Budownictwo Budownictwo Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Budownictwo Budownictwo Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Odpowiedni rozmiar drzwi wewnętrznych

Podstawowym kryterium wyboru drzwi wewnętrznych musi być ich rozmiar. Co bowiem zyskamy przy wyborze nawet najpiękniejszych drzwi, jeśli nie będą one pasowały do wnęki w naszym mieszkaniu? Właśnie dlatego przed pójściem na zakupy należy zmierzyć jej wysokość i szerokość. Ważna jest także grubość ściany, gdyż będzie ona miała wpływ na potrzebną ościeżnicę.

Ościeżnica regulowana czy standardowa?

Ościeżnica jest niezbędnym elementem, który musisz zakupić wraz z nowymi drzwiami. Jest ona ramą, w której zostaną one osadzone. Zawiasy drzwi montowane są na ościeżnicy i to ona utrzymuje je w odpowiedniej pozycji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to element niewystępujący w pakiecie z drzwiami i należy go dokupić oddzielnie. Ościeżnice występują w formie stałej lub regulowanej.

Różnica między ościeżnicami stałymi a regulowanymi wynika przede wszystkim z miejsca ich montażu. Pierwsze z wymienionych skierowane są do wykorzystania w nowoczesnym budownictwie, w którym grubość ścian to ok. 6-10 cm. Drugie zaś, regulowane, przeznaczone są do mieszkań o innych grubościach murów, wynikających głównie z okazałości danego budynku lub z czasu, w którym powstał. Sprawdzą się one w takich mieszkaniach, ponieważ szerokość opaski ościeżnicy regulowanej można dostosować do konkretnej ściany, a w stałych - jak sama nazwa wskazuje - takiej możliwości nie ma. Jeśli więc mieszkasz w starym bloku, będziesz potrzebować ościeżnicy regulowanej.

Ościeżnice regulowane produkowane są najczęściej z trwałej i estetycznie wykończonej płyty MDF, pokrytej okleiną dekoracyjną. W jej skład wchodzi nadproże, belka zamkowa i belka zawiasowa. Ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga wizyty specjalisty. W sprzedaży występują w kilku wariantach kolorystycznych, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do poszczególnych drzwi. Ułatwia to też fakt, że ich szerokości wahają się od 60 cm do nawet 100 cm.

Wybór ościeżnicy jest w miarę prosty - przy drzwiach o standardowym rozmiarze 80 cm potrzebujesz ościeżnicy również w rozmiarze 80 cm. Jednak aby się upewnić, że faktycznie się ona sprawdzi, należy zmierzyć otwór, w którym ma się znajdować. Jak to zrobić? Wystarczy przy zakupie kierować się uzyskaną wysokością i szerokością pustej przestrzeni. Pamiętaj jednak, by zmierzyć otwór w kilku miejscach - może się okazać, że nie jest on jednakowy na całej długości. Nie należy zapomnieć również o zmierzeniu grubości muru, ponieważ od niej zależy, czy ościeżnica regulowana będzie odpowiednia, czy jednak lepiej się sprawdzi stała. Kupno właściwych ościeżnic jest ważne, ponieważ źle dobrane bądź nieprawidłowo zamontowane nie tylko będą niepraktyczne, ale i zniweczą piękno wnętrza oraz zakupionych drzwi.

Drzwi wewnętrzne z solidnego materiału

Oczywiście materiał, z jakiego wykonane zostały drzwi, także jest bardzo ważny. Sklepy oferujące ich sprzedaż proponują takie materiały, jak drewno, płyty MDF czy szkło - każde z nich sprawdzi się w innej aranżacji, co daje sporo możliwości. Jako element do prywatnego mieszkania postaw na drzwi z drewna lub płyty MDF, wyposażone w gustowne przeszklenia. Drzwi szklane sprawdzą się w nowoczesnych mieszkaniach, a także w firmowych biurach.

Kupno odpowiednich drzwi wewnętrznych to nie tylko wybór właściwego rozmiaru, materiału czy ościeżnicy - równie istotny jest ich wzór, przeznaczenie, np. do pokoju lub łazienki, oraz strona, w którą się będą otwierać. Weź wszystkie z tych czynników pod uwagę, a zyskasz pewność, że dokonujesz właściwego zakupu.