Najważniejsze cechy drzwi wewnętrznych | Budujemy Dom

Czego dowiesz się z artykułu?

Kto określa wymiar i typ drzwi wewnętrznych?

W projekcie architektoniczno-budowlanym jego autorzy określają wymiar i typ drzwi wewnętrznych, uwzględniając specyficzne wymagania dotyczące strefy reprezentacyjnej, prywatnej, sanitarnej i gospodarczej domu. Nie należy pochopnie zmieniać tych szczegółowych wytycznych, ponieważ każde skrzydło musi odpowiadać przepisom budowlanym i bezpiecznie realizować określone funkcje. Drzwi są potrzebne nie tylko do udekorowania pomieszczeń.

W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy strefy zimnej i ciepłej, fachowcy zalecają wstawić wersje dobrze zaizolowane termicznie. W kotłowni - przeciwpożarowe. W łazienkach, WC, pralni - modele zapewniające poprawną wentylację, tj. z odpowiednimi otworami lub podcięte w dolnej części. Do ciemnego korytarza zwykle rekomendują warianty przeszklone. Natomiast do gabinetu, pokoi dzieci i sypialni - pełne. W strefie wejściowej i dziennej projektują te o spektakularnym wyglądzie, np. dwuskrzydłowe, przeszklone, rozwierane, przesuwne.

Obecnie inwestorzy bez trudu znajdą wyroby z wymienionymi wyżej parametrami technicznymi, o wyglądzie pasującym do wystroju wnętrza. Co więcej - producenci celowo wytwarzają rozbudowane serie, umożliwiając wyposażenie domu w różnorodne modele z jednej kolekcji. Każda linia wzornicza zawiera skrzydła pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone, do "zadań specjalnych" - np. z funkcją izolacji termicznej i akustycznej.

Sposób otwierania drzwi wewnętrznych

Ze względu na metodę otwierania, drzwi dzieli się na:

Drzwi rozwierane - najważniejsze cechy

Chociaż po otwarciu zajmują sporo miejsca, jest to najpopularniejszy typ. Skrzydło, zawieszone na 2 lub 3 zawiasach, otwiera się po naciśnięciu klamki na lewą lub prawą stronę. W hipermarketach budowlanych, albo bezpośrednio u producentów (bądź u ich dystrybutorów) łatwo kupimy jednoskrzydłowe drzwi w kilku standardowych wymiarach - o szerokości 80, 90, 100 cm oraz wysokości 200 i 205 cm. Skrzydła o niestandardowych wymiarach (droższe o 10-20%), trzeba zamówić w dziale obsługi i czekać na realizację kilka tygodni.

W pomieszczeniach dziennych lub reprezentacyjnych pasować będą dekoracyjne modele dwuskrzydłowe. Przeważnie wykorzystuje się w nich elementy z fazowanego szkła, zwykłego albo kryształowego, zapewniają one efekt przestronności i przenikania się pomieszczeń. Pełnych skrzydeł raczej się nie stosuje, w obawie przed przytłoczeniem głównej strefy użytkowej.

Drzwi przesuwne - najważniejsze cechy

Są to drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe, które całkowicie, bądź częściowo, dzielą i łączą sąsiadujące ze sobą wnętrza. Idealnie zastępują skrzydła rozwierane, wszędzie tam, gdzie brakuje na nie miejsca. Niezbędne jest pozostawienie przestrzeni przy ścianie, albo skonstruowanie wewnątrz niej specjalnej kasety. Nowoczesne i modne rozwiązanie to zastosowanie skrzydeł otwierających się synchronicznie - gdy zaczniemy przesuwać jedno z nich, drugie porusza się samoczynnie.

Drzwi składane - zalety i wady

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów, wykonuje się je z jednego, lub dwóch skrzydeł, tyle że "łamią się" one na dwa segmenty wzdłuż osi pionowej. Zaleta - wyroby takie zajmują mało miejsca. Wada - zmniejszają światło ościeżnicy.

Drzwi składane przesuwają się na jedną ze ścian. (fot. Pol-Skone)

Drzwi harmonijkowe - gdzie je stosować?

To podłużne panele o szerokości 5-10 cm, połączone ze sobą elastycznymi przegubami z tworzywa sztucznego. Dobre do spiżarni i garderoby.

Kierunek otwierania drzwi zależny od pomieszczenia

Wygodne zamykanie i otwieranie drzwi ma znaczenie, wyraźnie przekłada się na bezpieczeństwo i komfort użytkowania pomieszczeń. Nie można dopuścić, żeby sąsiadujące ze sobą skrzydła uderzały o siebie, albo "korkowały" ciągi komunikacyjne.

Ze względów bezpieczeństwa, drzwi w łazienkach, WC, kuchniach, kotłowniach muszą otwierać się na zewnątrz, choć dopuszczalne jest w tych miejscach zastąpienie wersji rozwieranych przesuwnymi lub wahadłowymi. W pozostałych pomieszczeniach kierunek i sposób ich otwierania jest dowolny. Trzeba jedynie zdecydować, czy drzwi mają być lewe, czy prawe. Często pojawiają się trudności z odróżnieniem odmian prawych od lewych. Wystarczy stanąć przodem do drzwi tak, by widzieć zawiasy - modele prawe mają je z naszej prawej strony, lewe - po lewej.

Przeczytaj

Jeśli nie rozstrzygnął tego za nas projektant budynku, należy wybrać wariant wygodniejszy, uwzględniając położenie łączników elektrycznych, schodów, mebli, innych drzwi itd. Decyzja musi zostać podjęta przed ułożeniem instalacji elektrycznej, aby można było ulokować łączniki oświetlenia w pobliżu klamki. Zespolenie dwóch rodzajów podłóg powinno się znaleźć pod skrzydłem. Kierunek otwierania modelu (na zewnątrz lub do wewnątrz) ma znaczenie w ustaleniu położenia takiej linii (bliżej której krawędzi ściany umieścimy drzwi).

Redaktor: Lilianna JampolskaNa zdjęciu otwierającym: Drzwi przesuwne mogą poruszać się po ścianie lub chować się w kasecie w niej umieszczonej. (fot. Eclisse)