Ukryta kamera w wynajętym pokoju. Jak ją odnaleźć? - Dzień Dobry TVN Zasób 14 Zasób 2 Zasób 21 Zasób 22 Zasób 44 Zasób 15 Zasób 12 Zasób 9 Zasób 8 Zasób 20 Zasób 18 Zasób 19 Zasób 13 Zasób 70 Zasób 7 Zasób 30 Zasób 3 Zasób 4 Zasób 1 Zasób 24 Zasób 73 Zasó

Ukryta kamera w wynajętym pokoju. Jak ją odnaleźć? - Dzień Dobry TVN Zasób 14 Zasób 2 Zasób 21 Zasób 22 Zasób 44 Zasób 15 Zasób 12 Zasób 9 Zasób 8 Zasób 20 Zasób 18 Zasób 19 Zasób 13 Zasób 70 Zasób 7 Zasób 30 Zasób 3 Zasób 4 Zasób 1 Zasób 24 Zasób 73 Zasó

Porady

21 września 2021, 14:48

Porady

Autor:
SylwiaWołoch
Klaus Vedfelt/Getty ImagesPokój hotelowy

Powszechnie wiadomo, że podkładanie ukrytych kamer czy podsłuchów jest zabiegiem nielegalnym. Co jednak, jeżeli podejrzewamy, że urządzenie monitorujące może znajdować się w miejscu, w którym tymczasowo przebywamy, lub, co gorsza, w naszym domu? Na pytanie odpowiada ekspert – Ewa Barci.

Jak znaleźć ukrytą kamerę?

Jeżeli kamera znajduje się w miejscu publicznym, osoba, która do niego wchodzi powinna zostać o tym poinformowana. Obecność urządzenia nagrywającego musi być też odpowiednio uzasadniona. Administratorem danych z monitoringu jest najczęściej właściciel miejsca, w którym monitoring została założony. Podmiotem przetwarzającym jest z kolei operator systemu monitoringu. Kamera może rejestrować jedynie obraz – obraz i dźwięk mogą nagrywać tylko służby specjalne.

Marcus Hutchins, specjalista od cyberbezpieczeństwa, zamieścił na swoim TikToku filmik, wyjaśniający, w jaki sposób można poznać, że w pokoju ukryta jest kamera. W tym celu należy skierować źródło światła latarki na podejrzewane przez nas miejsce. Jeżeli odbicie, jakie uzyskamy będzie niebieskie, prawdopodobnie jest tam ukryte urządzenie rejestrujące. Sposób ten, choć pozwala zauważyć nawet niewielkie obiektywy kamer, nie jest jednak metodą profesjonalną.

Ukryte kamery – opinia eksperta

O to, jak w profesjonalny sposób możemy odkryć, czy ktoś nas podgląda zapytaliśmy ekspertkę – Ewę Barci, pracującą już od 20 lat jako licencjonowana detektyw.- Istnieją urządzenia, którymi lokalizuje się nielegalne podsłuchy, pluskwy czy kamery – korzysta się z nich w tzw. badaniach antypodsłuchowych. Samodzielne znalezienie urządzenia monitorującego jest bardzo trudne, jeżeli montują je specjaliści. Jeśli kamerę założy laik, któremu wcześniej uda się wejść np. do wynajmowanego przez nas pokoju i ją podrzucić, można spróbować odszukać ją samemu – tłumaczy ekspertka.

- Osoby, które jednak obawiają się, że sprzęty monitorujące mogły zostać założone przez profesjonalistów, zazwyczaj korzystają ze wspomnianych wcześniej badań. Kamery i podsłuchy założone przez osoby, które znają się na rzeczy, mogą być umieszczone naprawdę wszędzie – nawet w podłodze czy w ścianach, dlatego w takich sytuacjach rekomendujemy skorzystanie z usług specjalistów – dodaje Ewa Barci.

Jeżeli więc obawiamy się, że możemy być podglądani lub podsłuchiwani, może warto poprosić o pomoc ekspertów?

Jak wykryć zdradę? Kulisy pracy detektywa. Zobacz video:

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images

Podziel się
kamerapodsłuchdetektyw
Podziel się
kamerapodsłuchdetektyw