Wraz z październikiem sypią się kary na autostradach. Nawet 1500 zł i 102 nowe radiowozy

Wraz z październikiem sypią się kary na autostradach. Nawet 1500 zł i 102 nowe radiowozy

1 października był w Polsce nie tylko Światowym Dniem Wegan. 1 października pojawiła się niezwykle ważna zmiana na drogach. Bo to dokładnie tego dnia przestał działać system viaTOLL i dokładnie od tego dnia jedynym sposobem płatności za przejazd drogami stał się e-TOLL. I kierowcy nie mają wyjścia. Muszą korzystać z tego rozwiązania. W przeciwnym razie czekają na nich niezwykle wysokie kary. Grzywna może wynieść nawet 1500 zł, a do ich wystawiania powołana została nowa flota radiowozów ITD. Kierowca może mieć zatem problem, żeby bez kary prześlizgnąć się przez system.

REKLAMA Zobacz wideo Śląska policja ściga ciężarówki wyprzedzające w niedozwolonych miejscach na autostradzie

102 radiowozy uważnie przyjrzą się ciężarówkom

I pisząc o problemach z prześlizgnięciem się, mamy na myśli prawdziwe problemy. W związku z wprowadzeniem e-TOLL ITD powołało do służby 102 nowe radiowozy – nieoznakowane Fordy Focusy i oznakowane Fordy Transity Custom. Są one wyposażone w aparaturę dostarczoną przez Vitronic, która składa się z kamer (tył, przód, bok) oraz czujników na dachu. Auta rozpoznają tablice rejestracyjne i sprawdzają czy pojazd ma opłacony przejazd autostradą w czasie rzeczywistym. Skutek? Brak opłaty oznacza kontrolę drogową i wysoki mandat. Poza tym e-TOLL już wkrótce uzupełnią rozwiązania monitorujące w miejscach obecnych bramek i na MOP-ach.

Wraz z październikiem sypią się kary na autostradach. Nawet 1500 zł i 102 nowe radiowozy

OBU, ZSL lub aplikacja. Inaczej 1500 zł kary!

Obecnie elektroniczny pobór opłat w formie e-TOLL jest obowiązkowy dla kierowców ciężarówek i autobusów. Pojazdy tego typu muszą być wyposażone w urządzenie pokładowe (OBU), Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL) lub aplikację e-TOLL PL. Płatności są pobierane elektronicznie. Co w sytuacji, w której ciężarówka lub autobus nie dostosuje się do nowych wymogów? Kontrola nowych radiowozów ITD zakończy się dla prowadzącego surową karą. Mandat wlepiony przez funkcjonariuszy będzie wynosił 1500 zł!

KAS upraszcza rejestrację w systemie e-TOLL. To ostatni dzwonek, bo viaTOLL zaraz przestanie działać

1500-złotowa kara brzmi srogo. Na tym jednak nie kończą się sankcje przygotowane dla kierowców. Bo 500-złotową grzywnę mogą dostać także za m.in.:

Kiedy e-TOLL będzie obowiązkowy dla samochodów osobowych?

Na razie system e-TOLL obowiązuje wyłącznie kierowców ciężarówek i autobusów. 1 grudnia 2021 roku stanie się wiążący również dla osób prowadzących wszystkie inne pojazdy – w tym auta osobowe. A to oznacza jedno – z państwowych odcinków autostrad znikną bramki. Czy kierowcy osobówek będą skazani na urządzenia typu OBU czy ZSL? Na szczęście nie. Bo będą mogli skorzystać również z aplikacji lub opłacić przejazd na autostradzie – podając numer rejestracyjny pojazdu.