Rust - poradnik i najlepsze porady • Eurogamer.pl

Rust - poradnik i najlepsze porady • Eurogamer.pl

Witamy w poradniku do Rust. To ceniona przez fanów survivalu produkcja, w której walczymy o przetrwanie we współczesnym świecie. Zaczynamy z niczym, a później budujemy imponujące bazy i walczymy z wykorzystaniem broni palnej.

Ważnym aspektem gry jest tworzenie przedmiotów, ale też odpowiednie zarządzanie zasobami. Tutaj odpowiadamy na wszelkie możliwe pytania związane nie tylko z początkiem przygody, ale też z późniejszymi etapami.

Warto podkreślić, że Rust zyskuje, kiedy gramy ze znajomymi. Na serwerach często dominują klany zrzeszające wielu użytkowników. Jeśli chcemy inwestować czas w PvP (walki między graczami), ciężko będzie poradzić sobie w pojedynkę.

Spis treści:

Porady na start

Poniżej znajdziesz opis najważniejszych aspektów gry, które mogą budzić wątpliwości na samym początku przygody w Rust. Odpowiadamy na różne pytania związane z mechaniką rozgrywki.

Wkrótce aktualizacja.

Budowanie i crafting

Tutaj odpowiadamy na pytania dotyczące kwestii tworzenia przedmiotów i konstrukcji budynków, czyli dosyć istotnych elementów Rust, które pozwolą dłużej przetrwać.

Wkrótce aktualizacja.

Interfejs i oznaczenia

Układ elementów interfejsu od razu wyda się znajomy wszystkim, którzy grali w różne gry survivalowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze oznaczenia i ikony pomocy na ekranie.

  1. Bieżący cel. Cele (zadania) wyznacza ci na początku przygody gra, by naprowadzić cię na konkretne elementy rozgrywki i pomóc naturalnie się rozwijać.
  2. Radar. Pomoże znaleźć drogę do bazy. Jeśli oznaczysz sobie na mapie dowolne miejsce prawym przyciskiem myszy, na radarze będzie ono stale oznaczone żółtą ikonką.
  3. Czat. Można go wyłączyć, lecz czasem można dostrzec tam przydatne ostrzeżenia graczy - na przykład przez grasującym, niebezpiecznym gangiem, którego lepiej unikać.
  4. Pasek twoich narzędzi i przedmiotów. Niebieskim kolorem oznaczony jest aktualnie trzymany przedmiot, a cienkie, zielone, pionowe paski przy ikonach przedmiotów oznaczają ich stan zużycia.
  5. Paski stanu twoich statysty, od góry: punkty zdrowia (zielone), poziom napojenia (niebieski) i poziom najedzenia (pomarańczowy).

Najważniejsze wskazówki

- Zbieraj drewno. Na początku przygody musisz upewnić się, że masz spore zapasy drewna. Dlatego też warto rozbić pierwszy obóz niedaleko wielu drzew, które możesz ściąć.

- Nie zbieraj za dużo. Z drugiej strony warto pamiętać, by nosić przy sobie mniej więcej tyle surowców, ile będziesz potrzebował na wykonywanie konkretnych przedmiotów. Szkoda zgubić wiele zasobów w przypadku nieoczekiwanej śmierci.

Rust - poradnik i najlepsze porady • Eurogamer.pl

- Uważnie zbuduj pierwszą bazę. Gdy już zbierzesz zasoby na budowę pierwszej chatki, pamiętaj, że najlepiej byłoby, gdyby nie było jej widać z drogi czy innych baz należących do obcych.

- Unikaj używania światła w nocy. Po zmroku zapalenie ogniska czy chodzenie z pochodnią może być niebezpieczne. Niektórzy gracze tylko czyhają na takich nieostrożnych survivalistów, by na nich zapolować.

- Buduj podwójne drzwi. Za drzwiami do swojej bazy zawsze staraj się dobudować przybudówkę z kolejnymi drzwiami. To zabezpieczenie na wszelki wypadek, gdy będziesz przed kimś uciekał i nie zdążysz zamknąć za sobą drzwi. Wtedy wróg i tak nie dostanie się do twojej skrytki.

- Nie odchodź za daleko, przynajmniej na początku gry. Skup się na bardzo dokładnym przeszukaniu najbliższej okolicy twojej bazy czy pierwszego ogniska.

- Graj ze znajomymi. Jeśli możesz, spróbuj znaleźć znajomych grających w Rust. Wspólna zabawa jest o wiele przyjemniejsza i mniej stresująca.