Jak naprawić uszkodzony blat kuchenny? - WP Kobieta Share

Jak naprawić uszkodzony blat kuchenny? - WP Kobieta Share

SamodbałośćNikt nie zadba o Ciebie lepiej. Sprawdź »Przejdź naModaSamodbałość#WszechmocneDOMODIUrodaLudzieREKRUTACJA - ZIAJA NATURALNIE PIELĘGNUJEMYWideoPrzepisyGwiazdyFitStrefa poradNajnowszePopularne
Jaki blat kuchenny+3blat kuchennyblaty kuchennewyposażenie kuchniAnna Tylec

Kuchnia to miejsce, w którym domownicy spędzają najczęściej bardzo dużo czasu, dlatego znajdujące się w niej meble i akcesoria narażone są na szybkie zniszczenie. Rak jest z blatami kuchennymi, w których tworzą się rysy, uwypuklenia pod wpływem wody czy przypalenia. Oto kilka rad jak sobie z nimi radzić.

Źródło: Materiały prasowe

Jak naprawić dziurę w blacie kuchennym?

W laminowanych lub drewnianych blatach kuchennych dziury i odpryski można załatać, używając wosku do retuszu.

W sklepach z podobnymi substancjami z łatwością znaleźć można wosk retuszujący w odpowiednik kolorze pasującym do koloru blatów kuchennych. Wybrać można łatwiejszy w obróbce wosk miękki albo trudniejszy w przygotowaniu, ale w dalszej perspektywie trwalszy wosk twardy. Ważne, aby nadmiar wosku zbierać delikatnym narzędziem, które nie porysuje blatu. Ostatni krok to wypolerowanie równo powierzchni środkiem czyszczącym do PCV. Alternatywą do wosku może być żywica epoksydowa, polecana szczególnie do laminowanych blatów kuchennych.

Takie kroki można podjąć również w naprawie odprysków na blacie kuchennym. Czynność ta jednak będzie wymagała więcej precyzji, ponieważ naprawiana powierzchnia będzie nieco mniejsza.

Jak naprawić uszkodzony blat kuchenny? - WP Kobieta Share

Jak naprawić spuchnięty blat kuchenny?

Wybrzuszenie na blacie kuchennym powstałe na skutek działania wody jest w zasadzie nieodwracalne.

Spuchnięcie blatu ma najczęściej miejsce w przypadku kompozyty płyty wiórowej z laminatem. To wtedy utrzymująca się na powierzchni przez dłuższy czas woda dostaje się do struktur płyty, która następnie puchnie. Jeśli szkoda nie jest zbytnio zaawansowana, można spróbować nasypać sól do woreczka materiałowego i położyć w miejscu wybrzuszenia, aby sól zaabsorbowała wodę. W poważniejszych przypadkach konieczna będzie wymiana blatu lub wyłożenie go płytą pleksi czy płytkami.

Jak usunąć przypalenie blatu kuchennego?

Przypalenie blatu kuchennego możliwe będzie na laminatach. Drewno i beton nosić będą znamiona zniszczenia niestety już na zawsze.

Domowym sposobem na przypalenie blatu z laminatu jest przygotowanie mikstury składającej się z soku z 1 jednej cytryny i 3 łyżek octu. Płyn należy wylać w miejscu przypalenia i pocierać chropowatą gąbką.

Jak odnowić blat kuchenny laminowany?

Jeśli mamy do czynienia z porysowanym i wytartym laminowanym blatem w kuchni warto pomyśleć o jego konserwacji.

Najlepszym sposobem na odświeżenie blatu kuchennego z laminatu jest jego woskowanie – przywróci kolor i wypełni rysy. Przy głębszych skazach warto sięgnąć z kolei po żywicę epoksydową lub poliestrową czy też żelkot. Do każdej z tych substancji trzeba dobrać odpowiedni barwnik, który zleje się z kolorem blatu kuchennego. Konserwacja polega na zeszlifowaniu zniszczonego fragmentu, oczyszczeniu go i zaszpachlowaniu żywicą. Po wypełnieniu i wyschnięciu blat należy wypolerować.

Oceń jakość naszego artykułu:Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Kobietana:

Instagramie👍Lubię to!

Komentarze

Trwa ładowanie...