10 gadżetów, które w przyszłości mogą wkroczyć do naszych domów

Era nowoczesnychsprzętów AGD trwa w najlepsze. Projektanci prześcigają się w tworzeniu urządzeń,które zwiększą poczucie bezpieczeństwa domowników czy też po prostu ułatwią imżycie. Niektóre pomysły projektantów są prawdziwie futurystyczne.

Zakres użyteczności takich gadżetów jest naprawdę szeroki. Wsklepach internetowych można znaleźć liczne przykłady sprzętów przeznaczonych typowo dla geeków lubtakich, które nawet u fanów nowych technologii wywołują ironiczny uśmiech. Wsprzedaży są również takie, które poprawiają komfort użytkowania domu i – jakzapewniają producenci - oszczędzają stresujących sytuacji.

Źródło: Koubachi AG

Wiele z nich nie jestjeszcze dostępnych dla polskiego klienta, ale i tak warto im się przyjrzeć woczekiwaniu na ewentualne wejście na nasz rodzimy rynek.

1. Gotowaniena ekranie… smartfona

Użytkowanie elektronicznego wolnowaru będzie proste. Produktpołączy się z siecią Wi-Fi, po czym dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej będziemymogli zmienić temperaturę podgrzewaniaproduktu czy zdalnie wyłączyć urządzenie. Funkcja jest szczególnie przydatna,gdy mamy wiele spraw na głowie lub akurat znajdujemy się w innej części domu. Premieraświatowa elektronicznego wolnowaru będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

Cena Belkin WeMo Smart Cooker u producenta: nieznana

2. Już nie zapomnisz o żelazku

Kolejny przedstawiciel serii WeMo to idealna pozycja dla zapominalskich. Gniazdko, które po połączeniu z Internetem można z poziomuaplikacji mobilnej przypisać konkretnemu urządzeniu i zarządzać dopływem prądu.Co więcej, aplikacja informuje o czasie użytkowania sprzętu RTV/AGD i poborzeprądu. Zasilanie żelazka czy telewizora można odciąć „z pracy czy nawet MountEverestu” (o ile sięgają tam sygnały operatora komórkowego). W ofercie znajdujesię też dodatek Motion, dzięki któremu urządzenie wyczuwa ruch w pomieszczeniui automatycznie zarządza zasilaniem, gdy wykryje domownika w pobliżu. Niestetyproducent oferuje obecnie tylko wersję dla gniazdek amerykańskich.

Cena Belkin WeMo Switch u producenta za zestaw WeMo Switch +Motion: 79,99 dolarów

3. Sprawdź, czy zamknąłeś garaż

To kolejny ukłon w stronę osób, którym często zdarza się zapomnieć,tym razem o zamknięciu garażu. System automatycznych drzwi garażowych powiązanyjest z aplikacją mobilną, która monitoruje czas otwarcia garażu oraz umożliwiajego zamknięcie w trakcie pobytu poza domem.

Cena Craftsman Assure Link Garage Door Opener u producenta:249,99 dolarów (cena standardowa: 329,99 dolarów)

10 gadżetów, które w przyszłości mogą wkroczyć do naszych domów

4. Inteligentne ogrzewanie

„Uczący się” termostat firmy Nest to prawdziwawygoda dla właścicieli domów, którzy korzystają z klimatyzacji. Urządzenieśledzi ustawienia temperatury i na podstawie ostatnich dni pracy przygotowuje plan,według którego uruchomi się następnego dnia. Zapamiętuje o której wstajemy,wychodzimy do pracy i kiedy z niej wracamy. Ogrzeje dom przed pobudką, a dziękiwykrywaniu tego,czy ktoś jest w domu, czy nie, pozwala oszczędzić energię, czympochwali się, pokazując zielony listek na swoim wyświetlaczu. Dzięki połączeniuz Wi-Fi daje dostęp do ustawień temperatury z poziomu telefonu, a także dostatystyk zużycia energii na swoim koncie klienta. Stały dostęp do Internetu pozwolirównież na aktualizowanie oprogramowania na bieżąco dzięki zastosowaniu systemowejchmury.

Cena Nest Thermostat uproducenta: 249 dolarów

5. Koniecz szukaniem kluczy w torebce

Zamek drzwiowy Goji nie tylko poinformuje owizycie znajomego lub powrocie domownika, ale wyśle również właścicielowi zdjęciena smartfona. Produkt ten daje możliwość udzielenia dostępu do domu dowolnejosobie, o określonej godzinie. Do otwarcia zamka mieszkańcowi wystarczy zwykłytelefon z obsługą technologii Bluetooth. Zamek posiada standardowe klucze przydatnew razie nagłego wypadku.

Cena Goji Smart Lock u producenta: 299 dolarów

Dla tych, którzy nie do końca ufają wyłączniecyfrowym, zdalnym urządzeniom, dobrą opcją jest zamek do drzwi połączony z systememelektronicznych zasuw. Dzięki panelowi możemy zaprogramować 16 kodówprzypisanych konkretnym członkom rodziny. Poza zdalnym pilotem i panelemnumerycznym również został on również wyposażony w fizyczny klucz.

Cena SimpliciKeyu producenta: 249,99 dolarów

6. YouTube wtelewizorze

Niewielkich rozmiarówgadżet od firmy Google umożliwia oglądanie filmów z Internetu na ekranietelewizora. Bez względu na to, czy odtwarzasz go z poziomu telefonu, tabletu,czy komputera. Samo urządzenie wyglądem przypomina pendrive z wtykiem HDMI. Posparowaniu urządzenia z domową siecią Wi-Fi, telewizor gotowy jest na dawkęfilmów z sieci. Możliwy jest również streaming kart przeglądarki Chrome,jednakże nie działa to płynnie. Kolejnym mankamentem jest brak wsparcia usług,które są dostępne tylko za oceanem, m.in. nie ma możliwości zakupu filmów (VoD)w sklepie Google Play. Można się jednak spodziewać poprawy jakości w działaniuurządzenia.

Cena Google ChromecastHDMI Streaming Media Playerna CENEO.pl: od 184 złotych

7. Dziecko pod okiem

Kamera nagrywająca obraz w wysokiej rozdzielczości i udostępniającago na ekranie telefonu to ukłon w stronę opiekuńczych i zapracowanych rodziców.Aplikacja na smartfona umożliwia również włączenie dziecku kołysanki czy pokazuwielokolorowych świateł. Urządzenie monitoruje poziom hałasu, ruch, temperaturęoraz wilgotność w pokoju dziecka. Zaalarmuje rodzica, gdy poziom wymienionychczynników osiągnie ustaloną przez niego wartość.

Cena WithingsWi-Fi Enabled Baby Monitor u producenta: 249,95 euro

8. Żarówki na pilot

Firma Greenwave oferuje swoim klientom system oświetlenia,którym można zarządzać z poziomu telefonu. Żarówki wspierane są przez modułkomunikacyjny podłączony do domowej sieci Wi-Fi. Dzięki temu możliwe jeststerowanie natężeniem światła każdej podłączonej żarówki LED z poziomuurządzenia mobilnego. Dostępna jest opcja sterowania każdą sztuką z osobna lubkilkoma na raz za pomocą dedykowanego pilota. Producent zapewnia, że żywotnośćżarówki wynosi 25 000 godzin (około 20 lat).

Cena GreenwaveReality Lightingu producenta za zestaw (4 żarówki + pilot + nadajnik Wi-Fi):200 dolarów

Cena producenta za jedną żarówkę: 20 dolarów

9. Elektroniczny ogrodnik

Koubachi to gadżet, który pozwala roślinom przemówić.Umieszczony w doniczce dowolnego kwiatu, bez względu na to, czy jest to roślinatrzymana w domu, czy na zewnątrz, powiadomi o temperaturze, nawilżeniu istopniu nasłonecznienia. Gdyby któryś z tych czynników nie spełniał warunków,wszelkie monity przesyłane są do aplikacji mobilnej. Urządzenie może odpowiadać zakilka roślin, jak zapewnia producent – wystarczy mu dać trochę czasu na ocenęwarunków i opracowanie odpowiedniego planu dbania o domową florę.

Cena Koubachi Wi-Fi Plant Sensor u producenta: 149 dolarów

10. Halo, tu pralka

Seria SmartWasher to inteligentne pralki. Nowa generacjaurządzeń, które wyposażone w kolorowe panele LCD będą komunikowały się z telefonamioraz telewizorami SmartTV. Okienka pop-up będą się wyświetlać na każdympodłączonym do systemu pralki urządzeniu, co sprawi, że niemożliwym będzieprzegapienie prania. Wzorem poprzednich generacji, nowe pralki - poprzezodpowiednie komunikaty - same „powiedzą” wsparciu technicznemu co się zepsuło.Produkty zostaną wprowadzone na rynek światowy w trzecim kwartale tego roku.

Cena producenta: nieznana

MateuszGawin,

Bankier.pl

Źródło: