» Dorabianie kluczy na podstawie dźwięku otwierania zamka -- Niebezpiecznik.pl --

» Dorabianie kluczy na podstawie dźwięku otwierania zamka -- Niebezpiecznik.pl --

Zespół z uniwersytetu w Singapurze właśnie pokazał jak dorobić klucz do czyjegoś zamka na podstawie metalicznych zgrzytów, jakie wydaje oryginalny klucz podczas wkładania go do zamka. Przerażające, tym bardziej że do nagrania zgrzytów wystarczy dyktafon w smartfonie, a technika działa na bardzo popularnych w Polsce kluczach Yale/Schlage.

Dorabianie kluczy na podstawie dźwięków, czyli SpiKey

Technika dorabiania kluczy na podstawie dźwięku, jaki wydają w trakcie wkładania do zamka (tu próbka) bazuje na oprogramowaniu, które analizuje czasy między charakterystycznymi metalicznymi zgrzytami.

Na tej podstawie badacze określają “wyrzeźbienie” klucza, który później drukują na drukarce 3D. Oto prezentacja pokazująca na czym SpiKey polega:

Mam zamek w drzwiach — co robić, jak żyć?

Wkładaj po cichu i nierównomiernie. Raz wolniej, raz szybciej. To utrudnia analizę. Dobrym pomysłem będzie też podśpiewywanie czegoś w trakcie otwierania drzwi (im bardziej przypomina zgrzyt klucza w zamku tym lepiej, kojarzysz Venetian Snares?)

Aha i upewnijcie się, że kiedy otwieracie drzwi, gdzieś w pobliżu nie leży paczka chipsów, bo ktoś może ją wykorzystać do zdalnego podsłuchu…

PS. Chronić przed włamaniem warto nie tylko swoje mieszkanie, ale także swojego smartfona — nierzadko posiada ważniejsze informacje na nasze temat niż to, co można znaleźć w domu. Jak zabezpieczyć smartfona? Tego dowiesz się z tego webinara, który powinien zobaczyć każdy posiadacz telefonu komórkowego.

Przeczytaj także: