Policja: Dzień Babci i Dzień Dziadka – wspólnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo!

Policja: Dzień Babci i Dzień Dziadka – wspólnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo!

W dniach 21 i 22 stycznia wielu z nas będzie składać życzenia ukochanym babciom i dziadkom. Czego im życzyć w tym dniu? Tego, aby na co dzień byli bezpieczni.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w Polsce najczęściej popełnianymi przestępstwami na szkodę osób starszych są kradzieże, kradzieże z włamaniem i oszustwa. Warto zatem poświęcić w tym dniu chwilę, aby porozmawiać z seniorami o ich bezpieczeństwie. W bieżącym roku nadal mamy do czynienia ze szczególnym zdarzeniem obejmującym swoją skalą cały świat, mówimy tu o pandemii, która jest często okazją dla oszustów i naciągaczy wykorzystujących dobroduszność, wysoki poziom empatii oraz obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób, podszywając się pod członków ich rodziny lub różne instytucje.O czym należy rozmawiać z dziadkami, aby ochronić ich przed przestępcami?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek przygotowanych przez policjantów, które mogą być wspaniałymi tematami do wspólnych rozmów w rodzinnym gronie:

DROGI WNUCZKU PAMIĘTAJ! Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom, będą częste kontakty, poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie, w tym związane z przyspieszeniem cyfrowym np. w zakresie nowoczesnych technologii.

DRODZY SENIORZY — BĄDŹCIE CZUJNI! Jeśli jesteście świadkami niepokojących zdarzeń, zadzwońcie pod numer 112.

Policja: Dzień Babci i Dzień Dziadka – wspólnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo!

Korzystajcie również z KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA. Dzięki tej aplikacji przy pomocy komputera lub telefonu możecie w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu.

Zawsze możecie także poprosić o pomoc swojego DZIELNICOWEGO! Kontakt do dzielnicowego znajdziecie na stronach internetowych jednostek Policjioraz w aplikacji MOJA KOMENDA.

(Biuro Prewencji KGP)

PLIKI DO POBRANIA