Zastosowanie i wykorzystanie systemów cargo w kuchni

Zastosowanie i wykorzystanie systemów cargo w kuchni

Czym jest system cargo?

W olbrzymim skrócie cargo to montowane na wysokiej jakości systemach jezdnych kosze o różnych rodzajach półek, które można swobodnie i w pełni wysuwać z wnętrza szafki, tak by umożliwić sobie bezproblemowy dostęp do wszystkich przechowywanych produktów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych systemów.

W ofercie REJS są modele niskie przeznaczone do szafek podblatowych, wysokie – do słupków, a także specjalne cornery do szafek narożnych. Są cargo szerokie i wąskie. Są z koszami wykonanymi z drutu i takie z dnem pełnym np. z tworzywa lub płyty meblowej. Są w końcu cargo z wieszakami (np. na ściereczki) i specjalnymi stelażami na inne kuchenne drobiazgi – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS, polskiego producenta akcesoriów meblowych.

Szczegółowe parametry techniczne systemów cargo dostępne są na stronie REJS

Systemy cargo do niewielkich przestrzeni

Oferujące pełny wysuw systemy cargo sprawdzają się przede wszystkim w szafkach niskich – tych zlokalizowanych pod blatem, będących podstawą strefy przechowywania. Można na nich ustawić zapasy żywności, zastawę, garnki, a także kuchenne detergenty i akcesoria. Porządek pomagają utrzymać wysokie relingi boczne, które uniemożliwią mieszanie się i przesuwanie przedmiotów.

Co ważne Cargo Mini REJS dostępne są w wielu różnych wymiarach, dzięki czemu pozwalają w pełni wykorzystać przestrzeń szafek. I to nawet tych najwęższych – można je zamontować w korpusie o szer. 15-20 cm, dzięki czemu w tym zazwyczaj niezagospodarowanym miejscu można przechowywać wąskie i wysokie butelki, tace i inne nieustawne przedmioty.

Cargo mini na ręczniki Variant MULTI fot. REJS

Systemy cargo do półek wysokich

Cargo sprawdzają się również w coraz popularniejszych spiżarkach lokowanych w wysokich szafkach przy lodówce. Kilkupoziomowe kosze zamocowane na stabilnym, wytrzymałym stelażu można wysunąć jednym ruchem z szafy (a w wersji obrotowej również przesunąć pod kątem 90 stopni), tak by zapewnić sobie dostęp nawet do produktów ułożonych na samej górze czy w głębi.

Rzeczy, których wyjęcie w przypadku zastosowania tradycyjnych półek oznaczałoby konieczność wystawienia co najmniej kilku innych, położonych płycej produktów, za sprawą Cargo Maxi są pod ręką.

Systemy REJS przeznaczone do szafek wysokich dostępne są w kilku różnych szerokościach (od 150 do 600 mm), dzięki czemu bez trudu dopasujemy je do rozmiaru słupków. Wybrać możemy kosze z dnem drucianym, w których warto przechowywać produkty wymagające cyrkulacji powietrza albo z dnem pełnym: wykonanym z tworzywa z powierzchnią redukującą poślizg lub z płyty meblowej.

Cargo maxi boczne Linia Maxima EVO fot. REJS

Możliwość mocowania koszy na wybranej wysokości pozwala użytkownikowi skonfigurować cargo zgodnie z własnymi potrzebami – tak by pomieścić i wysokie butelki, i niewielkie słoiczki, a przy tym nie zmarnować cennej powierzchni. Maksymalny udźwig wynosi aż 100 lub nawet 120 kg (w zależności od systemu), dzięki czemu możemy w nim przechowywać nawet ciężkie produkty jak cukier czy zgrzewki wody.

Z kolei zastosowanie dobrej jakości prowadnic gwarantuje płynny i lekki ruch. Nawet w pełni obciążony kosz po lekkim popchnięciu bezszelestnie schowa się w szafce, a opcjonalnie dostępny miękki dociąg i cichy domyk zapewnią skuteczne dyskretne domknięcie frontu.

Systemy cargo do szafek narożnych

Dolny narożnik to jedna z najbardziej pojemnych, ale i najmniej wygodnych w użytkowaniu szafek w kuchni. W tym przypadku warto postawić na cargo, a dokładniej na model przeznaczony do szafki narożnej czyli corner.

Corner Comfort i Corner Front REJS składają się z dwóch dwupoziomowych elementów – koszy lub półek, które optymalnie wykorzystują przestrzeń szafki i które można bez problemu z niej wysunąć. W przypadku tego pierwszego całkowicie wyciągnąć z korpusu można obie dwupoziomowe części.

Corner Comfort Classic fot. REJS

Corner Front z kolei pozwala na pełne wysunięcie jednego kosza – tego, do którego przytwierdzony jest front. Druga część systemu podczas otwierania szafki przesuwa się z jej głębi w kierunku frontu. Systemy tewystępują w kilku wersjach. Ze srebrnym stelażem mają dno ażurowe z drutu lub pełne z białego tworzywa. W wersji z grafitowym stelażem mają kosze z dnem z grafitowej płyty z obrzeżem chromowanym. W obu przypadkach wysokość półek można regulować i modyfikować.

Corner Optima fot. REJS

Inną propozycją do szafek narożnych jest Corner Optima. System ten obejmuje dwie wysuwane niezależnie od siebie półki, które wyprofilowano tak, by maksymalnie wykorzystały miejsce w szafce, a jednocześnie by można było je swobodnie z niej wysuwać. Niewysoki reling zabezpiecza produkty przed upadkiem, a wytrzymały system jezdny zapewnia płynny ruch.

Dzięki tak szerokiej palecie dostępnych systemów, obecnie cargo możemy dobrać do każdego typu szafki. W tym kryje się największa zaleta tego typu rozwiązań. Cargo sprawdzają się tam gdzie inne systemy zawodzą.

PoradnikCenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: REJS Sp. z o.o.