Jakie 5 cech powinien mieć nowoczesny router?

W menu znajdziemy niezbędne elementy - ustawienie sieci, konfiguracja WPS, kontrola rodzicielska, ustawienia sieci gościnnej, a także te bardziej zaawansowane, jak konfiguracja DHCP i QoS. Co ciekawe, w przypadku takiego routera jak Touch P5 nie musimy martwić się o zabezpieczenia sieci WiFi, bowiem ma on automatycznie skonfigurowane ustawienia bezpieczeństwa i haseł.

Oczywiście, można również skorzystać z interfejsu przez przeglądarkę internetową z komputera. W nowoczesnych routerach systemy są czytelne i przyjemne w użyciu, a dodatkowe podpowiedzi ułatwiają wybór właściwych funkcji.Konfiguracja ustawień dostępna jest w wersji podstawowej lub zaawansowanej.

Porty USB – centralne drukowanie i przechowywanie danych

Nowoczesny router powinien posiadać jeszcze jedno istotne złącze: port USB. Czasami nawet dwa, a najlepiej w wersji USB 3.0

Router z reguły działa w trybie 24h na dobę, a więc może być idealnym narzędziem do utworzenia prostego, taniego, centralnego miejsca składowania danych. Wystarczy do portu USB podłączyć twardy dysk USB lub pojemny pendrive i aktywować dostęp do danych w menu routera. Telewizor, tablet, smartfon lub każde inne urządzenie używające WiFi, będzie mogło odczytywać dane na tym dysku.

Jakie 5 cech powinien mieć nowoczesny router?

Przykładowy Touch P5 oferuje dwa porty USB, w tym jeden w wersji 3.0. Możemy do niego podłączyć dysk twardy i współdzielić dane w sieci domowej. W ten sposób router może stać się również serwerem FTP z dodatkową możliwością udostępniania danych w internecie.

Drugim sposobem wykorzystania portu USB jest możliwość podłączenia do routera drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Oczywiście jeśli drukarka sama w sobie nie ma funkcji WiFi.W ten sposób możemy współdzielić pomiędzy wieloma urządzeniami jedną drukarkę lub skaner.

Bezpieczeństwo i optymalizacja

Piąta ważna funkcjonalność, którą cechują się nowoczesne routery, to bezpieczeństwo. Elementy ochrony sieci można skonfigurować w oprogramowaniu routera, a w przypadku TP-Link Touch P5 można to zrobić także przez ekran dotykowy.

Dwa główne elementy ochrony nowoczesnego routera przed zagrożeniami z internetu to:

Natomiast w sieci LAN i dostępie do internetu są to:

Nowoczesny router, podsumowanie

Jeśli chcesz, aby w centrum Twojej domowej sieci znajdował się nowoczesny i funkcjonalny router, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki. Kierując się nimi będziesz mógł wybrać urządzenie, które zapewni szybki i niezawodny dostęp do internetu. Intuicyjne mechanizy konfiguracji nie wymagają zaawansowanej wiedzy, nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z uruchomieniem routera w sieci domowej. Dodatkowe funkcjonalności staną się elementem ułatwiającym korzystanie z domowych sieci LAN oraz WiFi.