Wymieniamy drzwi wewnętrzne - krok po kroku | Budujemy Dom

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - krok po kroku | Budujemy Dom

Czego dowiesz się z artykułu?

Stopień skomplikowania prac przy wymianie drzwi zależy od zakresu remontu. Najłatwiej zawiesić nowe skrzydło, pozostawiając starą ościeżnicę. Nieco bardziej pracochłonne jest dodatkowe odnowienie tego elementu. Najczęściej jednak taka kosmetyka nie wystarczy i trzeba wymienić zarówno drzwi, jak i futrynę, co jest już bardziej kłopotliwe. Jeżeli przy okazji będziemy chcieli dokonać większych poprawek - np. ukryć drzwi w ścianie czy wstawić je w zupełnie innym miejscu - musimy się przygotować na poważny remont.

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - zostawiamy ościeżnicę

Pierwszy przypadek, czyli zawieszenie nowego skrzydła na starej ościeżnicy, w zasadzie nie wymaga komentarza. Prace ograniczają się do zdjęcia starych drzwi i założenia nowych na zawiasy. Oczywiście trzeba uprzednio ustalić, czy ościeżnica ma znormalizowane wymiary i typowy rozstaw zawiasów, a także to, czy klamka w nowym skrzydle jest na takiej samej wysokości, jak w starym.

Takie rozwiązanie nie jest stosowane zbyt często, ponieważ po latach użytkowania niezbyt atrakcyjnie wygląda nie tylko skrzydło, ale także ościeżnica. Można je jednak rozważyć wtedy, gdy drzwi uległy uszkodzeniu lub chcemy zmienić ich funkcjonalność, np. zamienić pełne na oszklone, a jednocześnie zależy nam na ograniczeniu kosztów.

Inną propozycją dla inwestorów dysponujących ograniczonym budżetem lub tych, którzy po prostu nie mają ochoty na większy remont, jest zamocowanie na niezbyt estetycznie prezentującej się futrynie specjalnej nakładki maskującej. Montuje się ją przy pomocy pianki montażowej - po odkręceniu lub odcięciu starych zawiasów. Dobierając ten element trzeba oczywiście dopasować go kolorystycznie do skrzydła.

Uwaga! Nakładki zmniejszają szerokość przejścia o ok. 3 cm, a także wysuwają płaszczyznę drzwi o ok. 5 cm od lica ściany po stronie zawiasów.

Przeczytaj
Osłonięcie starej ościeżnicy za pomocą specjalnej nakładki. Element ten zmniejszy szerokość przejścia (s) o ok. 3 cm, a wysokość (h) o ok. 1,5 cm. (rys. Invado)

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - wybieramy nowe drzwi

Większość inwestorów nie wybiera półśrodków, ale decyduje się na wstawienie drzwi w komplecie z ościeżnicą. Dobierając je warto dokładnie rozeznać się w aktualnej ofercie rynkowej. Oferowane obecnie drzwi mają bowiem zupełnie inną stylistykę niż te sprzedawane przed dekadami.

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - krok po kroku | Budujemy Dom

Nie zmieniło się jedno - najpopularniejszym materiałem, z jakiego są produkowane, wciąż jest drewno - lite i klejone warstwowo oraz płyty drewnopochodne. Modne są skrzydła z przeszkleniami, pozwalające doświetlić pomieszczenie. Trzeba jednak pamiętać, że takie modele gorzej izolują przed hałasem.

Infografika: Jak dobrać nowe drzwi wewnętrzne?

Ze względu na sposób otwierania, drzwi dzielą się na:

Drzwi rozwieralne z ukrytymi zawiasami, zlicowane ze ścianą. (fot. Eclisse)Modne obecnie wrota z przeszkleniami pozwalają doświetlić pomieszczenie. (fot. Invado)Drzwi dwuskrzydłowe najlepiej sprawdzają się w dużych, reprezentacyjnych pomieszczeniach, np. w salonie. (fot. Drew-Holtz)Modele przesuwne warto zastosować tam, gdzie brakuje miejsca na ruch skrzydeł. (fot. Eclisse)

Zobacz, jak zamontować w ścianie kasetę drzwi przesuwnych

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - krok po kroku

Po wybraniu drzwi możemy przystąpić do ich montażu. Odbywa się on w dwóch etapach - w pierwszym trzeba zdemontować ościeżnicę, w drugim osadzić nową ramę i skrzydło drzwiowe.

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - demontaż ościeżnicy

Najłatwiej usunąć ramę wykonaną z drewna. Prace ograniczają się do wycięcia piłą kawałków profili bocznych i górnego, a następnie oderwaniu pozostałych części. Zdecydowanie więcej zachodu jest z usunięciem ościeżnicy metalowej, która zabetonowana jest w ścianie.

Pierwsze rozwiązanie, które często przychodzi do głowy, czyli jej wykucie, nie jest zalecane. Nie dość bowiem, że jest pracochłonne, to może także skutkować uszkodzeniem ściany. Lepszym rozwiązaniem jest wycięcie ramy przy pomocy szlifierki kątowej. Podczas prac trzeba dokładnie wymierzyć szerokość nowego otworu - powinien on być dostosowany do wymiaru zewnętrznego nowej ościeżnicy, z uwzględnieniem szczeliny montażowej o szerokości 1-1,5 cm z każdej strony.

Po usunięciu ramy ościeże należy wyrównać, np. za pomocą kleju gipsowego. Jeżeli otwór trzeba zmniejszyć, można to zrobić przy pomocy pasków wyciętych z płyty gipsowo-kartonowej i przyklejonych nawet w kilku warstwach przy użyciu kleju gipsowego.

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - montaż ościeżnicy i drzwi

Na tym etapie należy postępować zgodnie z instrukcją producenta drzwi. Sposób montażu ościeżnicy i drzwi różni się bowiem w zależności od tego, z jakiego materiału wykonane są skrzydła.

PoradnikCenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Popularne lekkie modele płycinowe osadzane są zazwyczaj jedynie na piankę montażową. Prace zaczyna się od sprawdzenia wymiarów ościeża i ewentualnego skrócenia ramy, aby dopasować ją do otworu drzwiowego. Ościeżnicę należy przenosić w pozycji pionowej, zwracając uwagę na to, aby nie nastąpiło rozchylenie jej dolnych końców. Po wstawieniu ramy do otworu, trzeba ją zablokować za pomocą drewnianych klinów.

Kolejnym krokiem jest wstawienie trzech regulowanych rozpórek – na wysokościach ok. 180, 110 i 30 cm - i sprawdzenie długą poziomicą, czy boki ramy są równe. Jeżeli ościeżnica trzyma pion i poziom, przystępujemy do piankowania, pamiętając, by niskoprężna pianka montażowa dokładnie wypełniła szczelinę między ramą a ścianą. Po stwardnieniu pianki, odcinamy jej nadmiar ostrym nożem.

Kolejnym krokiem jest przyklejenie klejem listew maskujących. Czas na zawieszenie skrzydła i ewentualne wyregulowanie zawiasów. Na końcu mocujemy klamkę i szyldy ozdobne, a szczeliny między opaską a ścianą wypełniamy masą akrylową.

Uwaga! W przypadku montowania skrzydeł cięższych, np. z litego drewna, oprócz pianki trzeba dodatkowo zastosować kołki rozporowe. Wymaga to wywiercenia otworów w ościeżnicy (ich liczbę określa producent), zamocowania odpowiednio długich kołków i osłonięcia ich ozdobnymi zaślepkami.

Osadzenie nowych drzwi zaczyna się od wpasowania ramy do otworu i zablokowania jej za pomocą drewnianych klinów (fot. z lewej: Porta). Kolejnym krokiem jest wstawienie rozpórek, dokładne wypoziomowanie ościeżnicy i wypełnienie pianką szczeliny między ramą a ścianą (fot. z prawej: Fotolia).Po zawieszeniu skrzydła drzwiowego, należy przykleić listwy maskujące, zamontować klamkę i wyregulować zawiasy (fot. Porta).Drzwi są gotowe do użytku (fot. Porta)

Ile zapłacimy za wymianę drzwi wewnętrznych?

Cena drzwi na ogół obejmuje jedynie skrzydło z zawiasami. Najtańsze wykonane z płyt MDF kupimy za ok. 200 zł. Drugie tyle to cena ościeżnicy. Na najtańsze modele drewniane (przeznaczone do samodzielnego pomalowania) wydamy min. 300 zł na skrzydło i 150 zł na ościeżnicę. W obu przypadkach trzeba doliczyć cenę klamki, zamka, podcięcia wentylacyjnego. Koszt nakładki maskującej na starą ościeżnicę to 300-500 zł. Warto zakupić drzwi wraz z usługą wymiany. Zapłacimy wtedy 8, a nie 23% podatku VAT.

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - nowa aranżacja

Wymiana drzwi jest dobrą okazją do przearanżowania wnętrz. Jedną z częściej przeprowadzanych zmian jest zastąpienie drzwi zwykłych przesuwnymi. Najbardziej popularne rozwiązanie polega na przytwierdzeniu do ściany prowadnicy, po której przesuwa się jedno lub dwa skrzydła. Takie modele zajmują mniej miejsca niż rozwierane, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w małych pomieszczeniach czy w wąskich korytarzach. Niestety, w tym wariancie w pobliżu drzwi nie da się ustawić żadnych mebli.

Dlatego warto rozważyć zamontowanie drzwi przesuwnych chowających się w ścianie. Są sprzedawane w komplecie z kasetą, której osadzenie wymaga wykucia w przegrodzie otworu. Jest to dość pracochłonne, ale w efekcie uzyskamy bardzo wygodną, nowoczesną i efektownie wyglądającą konstrukcję.

Przy modernizacji pomieszczeń często dokonujemy też nowego podziału powierzchni, co może się wiązać z wstawieniem drzwi w innym miejscu, niż były dotychczas. W takim przypadku pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy przegroda, w której planujemy drzwi, jest nośna czy działowa. Wykonywanie otworów w ścianie nośnej wymaga ekspertyzy konstruktora. W razie pozytywnej decyzji, określi on sposób wykonania i przekrój nadproża. Stalowy lub żelbetowy element umieszcza się w poziomej bruździe, powyżej planowanego otworu na drzwi. Dopiero po osadzeniu w niej belki, można przystąpić do wykucia otworu drzwiowego.

Sposób wykonania otworu drzwiowego w ścianie działowej zależy od tego, z jakiego materiału wzniesiona jest przegroda. W przypadku betonu komórkowego i lekkich odmian bloczków ceramicznych, otwór można wyciąć za pomocą szlifierki kątowej z tarczą diamentową. Ścianę z cegły - po wstępnym rozkuciu - rozbiera się cegła po cegle.

Uwaga! Szerokość i wysokość otworu należy dostosować do wymiarów ościeżnicy, z uwzględnieniem warstwy tynku wyrównującego i szczeliny montażowej.

Aby zapobiec pojawieniu się ewentualnych pęknięć tynku wokół drzwi i odkształceniu ościeżnicy, u góry takiego otworu należy utworzyć zbrojone nadproże. Element o grubości ok. 5 cm otrzymamy układając 2-3 pręty zbrojeniowe średnicy 8-10 mm i zalewając je betonem w deskowaniu lub wstawiając wcześniej przygotowany żelbetowy element.

Schemat ustawienia profili przy osadzeniu drzwi w nowej ścianie g-k. Montaż wymaga wstawienia w miejscu, gdzie będzie ościeżnica, profili wzmocnionych z grubszej blachy o symbolu UA, sięgających do sufitu. Przy mocowaniu płyt g-k nie można łączyć ich w miejscu, gdzie przebiega ten profil (spoina szpachlowa będzie pękać), lecz należy wyciąć ją w w kształcie litery L tak, aby styk wypadał w nadprożu w odległości co najmniej 20 cm od brzegu otworu drzwiowego.

Redaktor: Norbert Skupińskifot. otwierająca: Assa Abloy