patentowego trafia pierwszy wniosek naukowca. Przełom następuje 22 października 1938 r. - to właśnie wtedy pojawia się pierwszy kserograficzny obraz ręcznie napisanej notatki: "10.-22.-38 Astoria" i staje się podstawą opracowanej przez Carlsona technologii. W niedługim czasie wynalazkiem interesuje się firma z Rochester w stanie New York - The Haloid Company, założona w 1906 r. Inwestuje w produkt, a w konsekwencji w 1949 r. pojawia się pierwsza kopiarka wykorzystująca wynalezioną przez Carlsona technologię. Wynalazek, szybko trafia na rynki w Ameryce, Europie i Azji.

Reklama

Cudowne lata 60.

W latach 60. firma oficjalnie zmienia nazwę na Xerox Corporation i kontynuuje prace nad kserografią. "W 1959 r. powstaje pierwsza automatyczna kopiarka Xerox 914, która zrewolucjonizowała pracę biurową. Pracownicy nie musieli już żmudnie przepisywać dokumentów i mogli skupić się na swoich kluczowych zadaniach. Z kolei rok 1963 stoi pod znakiem Xerox 813 - pierwszej kopiarki mieszczącej się na biurku. Dzięki miniaturyzacji tego typu urządzeń nie trzeba już było przeznaczać dodatkowej sali na kopiarkę, która wcześniej miała rozmiary stołu" - mówi Arkadiusz Chłopik, Office Marketing Manager, Xerox Polska.

W 1962 r. Rank Xerox (podmiot zależny Xerox) i Fuji Photo Film rozpoczynają współpracę, tworząc Fuji Xerox - przedsiębiorstwo dedykowane rynkom azjatyckim. Jest to najdłużej działająca spółka typu joint venture pomiędzy amerykańską a japońską firmą na świecie. Firma przyczynia się do powstania m.in. pierwszych urządzeń wielofunkcyjnych.

Komputerowa era

Rocznica wynalezienia ksero i drukarki laserowej - Geekweek w INTERIA.PL

Pasmo sukcesów mobilizuje firmę do dalszych inwestycji w badania i rozwój, co owocuje kolejnymi historycznymi wynalazkami. W 1970 r. Xerox otwiera w Alto w Kalifornii swoje własne laboratorium Palo Alto Research Center, znane jako Xerox PARC. To właśnie w jego murach rok później powstaje obiektowy język programowania - Smalltalk. W 1972 r. na rynku pojawia się zaprojektowany tam pierwszy na świecie komputer osobisty Xerox Alto, posiadający graficzny interfejs użytkownika, edytor i .

W ośrodku badawczym Xerox PARC powstaje również: Ethernet - technika służąca do budowy lokalnych sieci komputerowych, będąca dzisiaj standardem tworzenia sieci LAN oraz pierwszy obraz wideo nagrany w systemie SuperPaint, stanowiący krok w stronę powszechnie dzisiaj wykorzystywanej animacji komputerowej. W 1977 r. na rynku pojawia się pierwsza komercyjna laserowa drukarka, efekt pracy Xerox PARC.

Kolejny etap: zarządzanie drukiem

Przełom wieków to czas wielkich zmian dla Xerox. Pierwszą z nich jest nowy prezes - na czele firmy staje Anne Mulcahy. Od tej pory firmą zarządza jedynie płeć piękna. Nowa prezes dokonuje reorganizacji firmy, zmienia priorytety i dywersyfikuje jej ofertę. Xerox zaczyna tworzyć zupełnie nowy rozdział w swojej historii. Od tej pory, firma znana głównie z produkcji kserokopiarek, zajmuje się również świadczeniem usług związanych z zarządzaniem drukiem i dokumentami (Managed Print Services). Wdraża nowe rozwiązania pozwalające redukować związane z tym wydatki w firmach i wspomaga efektywną eksploatację urządzeń biurowych. Tworzy także aplikacje usprawniające zarządzanie dokumentami w firmie. Jej oferta doceniona zostaje przez międzynarodowe agencje badawcze - w tym roku Xerox po raz czwarty z rzędu zostaje uznany liderem rynku usług zarządzania drukiem w raporcie Quocirca.

Xerox XXI wieku

Dzisiaj Xerox posiada 160 oddziałów, w których łącznie zatrudnionych jest ok. 140 tys. pracowników. Firma nieprzerwanie stawia na badania i rozwój, przeznaczając rocznie na ten cel wraz ze spółką Fuji Xerox, ok. 1,6 mld dolarów (2011 r.). W 1993 r. otwarte zostaje kolejne laboratorium - Xerox Research Centre Europe w Grenoble, jedno z najważniejszych centrów badawczych koncernu, które współpracuje dzisiaj z 650 badaczami i inżynierami z całego świata. W grudniu 2012 r. ogłosiło ono, że pracuje nad zaawansowanymi technologiami monitorującymi stan wcześniaków, które ma się odbywać jedynie za pomocą kamer.

Naukowcy z laboratoriów Xeroxa ciągle tworzą nowe wynalazki. W 2011 r. firma we współpracy z ThinFilm Electronics produkuje drukowalne, wielowarstwowe znaczniki, które pozwolą kontrolować żywność pod kątem przydatności do spożycia, a w przyszłości mogą być też używane do monitorowania stanu zużycia hamulców samochodowych. Inne rozwiązania Xerox, to m.in. narzędzia, pozwalające zmniejszyć korki uliczne, usprawniające proces parkowania i poprawiające bezpieczeństwo na drogach. Zaś kwietniu br. świat obiegła wiadomość, że naukowcy z laboratorium Xerox PARC stworzyli baterię z drukowanych części, która może przechowywać o 20 proc. więcej energii niż standardowe rozwiązania. Kolejne lata mogą przynieść nowe, przełomowe technologie.