Jak zmienić numer telefonu w banku? Już nie zrobisz tego przez internet

Wojciech Boczoń2017-05-11 07:00analityk Bankier.plpublikacja2017-05-11 07:00
Podziel sięSkomentuj

Banki jeden po drugim wycofująmożliwość zmiany numeru telefonu przez system bankowości internetowej. Toreakcja na wytyczne KNF, która wypowiedziała wojnę złodziejom tożsamości. Numertelefonu służący do odbierania kodów SMS można zmienić po dokładnej weryfikacjina infolinii lub w placówce bankowej.

Od kilku lat banki borykająsię z problemem kradzieży tożsamości swoich klientów. Na łamach Bankier.plpisaliśmy już o tym wielokrotnie. Przestępcy za pomocą różnych technik imanipulacji wyłudzają dane osobowe, a następnie wykorzystują je do zakładaniarachunków bankowych. Takie konta odsprzedawane są później na rynku wtórnym isłużą nabywcom do różnego rodzaju szemranych interesów. Wykorzystywane są dowyłudzania kredytów, przyjmowania należności za fikcyjne aukcje internetowe,ukrywania dochodów przed skarbówką czy nawet prania brudnych pieniędzy.

Na początku roku pisałem o nowychzaleceniach dotyczących bezpieczeństwa, które Komisja Nadzoru Finansowegowystosowała do banków. Jeden z zawartych tam punktów dotyczy możliwości zmianynumeru telefonu komórkowego służącego do odbierania kodów SMS przez systembankowości internetowej. Otóż z przeprowadzonej przez KNF analizy wynikało, żeprzestępcy najchętniej wykorzystują klientów tych banków, w których można zmienić numertelefonu przez system bankowości internetowej.

Zobacz także

Sprawdź elastyczne oszczędzanie na 2,5% przez 6 miesięcy.

Banki powinny monitorować zmiany numerów telefonów

Numer telefonu jest niezbędnydo autoryzowania dyspozycji za pomocą haseł SMS. Złodzieje po wyłudzeniu danychi założeniu konta na słupa w pierwszej kolejności próbują zmienić numertelefonu, by klient nie dostawał powiadomień o operacjach na rachunku. Zoczywistych względów wzbudziłoby to jego podejrzenia i doprowadziło do blokadysklonowanego konta.

Nadzór zalecił więc bankom, bywprowadziły mechanizmy pozwalające monitorować wszelkie zmiany numeru telefonusłużącego do autoryzacji transakcji. Powinny też podejmować skuteczne działaniamające na celu weryfikację zgodności danych właściciela numeru telefonu zdanymi osoby zakładającej rachunek.

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Dostałeś odmową decyzję o przyznaniu kredytu? Bank zaproponował niższą kwotę finansowania?Wygląda na to, że masz niewystarczającą zdolność kredytową. Głowa do góry! Często można ją poprawić.Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.

Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Numeru telefonu nie zmienisz online

Z sondy, którą przeprowadziłemw bankach wynika, że większość banków dostosowała się do zaleceń KNF. Numerutelefonu nie zmienią już online klienci PKO Banku Polskiego, Banku ZachodniegoWBK, mBanku, Millennium, Credit Agricole, Banku Pocztowego, Getin Banku, Citi Handlowego, RaiffeisenPolbanku czy PlusBanku. Klienci tych banków mogą zmienić numer wyłącznie nainfolinii lub w placówce banku.

W niektórych bankach wciąż można zmienić numer online, ale proces ten jest dokładnie monitorowany. Tak jest na przykład w Banku Pekao. - Jeżeli oprócz podania kodu autoryzacyjnego potrzebna jest np.dodatkowa weryfikacja dyspozycji, to następuje kontakt ze strony Contact Centerna numer telefonu, który aktualnie jest podany w banku, czyli na stary numer –wyjaśnia Tomasz Bogusławski z biura prasowego Pekao. - Jeżeli kontakt zklientem nie jest możliwy (np. zgubiony telefon) to operację można wykonaćwyłącznie w placówce. Zmiana telefonu służącego do autoryzacji SMS wymaga zaśpodania kodu wysłanego na dotychczasowy numer. Daje nam to pewność, żedyspozycję zleca taką osoba, która jest w posiadaniu danego - starego numerutelefonu – dodaje.

Nowe zasady utrudnią życie... uczciwym klientom

Nowe zasady na pewno utrudniążycie złodziejom tożsamości, ale nie wyeliminują handlu rachunkami założonymina słupa. Handlarze dołączają już do ogłoszeń karty prepaid z numeramizarejestrowanymi do odbierania kodów SMS. Problem mogą mieć natomiast uczciwiklienci banków, którzy w przypadku konieczności zmiany numeru będą musieli przejśćdokładną weryfikację na infolinii, a w skrajnych przypadkach udać się doplacówki. Może to być niewygodne, zwłaszcza w obliczu zmian zachodzących na rynku i kurczącej się siecioddziałów bankowych.

Warto przypomnieć, że nie jestto pierwsze zalecenie KNF mające na celu ograniczenie handlu rachunkami. Już wubiegłym roku banki zostały zmuszone do ograniczenia możliwości zakładania kontza pomocą tzw. przelewów weryfikacyjnych. Metoda ta była nagminniewykorzystywana przez oszustów do klonowania kont bankowych. Obecnie oferują jąjuż tylko nieliczne instytucje. Uczciwi klienci banków zostali pozbawienijednej z najwygodniejszych metod zakładania kont bankowych. Osoby, które chcązałożyć konto zdalnie, mogą to zrobić za pośrednictwem kurierów. Proces ten trwajednak nieco dłużej niż w przypadku konta zakładanego przelewem.

Źródło:
Wojciech Boczońanalityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Podziel sięSkomentuj
Tematy