Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań pozwalających sterować systemem grzewczym. Nowoczesne kotły gazowe czy pompy ciepła są wyposażone w zaawansowane konsole sterownicze, które sterują ogrzewaniem w zależności od temperatury zewnętrznej. Ich działanie najlepiej uzupełnić o automatykę pokojową, która dodatkowo dostosowuje działanie urządzenia do temperatury w pomieszczeniu i oczekiwanego komfortu cieplnego. Coraz większą popularnością cieszą się też systemy, dzięki którym można sterować ogrzewaniem z dowolnego miejsca przy pomocy aplikacji w telefonie.

Regulacja pracy kotła przy pomocy automatyki jest istotna nie tylko z punktu widzenia komfortu mieszkańców domu. To ważne także ze względu na ochronę środowiska. Urządzenia pracując tylko tak intensywnie, jak muszą, aby zapewnić komfort cieplny, a nie ponad miarę, oszczędzają energię. A to w prosty sposób przekłada się na poszanowanie zasobów energetycznych planety.

Automatyka pogodowa - sterowanie ogrzewaniem na podstawie temperatury zewnętrznej

Sterowanie pracą urządzenia grzewczego na podstawie temperatury panującej na zewnątrz odbywa się za pomocą zainstalowanej w kotle czy jednostce wewnętrznej pompy ciepła konsoli sterowniczej i czujnika zewnętrznego. Czujnik odczytuje temperaturę i przekazuje informację o niej do urządzenia. Jeśli temperatura na zewnątrz spada, urządzenie będzie starało się wyrównać straty ciepła, oddziałując na palnik i podnosząc temperaturę wody w instalacji. Wszystko odbywa się dzięki doborowi odpowiedniej krzywej grzewczej, która zależy od rodzaju instalacji, typu budynku, jego izolacji i wielu innych czynników. Kluczową rolę będzie tu odgrywał doświadczony instalator. Konsole sterownicze nie służą przy tym jedynie do sterowania pracą urządzenia w trybie ogrzewania. Zarządzają także produkcją ciepłej wody użytkowej i wieloma innymi funkcjami.

Ponieważ na temperaturę w pomieszczeniu w danym momencie wpływa o wiele więcej czynników niż tylko temperatura na zewnątrz, często automatykę pogodową uzupełnia się o czujniki pokojowe.

Automatyka pokojowa - większa optymalizacja pracy urządzenia

Dzięki zastosowaniu regulatorów pokojowych można sterować pracą kotła w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu i szeregu dodatkowych ustawień związanych np. z porą dnia. Można zamontować jeden czujnik w pomieszczeniu uznanym za reprezentatywne dla całego budynku lub, dzieląc instalację grzewczą na strefy, zainstalować regulatory w kilku pomieszczeniach.

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Gdy temperatura w pomieszczeniu rośnie, bo przebywa w nim więcej osób lub działają urządzenia podnoszące temperaturę (np. piekarnik lub kominek), urządzenie grzewcze na podstawie informacji przekazanej przez termostat pokojowy przestaje pracować do momentu, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej oczekiwanej. Automatyka pokojowa pozwala także sterować ogrzewaniem w pomieszczeniach ze względu na porę dnia czy obecność lub nieobecność domowników. Pracę urządzenia można zaprogramować w trybie dobowym i tygodniowym i ustawić jej harmonogram według własnych potrzeb.

Zastosowanie automatyki pokojowej pozwala zwiększyć wydajność urządzenia nawet o kilka punktów procentowych. W ciągu roku przynosi to realne oszczędności i sprawia, że ogrzewanie jest bardziej ekologiczne. Nowoczesne regulatory pokojowe działają także w trybie zdalnym o pozwalają sterować pracą urządzenia grzewczego nawet z dala od domu.

Przeczytaj

Regulacja ogrzewania - przegląd oferty

Urządzenia oferowane przez firmę BDR Thermea są wyposażone w najnowocześniejsze systemy pozwalające na regulację ich pracy w zależności od specyfiki instalacji i potrzeb użytkownika. Można je także rozbudować o regulatory pokojowe, które pozwolą na zwiększenie komfortu i wydajności systemu grzewczego.

DIEMATIC Evolution to sterowana mikroprocesorowo konsola, która ma zintegrowaną regulację z oddziaływaniem na palnik w zależności od temperatury zewnętrznej. Jest wstępnie zaprogramowana w fabryce, daje szeroką możliwość regulacji ustawień w zależności od konkretnej instalacji: od najprostszych, do bardzo rozbudowanych.

Konsola steruje obiegiem kotłowym i można ją wyposażyć w dodatkowy czujnik c.w.u. oraz rozbudować o automatykę pokojową lub zdalne sterowanie dialogowe. DIEMATIC Evolution pozwala na bezpośredni dostęp do wszystkich nastaw w intuicyjny sposób. Ma duży ekran LCD z czytelnym objaśnieniem wszelkich parametrów, graficznym przedstawieniem charakterystyki grzewczej, wyświetlaniem krzywych temperatur i historii usterek, co pomaga w diagnostyce. Konsola ma przyciski wyboru trybów pracy, temperatury i dostępu do poszczególnych programów oraz pokrętło do regulacji i potwierdzania ustawionych wartości. Konsola dodatkowo pozwala zdefiniować do 6 różnych programów działania i 6 poziomów temperatury, aby dostosować komfort w dowolnym momencie i zgodnie z nawykami użytkownika.

BDR Thermea ma w swojej ofercie także różne termostaty pokojowe: nieprogramowalny qSense, programowalny iSense współpracujące z wybranymi kotłami, a także zaawansowany termostat Smart TC pozwalający na zdalne sterowanie pracą instalacji.

Smart TC to nowoczesny termostat pokojowy, który dzięki łączności do domową siecią Wi-Fi pozwala na zdalną kontrolę i sterowanie pracą instalacji przez smartfon lub tablet. Dzięki regulatorowi można korzystać z wielu trybów pracy i precyzyjnie zaprogramować pracę urządzenia grzewczego. Regulator pracuje w trybie ręcznym, ochrony przed zamarznięciem, urlopowym i obcego ciepła. Pozwala utworzyć do trzech programów tygodniowych, z uwzględnieniem np. różnych godzin przebywania w domu. Smart TC zawiera wskaźniki zużycia energii na c.w.u. i ogrzewanie. Można w nim zaprogramować dane kontaktowe do instalatora.

Termostat pokojowy wyróżnia się atrakcyjną stylistyką, a dodatkowo ma funkcję wykrywania obecności, dzięki której główny ekran wyświetlacza podświetla się na 5 sekund, gdy jakaś osoba znajdzie się przed Smart TC (wykrywanie obecności można wyłączyć).

Termostat obsługuje urządzenia: MCR3 evo, Evodens AMC, Alezio S, Alezio S V200, Alezio M, Alezio M V200, HPI S, Strateo.

PoradnikCenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!