Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd? | Budujemy Dom

Czego dowiesz się z artykułu?

Sposób pierwszy - wykorzystanie programatorów

Jeśli ogrzewasz dom prądem, z pewnością planujesz wdrożyć rozwiązania oszczędnościowe. Co zrobić, aby grzejniki elektryczne samoczynnie zmniejszyły moc albo wyłączyły się całkowicie kiedy zaśnieszi dopiero na godzinę przed pobudką ponownie podnosiły temperaturę w pomieszczeniu? Popularnym rozwiązaniem jest programator czasowy Kanlux CYBER TM-6. To adapter gniazda wtyczkowego z dobowym programatorem cyfrowym, który pozwala zaprogramować włączanie i wyłączanie dowolnego urządzenia, od lampki biurkowej Kanlux DAIBO LED po kino domowe. Daje on możliwość zaplanowania z dokładnością do jednej minuty godzin pracy dowolnego urządzenia elektrycznego i zapamiętania aż 8 różnych ustawień, np. dla każdego z dni tygodnia. Dzięki czytelnemu wyświetlaczowi LCD konfiguracja i przeglądanie aktualnych ustawień zajmuje dosłownie chwilę, a wewnętrzne podtrzymywanie pamięci pracy urządzenia działa aż 100 godzin od momentu zaniku zasilania – dzięki temu nie będziemy musieli po zaniku energii lub zmianie gniazdka programować go na nowo.

Programatory włączą i wyłączą oświetlenie w wybranych godzinach fot. KANLUX

Sposób drugi - zastosowanie rozwiązań mobilnych

Do niedawna programatory panowały niepodzielnie, ale reguły gry zmieniły rozwiązania mobilne do sterowania zasilaniem urządzeń elektrycznych. W nową erę weszły one dzięki urządzeniom z ekosystemu Kanlux SMART, Obejmuje on inteligentne rozwiązania do samodzielnego wdrożenia, dzięki którym można sterować urządzeniami elektrycznymi w domu przy pomocy smartfona. Włączenie ogrzewania domu przed powrotem mieszkańców czy zapalenie światła w dowolnym punkcie mieszkania jest możliwe nawet kiedy przebywasz na drugiej półkuli. Temperatura w sypialni podczas zasypiania powinna wynosić 22 stopnie, a w ciągu nocy - 18, jak w takim razie o 7:00 rano opuścić łóżko, nie marznąc? Wystarczy, że wcześniej podłączysz grzejnik do kontaktu poprzez adapter S AD GN 10A PM, a następnie w aplikacji na telefonie ustawisz odpowiadającą Ci porę włączenia, a reszta zrobi się sama. O wyznaczonej godzinie temperatura w sypialni zacznie się podnosić, a poranne wstawanie odbędzie się w komfortowych warunkach. Możesz ten zaprogramować, że grzejnik wyłączy się kiedy ty rano uruchomisz ekspres do kawy w kuchni, a włączy się na powrót kiedy otworzysz popołudniu drzwi swojego domu. Wszystkie urządzenia Kanlux SMART można połączyć ze sobą w sekwencje działania lub sterować nimi przez telefon nie ruszając się z kanapy.

Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd? | Budujemy Dom

Adapter ma również wbudowany zegar tygodniowy z kalendarzem, funkcje losowe i funkcję odliczania czasu. Dzięki temu możesz zaprogramować włączanie i wyłączanie różnych urządzeń o określonych porach, nawet kiedy nie ma Cię w domu. Dodatkowo adapter posiada funkcję pomiaru zużycia energii przez podłączone do niego urządzenie. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, które z urządzeń w Twoim domu są najbardziej prądożerne i może ograniczać ich używanie kiedy Ciebie nie ma w domu.

Dużym ułatwieniem jest możliwość zarządzania oświetleniem przez smartfona fot. KANLUX

Sposób trzeci - zestaw czujników ruchu

Ogrzewanie to jednak tylko część poboru prądu w Twoim domu. Znaczny udział w rachunkach za energię elektryczną mają lampy oświetlające korytarze, przedsionki i schody. Te ostatnie można wyposażyć w oprawy przyschodowe Kanlulx APUS LED PIR, ze zintegrowanymi czujnikamiruchu. W momencie zbliżania się domownika do krawędzi stopni uruchomią one oświetlenie lub jego część i pozostawią je włączone, dopóki w strefie działania czujek będzie jakikolwiek ruch. Podobne rozwiązanie można wdrożyć w każdym punkcie domu, niewymagającym ciągłego oświetlania - w toaletach, przedpokojach czy schowkach.

W korytarzach czy łazience możesz zamontować plafonierę z wymiennym źródłem światła PIRES ECO DL-25O, która ma podwyższoną ochronę przed wilgocią (IP44), a jej czujnik działa na odległość 9 metrów. W głębokich szafkach czy w szafach z ubraniem możesz zainstalować gotowe zestawy Pasków LEDS SET, które zasilane są bateryjnie i posiadają zintegrowane czujniki ruchu. Dzięki temu wyciągając rzeczy z szafy nie będziesz musiał włączać górnego światła. Dodatkowo sam możesz wybrać zasilanie bateryjne lub akumulatorowe. Paski dostatecznie oświetlą powierzchnię mebli, a zużycie prądu będzie minimalne.

Zestaw czujników ruchu na schodach fot. KANLUX

Sposób czwarty - niezależne czujniki ruchu

Niezależne czujniki ruchu Kanlux ZONA JQ znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie światło jest potrzebne często, ale tylko na chwilę, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. To uniwersalny czujnik ruchu o maksymalnym zasięgu wykrywania do 10 metrów. Czas świecenia i poziom natężenia oświetlenia, przy którym czujnik włączy światło, możesz samodzielnie regulować, dostosowując go do parametrów naturalnego oświetlenia. To oznacza, że czujnik uruchomi połączone z nim lampy, ale tylko wtedy kiedy będzie ciemno, a w słoneczny dzień nie będzie niepotrzebnie zapalał oświetlenia. Dzięki temu zmniejszysz zużycie prądu i zwiększysz długość życia twojego oświetlenia. Z powodzeniem zastosujesz je na zewnątrz, ale również w miejscach gdzie często zapominamy gasić światło – jak na przykład w garderobie.

Aby zapewnić sobie oświetlenie najbliższego otoczenia domu, wystarczą z kolei czujniki Kanlux ALER JQ-30-B. Niewielkie urządzenie o minimalistycznym wyglądzie wykrywa ruch z odległości do 12 metrów, a jego kąt działania wynosi 165°. Czas świecenia możesz wyregulować samodzielnie i może on wynosić od 8 sekund do 5 minut, a wysoka klasa szczelności (IP44) sprawia, że można montować je w miejscach narażonych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Niezależne czujniki ruchu są w szczególności przydatne na zewnątrz budynku fot. KANLUX

Sposób piąty - wykorzystanie lamp z akumulatorem słonecznym

Jeżeli mamy ogród to też chcemy by był on oświetlony. Im większy ogród tym więcej światła potrzebujemy aby wyglądał on dobrze. Oświetlenie ogrodu aby było oszczędne powinno spełniać kilka warunków. Powinno być LEDowe, musi mieć czujnik ruchu, no i prąd do niego powinien być darmowy. Tak, są takie lampy – nie musisz nawet mieć do nich przygotowanej instalacji i nie są to lampki na baterie, tylko prawdziwe oświetlenie ogrodowe. Seria opraw z zasilaniem solarnym Kanlux SOLCA magazynuje energię słoneczną w ciągu dnia aby nocą rozświetlić przestrzeń dookoła Twojego domu. Możesz wybrać dodatkowo jeden z 3 poziomów świecenia i cieszyć się darmową energią przez cały rok. Inwestycja w źródła światła LED, urządzenia Kanlux SMART, czujniki ruchu czy zmierzchu zwróci się, zależnie od wielkości domu i dotychczasowego zużycia prądu, w ciągu paru miesięcy. Dodatkowo komfort, jaki daje możliwość wejścia po długiej podróży do nagrzanego domu, przebudzenie w ciepłej sypialni zimą, czy światło, które zapala się wtedy kiedy tego potrzebujemy to dobro, którego wartości nie da się obliczyć.

źródło i zdjęcia: KANLUX