Zmieniamy Wielkopolskę: Pałac Radolińskich w Jarocinie w nowej odsłonie. Różne twarze historii i kultury

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze w tym roku stała ekspozycja Muzeum Regionalnego w Jarocinie przeniesie się z ratusza do zaadaptowanej części pałacu Radolińskich. Obecnie trwają ostatnie prace. Po ich zakończeniu zespół parkowo-pałacowy będzie prawdziwym sercem życia kulturalnego miasta.

Dawna siedziba rodu Radolińskich wraz z otaczającym ją parkiem i budynkami gospodarczymi od kilku lat przechodzi gruntowną renowację i adaptację do celów muzealnych. Prace, finansowane w znacznej części z funduszy europejskich, sprawią, że po ich zakończeniu, zespół parkowo-pałacowy będzie prawdziwym sercem życia kulturalnego Jarocina i okolic.

Historia nowych możliwości

Budowa pałacu Radolińskich rozpoczęła się w 1848 roku. Zaprojektowana przez Friedricha Augusta Stülera budowla, w sty-lu angielskiego neogotyku, do#1917 roku przechodziła kilkakrotnie remonty i rozbudowy. Do końca II wojny światowej pozostawała siedzibą rodziny. Ostatni członek rodu Radolińskich opuścił pałac w 1945 roku, uciekając przed zbliżającą się Armią Czerwoną.Później obiekt pełnił różne funkcje. Mieścił się w nim Ośrodek Szkolenia Bibliotekarzy, szkoła podstawowa, później szkoła muzyczna i gminna biblioteka. Te dwie ostatnie instytucje działają w pałacu Radolińskich do dziś. Do 2010 roku pałac Radolińskich był własnością Ministerstwa Kultury. Wtedy też został przejęty przez gminę.Do końca 2021 roku do pałacu przeniesie się z dotychczasowej siedziby w ratuszu Muzeum Ziemi Jarocińskiej. Możliwość zwiedzania ekspozycji będzie jednak tylko jedną z kilku nowych funkcji, które zyska restaurowany i rewitalizowany obiekt. Już od pewnego czasu można podziwiać odrestaurowaną elewację pałacu i przyległych budynków. - Właśnie od remontu elewacji zaczęła się rewitalizacja zespołu pałcacowo-parkowego - mówi Marcin Szeląg, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. - Realizacja projektu rozpoczęła się jeszcze w 2016 roku, w 2017 ruszyły prace budowlane. Remont elewacji jest już ukończony. Obecnie trwają prace w budynku, zmierzające do zaadaptowania go na cele muzealne. Ukończenie prac planujemy na listopad bieżącego roku. Wtedy też Muzeum Regionalne przeprowadzi się do pałacu Radolińskich z dotychczasowej siedziby w ratuszu.

Pod jednym dachem

Obecnie dokonywane są wymiany instalacji elektrycznej, wodnej, trwa montaż klimatyzacji. Najważniejsze jest jednak adaptacja pałacowych pomieszczeń do nowych celów.- Część z nich jest przeznaczona na naszą stałą ekspozycję, hol pałacu natomiast będzie mógł pełnić także funkcję sali koncertowej - wyjaśnia Marcin Szeląg. - Powstaje ona przede wszystkim z myślą o uczniach szkoły muzycznej, która tak jak dotąd będzie działała w pałacu. Najważniejszym elementem służącym przekształceniu holu w salę koncertową jest zapewnienie optymalnej akustyki. Stanie się tak dzięki mobilnym ekranom, odpowiednio zaprojektowanym kotarom, podwieszanemu sufitowi, a także muszli , która sprawi, że dźwięk będzie lepiej docierał do wszystkich słuchaczy. Muszla zostanie umieszczona w holu na stałe. Ekrany i kotary oraz mobilna scena będą wykorzystywane w czasie koncertów. Po nich sala koncertowa na powrót stanie się pałacowym holem.Na poddaszu pałacu znajdzie się studio nagrań, z salą perkusyjną oraz reżyserką. - Reżyserka będzie połączona bezpośrednio ze sceną w nowym, ziemnym amfiteatrze, który powstał na terenie parku - tłumaczy dyrektor Muzeum Regionalnego. - Dzięki temu będzie można bezpośrednio nagrywać koncerty Jarocin Festiwalu, w

tym towarzyszącego mu przeglądu Rytmy Młodych. Sądzimy, że dla debiutujących artystów będzie to cenne.Kolejna edycja Rytmów Młodych startuje 14 kwietnia. Artyści prześlą utwory za pośrednictwem platformy internetowej. Jury wyłoni 30. Później odbędzie się głosowanie publiczności. 15 lipca na jarocińskiej scenie odbędzie się koncert finałowy z udziałem pięciu najlepszych.

Opowieść o Jarocinie

Ekspozycja stała Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która przeniesie się do pałacu Radolińskich zostanie podzielona na kilka części. - Można powiedzieć, że będą to różne opowieści związane z ziemią jarocińską: opowieść etnograficzna, historia stosunków polsko-niemieckich, rodu Radolińkich czy opowieść o powojennej historii Jarocina - mówi Marcin Szeląg. - W tej ostatniej nie uwzględnimy festiwalu rockowego , ponieważ tę historię opowiadamy oddzielnie w położonym po sąsiedzku Spichlerzu Polskiego Rocka - podkreśla.Ten ostatni, swoje powstanie zawdzięcza także funduszom europejskim. Powstanie ekspozycja poświęconej historii muzyki rockowej w Polsce zostało dofinansowane z pieniędzy dla Wielkopolski na lata 2007-2013.Ekspozycja muzealna, przygotowana z wykorzystaniem multimediów będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi nie tylko o likwidację barier architektonicznych, ale i umożliwienie efektywnego korzystania z muzeum osobom niewidzącym i niesłyszącym. W tym celu w przygotowywanej aplikacji na smartfony, znajdzie się audiodeskrypcja ekspozycji, a także informacja o eksponatach w polskim języku migowym.Już teraz można wziąć udział w spotkaniach online związanych tematycznie z poszczególnymi częściami wystawy - najbliższe odbędzie się 14 kwietnia.Projekt został dofinansowany kwotą blisko 7,5 mln zł z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.www.wrpo.wielkopolskie.pl Źródło: Zmieniamy Wielkopolskę: Pałac Radolińskich w Jarocinie w nowej odsłonie. Różne twarze historii i kultury - Głos Wielkopolski

Dodaj zdjęcie do materiału.

Maksymalny rozmiar pliku to 5 MB

Aby wysłać zdjęcie musisz zgodzić się z poniższym warunkiem.

Zmieniamy Wielkopolskę: Pałac Radolińskich w Jarocinie w nowej odsłonie. Różne twarze historii i kultury

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Więcej na temat:

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Piękne i niebezpieczne rośliny domowe. Są trujące, mogą powodować też astmę [zdjęcia]

Kalendarz imprez

Cała rozrywka w jednym miejscu!

Więcej na temat

Polecamy

W tym roku także będzie 14. emerytura. Świadczenia od 1 marca wzrosną o 7 proc.

Podobne materiały

Hallo

Naturalne afrodyzjaki dla niego i dla niej. Co jeść i pić, aby cieszyć się lepszym seksem? Bezpieczne produkty, które zwiększają libido

Leżysz w łóżku i nie możesz zasnąć? Wypróbuj te triki! Sprawdź 10 nietypowych sposobów na sen!

Jakie warzywa jeść zimą? Sprawdź, które wybierać w zdrowej diecie!

Otyłość wśród dzieci to jeden z większych problemów zdrowotnych. Druzgocące raporty Fundacji „Słoneczna Przyszłość”

Piękne i niebezpieczne rośliny domowe. Są trujące, mogą powodować też astmę [zdjęcia - 9.02]

Nie żyje Witold Antkowiak, piosenkarz, gwiazda muzyki lat 50. i 60. Współtwórca "Duetu Egzotycznego". Miał 86 lat

Nowy Rok, nowa ja. Pomysły na postanowienia noworoczne. Co zmienić w swoim życiu? Lista celów dla każdego

Praca

Praca w Walentynki. Rekordziści zarobią nawet 150 zł za godzinę. Sprawdź gdzie zarobisz najwięcej 14 lutego [GALERIA]

W tych zawodach z pewnością znajdziesz pracę w Wielkopolsce!

Czy to już czas na zmianę pracy? 8 sygnałów, że pora pomyśleć o nowej firmie

Kto w Polsce zarabia najmniej, a kto najwięcej?

 • Tyle będą zarabiać pracownicy Lidla po podwyżce w 2022
 • Kodeks Pracy do zmiany. Pracownik dostanie więcej urlopu, ale jest pewien haczyk!
 • Jakich benefitów oczekują pracownicy? Pandemia zmieniła nasze oczekiwania
 • Kto może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia?
 • Ci pracownicy są najbardziej poszukiwani w Poznaniu w 2022 roku
 • Duże zamieszanie wokół ulgi dla klasy średniej. Prostujemy wątpliwości
 • Turystyka - Strona podróży

  Największa rzeźba miejska stoi we Wrocławiu. Poznajcie bliżej...

 • Styl życia

  Horoskop zdrowotny na luty. Te znaki zodiaku będą cieszyć się dobrym...

 • Dodaj Firmę

  Katalog firm

 • Edukacja

 • Gastronomia

 • Medycyna i zdrowie

 • Budownictwo i dom

 • Finanse i ubezpieczenia

 • Rozrywka i kultura

 • Noclegi

 • Zakupy

 • Na górę strony

  Serwisy branżowe:

  1. Dom i ogród
  2. Domy Poznań
  3. Mieszkania Poznań
  4. Motoryzacja
  5. Ogłoszenia
  6. Samochody Poznań

  Serwisy partnerskie:

  1. Aktualności
  2. Nekrologi
  3. Polska Press

  Dzienniki regionalne:

  1. Dziennik Bałtycki
  2. Dziennik Łódzki
  3. Dziennik Polski
  4. Dziennik Zachodni
  5. Echo Dnia
  6. Express Bydgoski
  7. Express Ilustrowany
  8. Gazeta Krakowska
  9. Gazeta Lubuska
  10. Gazeta Pomorska
  11. Gazeta Wrocławska
  12. Gazeta Współczesna
  13. Głos Koszaliński
  14. Głos Pomorza
  15. Głos Szczeciński
  16. Głos Wielkopolski
  17. Kurier Lubelski
  18. Kurier Poranny
  19. Nowa Trybuna Opolska
  20. Nowiny 24
  21. Nowości Dziennik Toruński
  22. Polska Times
  23. Tygodnik Ostrołęcki
  24. Pokaż więcej

  Serwisy tematyczne:

  1. Biznes
  2. Deweloperzy
  3. Kobieta
  4. Motoryzacja
  5. Piłka nożna
  6. Program TV
  7. Rolnictwo
  8. Sport
  9. Zdrowie

  Polska Press sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie naszemiasto.pl podlegają ochronie.Dowiedz się więcej.Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

  © 2000-2022 Polska Press Sp. z o.o.

  Dodaj ogłoszenie