Papież Franciszek nawołuje Europę do pomocy migrantom: Wystarczy tylko otworzyć drzwi, drzwi serca

Papież Franciszek nawołuje Europę do pomocy migrantom: Wystarczy tylko otworzyć drzwi, drzwi serca

- Wystarczy tylko otworzyć drzwi, drzwi serca. Nie zawiedźmy w te święta - zaapelował papież Franciszek, cytowany przez Reuters. Jego zdaniem żaden kraj nie powinien unikać odpowiedzialności w sprawie pomocy uchodźcom.

REKLAMA Zobacz wideo Białoruski opozycjonista o scenariuszach dot. sytuacji na granicy

Papież Franciszek złożył życzenia wszystkim Polakom: Niech Wam towarzyszy radość

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podczas cotygodniowej audiencji papież Franciszek złożył wszystkim Polakom świąteczne życzenia. - Podczas świąt Bożego Narodzenia niech wam towarzyszy radość wynikająca ze świadomości, że bez żadnej naszej zasługi Bóg nas umiłował miłością tak konkretną, że stała się ciałem i zamieszkała pośród nas - mówił papież Franciszek. - Niech ta miłość, która ma na imię Jezus, narodzi się w waszych sercach, w waszych domach i w waszych rodzinach. Z serca wam błogosławię - dodał.

Watykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

Papież Franciszek nawołuje Europę do pomocy migrantom: Wystarczy tylko otworzyć drzwi, drzwi serca

Watykan. Papież prosi Europę o pomoc uchodźcom: To problem ludzkości

Papież Franciszek nawoływał Europę do pomocy uchodźcom. Ojciec Święty powiedział, że na podczas swojej ostatniej podróży na Cypr i do Grecji, która odbyła się na początku miesiąca, na własne oczy przekonał się, jak cierpią ci ludzie.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak podaje Reuters, 12 migrantów z obozów dla uchodźców na Cyprze, którzy są przesiedlani do Włoch na koszt papieża Franciszka, przybyło do Włoch w zeszłym tygodniu. Watykan oczekuje jeszcze na 48 migrantów. - W szczególności, dzięki wspaniałomyślnej otwartości władz włoskich, mogłem sprowadzić do Rzymu grupę osób, które poznałem podczas swojej podróży: dziś niektórzy z nich są tu wśród nas. Witajcie! Jako Kościół będziemy się o nich troszczyć w najbliższych miesiącach. Jest to mały znak, który, mam nadzieję, posłuży jako bodziec dla pozostałych krajów europejskich, aby pozwoliły lokalnym wspólnotom kościelnym zająć się innymi braćmi i siostrami, którzy pilnie potrzebują relokacji, towarzyszenia, promocji i integracji - mówił papież Franciszek, cytowany przez "Vatican News".

Lwówek Śląski. Pomnik Jana Pawła II padł ofiarą wandali

Papież wyraził również nadzieję, że więcej krajów europejskich otworzy się na to, by pomagać większej liczbie migrantów. - Istnieje wiele lokalnych kościołów, zgromadzeń zakonnych i organizacji katolickich, które są gotowe przyjąć ich i towarzyszyć im w drodze do owocnej integracji. Wszystko, co jest potrzebne, to otworzyć drzwi, drzwi serca! Nie zawiedźmy w te święta - dodał.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Kryzys humanitarny trwa

Tymczasem Grupa Granica podaje, że sytuacja migrantów znajdujących się na polsko-białoruskiej granicy nadal jest dramatyczna i wcale nie ustabilizowała się mimo nadejścia zimy i bardzo niskich wartości na zewnątrz. "Dziś i w kolejnych dniach temperatura na Podlasiu spadnie w nocy poniżej -10 stopni Celsjusza. Mimo to poza oddolnymi działaniami wolontariuszek i mieszkańców na horyzoncie wciąż nie widać żadnego systemowego wyjścia z tej dramatycznej sytuacji. Tym bardziej dziękujemy wszystkim, którzy pomagają na granicy i nas wspierają" - przekazała organizacja we wtorek 21 grudnia.