Jak usunąć plamy z wody na drewnie - 3 sprawdzone sposoby

Jak usunąć plamy z wody na drewnie - 3 sprawdzone sposoby

Nie bez powodu twoi rodzice zawsze przypominali o używaniu podkładek pod szklankę: woda i drewno są naturalnymi wrogami. Każdemu, kto chce rozwiązać problem śladów po mokrych szklankach na drewnie, może być trudno zacząć. Nie dlatego, że nie ma wystarczającej ilości informacji na ten temat, ale dlatego, że jest ich zbyt dużo. Skąd wiedzieć, która z wielu podawanych metod jest tą właściwą? My zdecydowaliśmy się podać szczegółytrzech sposobów, które według nas są najbardziej skuteczne. Być może będziesz musiała nieco poeksperymentować, zanim znajdziesz sposób, który działa w przypadku twojego problemu. Bądź cierpliwa i... powodzenia!

Reklama

Plamy po wodzie to białe lub jasne kręgi lub smugi. Jasny kolor oznacza, że wilgoć nie dotarła do samego drewna, ale została zatrzymana w lakierze. Kiedy plamy są czarne lub ciemne, wtedy mamy problem i trzeba albo odnowić całą powierzchnię, albo wezwać specjalistę.

Jak usunąć plamy z wody na drewnie - 3 sprawdzone sposoby

Metoda 1: Prasowanie

Jak w przypadku większości plam, ten sposób szybko działa. Jeśli plama jest widoczna zaledwie od kilku dni, wypróbuj następującą metodę: wylej całą wodę z żelazka i zabierz je do pomieszczenia, w którym będziesz usuwać plamę. Włącz żelazko, a na plamę połóż bawełnianą chusteczkę, ręcznik lub T-shirt. Żelazko nastaw na niską moc i na krótko przykładaj żelazko do chusteczki, sprawdzając, czy plama znika. Powtarzaj do chwili aż(mamy nadzieję) biała plama zniknie. Możesz też użyć suszarki do włosów, aby uzyskać podobny efekt. Zbliżaj i oddalaj suszarkę od miejsca, gdzie jest plama przez około 10 minut do momentu odparowania wilgoci.

Metoda 2: Majonez

Jeśli metoda 1 nie zadziałała, warto spróbować innego sposobu, który być może wydaje się nieco dziwny, gdyż polega na położeniu na plamę... majonezu. Nałóż go trochę na ściereczkę, a następnie delikatnie przykładaj do zaplamionego miejsca. Pozostaw go na około godzinę lub na całą noc, dokładając majonezu, jeśli pierwsza warstwa wyschnie. Jeśli nie masz majonezu w lodówce, możesz użyć jako zmiennika wazeliny. W każdym wypadku chodzi o użycie tłustej substancji, która przedostanie się do lakieru, wypierając wilgoć. Jeśli widzisz pewien efekt, ale chcesz aby był większy, dodaj do majonezu lub wazeliny nieco popiołu z papierosów. Wiele osób twierdzi, że takie połączenie sprawia, że tłuste substancje lepiej usuwają plamy.

Metoda 3: Pasta do zębów

Jeśli powyższe metody doprowadziły cię donikąd, idź do łazienki, otwórz szafkę i wyjmij z niej tubkę pasty do zębów. Jednak nie może to być jakakolwiek pasta. Będziesz potrzebować białą o zwykłej (nie żelowej) konsystencji. Wyciśnij jej trochę na ściereczkę i wetrzyj delikatnie w miejsce, gdzie jest plama. Nie powinnaś szorować ani długo wcierać, zanim zobaczysz rezultat. Aby uniknąć uszkodzenia mebla, nakładaj pastę wyłącznie w miejsce gdzie jest plama, gdyż pasta może ścierać lakier.

Jeśli plama z wody nie zniknęła zupełnie, być może chociaż trochę zmalała i stała się mniej widoczna. Twoim asem w rękawie może być fakt, iż jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą, zawsze możesz odnowić cały mebel. Jeśli jest on drogi, może lepiej będzie skonsultować się z profesjonalistą. Aby przeciwdziałać podobnym problemom w przyszłości, zalecamy używanie tacy!