Nowe akcje serwisowe. Masz jedno z tych aut? Jedź do ASO!

Nowe akcje serwisowe. Masz jedno z tych aut? Jedź do ASO!

Strona głównaNa czasieNowościNowe akcje serwisowe. Masz jedno z tych aut? Jedź do ASO!
Mateusz Łubiński -

Na stronie UOKiK pojawiły się informacje o kolejnych kampaniach naprawczych. Audi, Ford, Honda, Jeep, Mazda, Land Rover, Mercedes, Porsche, Skoda i Volkswagen wzywają auta do serwisów. Sprawdź, które modele są na liście.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęły nowe powiadomienia o akcjach przywoławczych. Wśród producentów, którzy ogłosili kampanie serwisowe są Audi, Ford, Honda, Jeep, Mazda, Land Rover, Mercedes, Porsche, Skoda i Volkswagen. Poniżej zamieszczamy szczegółową listę.

Audi A4, Audi A5, Audi A6, Audi A7 i Audi Q5

Akcja serwisowa dotyczy łącznie 5486 aut, wyprodukowanych w Niemczech pomiędzy majem 2017 r. a marcem 2020 r. i wyposażonych w silnik 2.0 TFSI z napędem półhybrydowym. Do prądnico-rozrusznika może przedostawać się wilgoć, co może prowadzić do reakcji chemicznych, zwarcia i miejscowego przegrzania podzespołu, co zwiększa ryzyko pożaru. Naprawa będzie polegać na wymianie prądnico-rozrusznika.

Polecamy artykuł:

Porównanie miejskich hybryd - która jest najlepsza?

Audi A8, Audi Q7 oraz Audi Q8

Kampania naprawcza dotyczy 324 samochodów, wyprodukowanych w Niemczech pomiędzy wrześniem a grudniem 2019 r. Może w nich dojść do wycieku oleju przekładniowego, co może prowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów. W przypadku wycieku oleju na jezdnię, może dochodzić do zagrożenia dla pojazdów jadących z tyłu. Podczas wizyty w ASO zostanie wymieniony przewód oleju przekładniowego.

Audi Q3 (F3)

Akcją przywoławczą objęto 106 aut, wyprodukowanych w Niemczech pomiędzy kwietniem 2019 r. a styczniem 2020 r. W tym przypadku nie wykonano prawidłowej perforacji w miejscu, w którym rozwijająca się poduszka bezpieczeństwa przedniego pasażera przebija się przez tablicę przyrządów, co może uniemożliwić prawidłowe rozwinięcie się poduszki, a więc nie zapewnia ona właściwej ochrony. Właściciele samochodów objętych kampanią zostaną listownie zaproszeni do autoryzowanego serwisu w celu sprawdzenia i w razie konieczności wymiany tablicy przyrządów.

Audi Q5 (FY)

W Polsce kampanią serwisową objęto 6437 egzemplarzy, wyprodukowanych w Meksyku pomiędzy lipcem 2015 r. a sierpniem 2019 r. Osłony tylnych nadkoli mogą być niewystarczająco zamocowane, co może skutkować ich odczepieniem się od samochodu. Podczas wizyty w ASO zostaną wymienione zatrzaski mocujące osłony tylnych nadkoli.

Audi Q7 (4L)

Akcja serwisowa dotyczy 359 aut, wyprodukowanych w Niemczech przed 14.11.2019 r. Z powodu niekompatybilności oprogramowania sterującego z folią grzewczą stosowaną w przedniej kamerze na przedniej szybie, przy sterowaniu elementem grzejnym po włączeniu zapłonu lub w niskich temperaturach może dojść do przegrzania. Może to prowadzić do tlenia się tworzywa i zwiększać ryzyko pożaru. Naprawa będzie polegać na aktualizacji oprogramowania i wymianie osłony obiektywu przedniej kamery.

Audi TT (8J)

W naszym kraju kampania naprawcza dotyczy 184 egzemplarzy, wyprodukowanych w Niemczech pomiędzy wrześniem 2014 r. a majem 2019 r. Wspornik zamontowany do nadwozia może podczas kolizji uszkodzić zbiornik paliwa. Paliwo wyciekające na gorącą powierzchnię może zwiększyć ryzyko pożaru. Podczas wizyty w ASO zostaną zamontowane zabezpieczenia ostrych krawędzi wspornika w obszarze tylnego lewego nadkola.

Nowe akcje serwisowe. Masz jedno z tych aut? Jedź do ASO!

Ford Focus

Na polskim rynku akcją serwisową objęto 77 aut, wyprodukowanych w fabryce Saarlouis od 31.07.2019 r. do 04.03.2020 r. i wyposażonych w silnikach typu Diesel oraz przekładnię automatyczną. W tym przypadku może dochodzić do gaśnięcia silnika. Właściciele samochodów objętych kampanią zostaną poproszeni o kontakt z ASO w celu dokonania stosownej naprawy.

Ford Kuga Hybrid

Akcja przywoławcza dotyczy 184 egzemplarzy, wyprodukowanych w fabryce w Walencji od 01.07.2019 r. do 15.07.2020 r. W wyniku wewnętrznej usterki akumulatora HV lub usterki ładowania z zespołu akumulatora HV może wydostawać się gorący gaz, co może prowadzić do pożaru. Posiadacze aut objętych kampanią zostaną poproszeni o kontakt z autoryzowanym serwisem w celu dokonania stosownej naprawy.

Ford Kuga PHEV

Kampanią naprawczą objęto 212 samochodów, wyprodukowanych w fabryce w Walencji od 01.07.2019 r. do 25.06.2020 r. Uszkodzenie złącza ładowarki akumulatora wysokonapięciowego może powodować zagrożenie bezpieczeństwa. Podczas wizyty w ASO zostanie dokonana stosowna naprawa.

Honda Odyssey, Honda Pilot oraz Honda Passport

W naszym kraju kampania serwisowa dotyczy 106 aut, wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Obraz z tylnej kamery może przestać być wyświetlany podczas manewru cofania po 2 sekundach. Na wyświetlaczu centralnym obraz znika i konieczny jest restart urządzenia co może zwiększyć ryzyko kolizji podczas cofania. Wszyscy właściciele samochodów objętych akcją zostaną wezwani na bezpłatną naprawę.

Jeep Cherokee (KL)

W Polsce akcją serwisową objęto 104 egzemplarze z rocznika 2014-2017, wyprodukowane w USA i wyposażone w skrzynię biegów PTU. W tym przypadku możliwy jest luz pomiędzy wielowypustem mechanizmu różnicowego a wałem wyjściowym przekładni. Może to prowadzić do zużywania się zębów wielowypustu i spowodować utratę połączenia między przekładnią i mechanizmem różnicowym wewnątrz PTU. W konsekwencji nie będzie możliwe przekazywanie napędu na koła przednie i brak mocy napędowej. Naprawa będzie polegać na przeprogramowaniu centralki sterującej zespołem napędowym.

Jeep Compass (MP)

Akcja naprawcza dotyczy 1087 samochodów z rocznika 2019-2020, wyprodukowanych w USA. Ramiona wycieraczek szyby przedniej mogą nie być prawidłowo osadzone na wieloklinie mechanizmu wycieraczek. Może to doprowadzić do odłączenia się ramienia wycieraczki po włączeniu układu. Nieprawidłowo działający układ wycieraczek może prowadzić do pogorszenia widoczności, co może skutkować wypadkiem. Podczas wizyty w ASO nakrętki mocujące ramiona wycieraczek zostaną prawidłowo dokręcone.

Jeep Wrangler (JL)

Kampania przywoławcza dotyczy 301 aut z rocznika 2018-2020 z miękkim dachem, wyprodukowanych w USA. Mocowania pionowe tylnych bocznych okien mogą nie zostać prawidłowo zainstalowane przez klienta na prowadnicy drzwi po ich wcześniejszym wymontowaniu, co może powodować odłączenie się paneli tylnych bocznych okien dachu miękkiego od pojazdu podczas jazdy z dużą prędkością. Właściciele samochodów objętych akcją otrzymają kartę uzupełniającą i zaktualizowaną kartę z dodatkowymi szczegółowymi wskazówkami instalacji tylnego bocznego okna.

Land Rover Discovery

Kampanią naprawczą objęto 352 egzemplarze z roku modelowego 2017-2019, w których z powodu przecieku wody do zamka tylnych drzwi, może wystąpić korozja i w konsekwencji awaria zamka, w wyniku której zamek tylnych drzwi nie zarygluje się w prawidłowy sposób, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do otwarcia się tylnych drzwi w trakcie jazdy. Podczas wizyty w serwisie zostanie wykonana modyfikacja systemu zamków drzwi tylnych umożliwiająca prawidłową pracę zamka.

Mazda CX-30

Na polskim rynku ogłoszono dwie akcje serwisowe dotyczące tego modelu, łącznie kampanią objęto 265 aut:

Właściciele tych aut zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO Mazda w celu dokonania stosownej naprawy.

Mercedes klasy C, klasy E, GLC, AMG GT 4-drzwiowe Coupe oraz EQC

Kampania serwisowa dotyczy łącznie 195 samochodów z elektrycznym mechanizmem odblokowania oparcia z tyłu. Blokada oparcia tylnego fotela po lewej stronie nie odpowiada specyfikacji. Wprawdzie podstawowa funkcja blokady oparcia fotela jest tutaj zapewniona, natomiast w przypadku kolizji nie można wykluczyć awarii blokady oparcia fotela spowodowanej obciążeniem na skutek uderzenia. Zwiększa to ryzyko urazu pasażerów. Naprawa będzie polegać na wymianie blokady oparcia tylnego fotela po lewej stronie.

Mercedes klasy E, klasy G, klasy S oraz AMG GT

Akcją przywoławczą objęto w sumie 145 aut. Materiał elastomerowy przewodu doprowadzania oleju turbosprężarki napędzanej spalinami może nie być zgodny ze specyfikacją. Może to doprowadzić do punktowego wycieku z przewodu doprowadzania oleju na skutek obciążeń termicznych podczas jazdy. W tym przypadku nie można wykluczyć, że wyciekający olej może mieć kontakt z gorącymi elementami, co stwarza zagrożenie pożarowe. Naprawa będzie polegać na wymianie przewodu doprowadzania oleju turbosprężarki napędzanej spalinami.

Mercedes GLB

W naszym kraju akcją serwisową objęto 115 egzemplarzy, w których uszczelnienie nadwozia w obszarze przedniej wnęki koła jest niezgodne ze specyfikacją. W tym przypadku przez wnękę koła może przedostawać się woda do przedniej przestrzeni na nogi. Na skutek tego działanie modułów sterujących i innych komponentów elektrycznych, zainstalowanych w tych obszarach, może być zakłócone i spowodować awarię zestawu wskaźników oraz brak wyświetlania informacji, natomiast silnik może zgasnąć podczas jazdy lub nie uruchomić się ponownie. W związku z tym wzrasta ryzyko wypadku. Właściciele aut zostaną zaproszeni do ASO w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Mercedes Sprinter

Na polskim rynku kampania naprawcza dotyczy 54 aut, wyprodukowanych w Niemczech. Przewody elektryczne przebiegające w obszarze ram foteli obrotowych zostają zakleszczone i mogą ulec uszkodzeniu. Wiązka przewodów bocznych poduszek powietrznych przebiega również pod fotelem obrotowym. Uszkodzenie przewodów może doprowadzić do nieuzasadnionego uruchomienia bocznej poduszki powietrznej, a w razie wypadku poduszka nie zostanie aktywowana. Właściciele aut zostaną zaproszeni do ASO w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Porsche Cayenne Turbo i Cayenne Turbo S E-Hybrid oraz Cayenne Turbo Coupe i Cayenne Turbo S E-Hybrid Coupe

Akcja serwisowa dotyczy łącznie 178 egzemplarzy. Ze względu na osłabione szybkozłącze na przewodzie dopływu paliwa, w samochodach objętych kampanią może nie być zagwarantowana szczelność szybkozłącza przy bardzo wysokich temperaturach w komorze silnika. Może to skutkować wyciekiem paliwa z szybkozłącza przewodu paliwowego i pojawieniem się zapachu paliwa. Naprawa będzie polegać na wymianie przewodu dopływu paliwa znajdującego się w przedziale silnika.

Skoda Octavia III (5E)

Kampania serwisowa dotyczy 134 aut, wyprodukowanych w Czechach w miedzy 12.08 a 20.08.2019 r. Może w nich dojść do zerwania uszczelek tylnych szyb bocznych, co może skutkować poluzowaniem lub wypadnięciem szyb. Podczas wizyty w autoryzowanej stacji obsługi zostanie przeprowadzona wymiana prawej lub, w razie potrzeby, obu szyb bocznych z tyłu.

Volkswagen Tiguan oraz Volkswagen Touran

Akcja przywoławcza dotyczy łącznie 18 samochodów, wyprodukowanych w Niemczech i Portugalii. W niektórych miejscach grubość ścianki zbiornika paliwa może być niższa niż wymagana. W przypadku pożaru w pobliżu zbiornika paliwa może się on przedwcześnie rozszczelnić, co może doprowadzić do wcześniejszego, niż wymagają przepisy, wycieku paliwa. Naprawa będzie polegać na wymianie zbiornika paliwa.

Zobacz również:

POWIĄZANE ARTYKUŁY:FacebookTwitterPinterestWhatsAppLinkedin
  Mateusz Łubiński

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ Anuluj odpowiedź

  Please enter your comment!Please enter your name hereYou have entered an incorrect email address!Please enter your email address here

  NEWSY

  Najpopularniejsze modele Fiata

  Kia e-Niro (2022). Opis wersji i cennik

  Jeździsz ponad 140 km/h BMW z dieslem N57? Twoje auto może...

  Suzuki Ignis Hybrid (2022). Opis wersji i cennik

  Alfa Romeo Tonale – oficjalne zdjęcia i informacje

  NEWSLETTER

  Zapisz się na newsletter

  Wpisz swój adres mailowy i otrzymuj od nas wiadomości!

  Twojego adresu nigdy nikomu nie udostępnimy. Informacje o Polityce Prywatności znajdziesz (tutaj).

  Wysłaliśmy do Ciebie mail

  Właśnie dopisałeś/-aś się do naszej listy mailingowej. Wysłaliśmy do Ciebie link z prośbą o potwierdzenie adresu mailowego.

  POLECANE

  Co zrobić po zakupie auta? Co z ubezpieczeniem i rejestracją?

  Elektrycznym autem na weekend. Przygoda, a nie problem!

  Nowości w gamie Fiata – Tipo Cross SW i wersja specjalna...

  Taryfikator mandatów na 2022 r. Kompleksowy i aktualny. Ile zapłacisz za...