Projekt Puszcza.tv zakończony. Ujawniamy, na co poszły miliony publicznych pieniędzy

Projekt Puszcza.tv zakończony. Ujawniamy, na co poszły miliony publicznych pieniędzy

Internetowy projekt Puszcza.tv autorstwa Fundacji Niezależne Media miał się zakończyć w lutym tego roku. Według podpisanej trzy lata wcześniej umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska fundacja miała na realizację projektu otrzymać 7,2 mln zł dotacji z publicznych pieniędzy, a do końca marca tego roku powinna była przedstawić NFOŚ dokumenty potwierdzające wykonanie i rozliczenie projektu.

Gdy jednak 22 kwietnia poprosiliśmy NFOŚ o udostępnienie tego rozliczenia, otrzymaliśmy odpowiedź, że z uwagi na pandemię okres trwania projektu przedłużono do 30 czerwca tego roku, a fundacja ma dostarczyć rozliczenie do 31 lipca. W związku z tym poprosiliśmy NFOŚ o wszystkie dostępne obecnie dokumenty potwierdzające realizację działań fundacji w ramach projektu Puszcza.tv. Otrzymaliśmy ponad 700 stron dokumentów - zestawienia faktur i kosztów obejmują okres od marca 2018 do końca listopada 2020 roku.

Projekt Puszcza.tv zakończony. Ujawniamy, na co poszły miliony publicznych pieniędzy

Jak się okazało, według aneksu do umowy z 22 marca tego roku NFOŚ miał na Puszcza.tv przekazać jednak mniej pieniędzy niż pierwotnie zakładano - 5,5 mln zł, a cały koszt realizacji projektu obcięto do 5,8 mln zł (czyli o 1,7 mln). A co ciekawe, w ostatnim dniu projektu - czyli 30 czerwca - fundacja podpisała z NFOŚ kolejny aneks do umowy, w którym okrojono spodziewane efekty projektu. Z pierwotnych planów zostało dużo mniej.

Tymczasem dokumenty, które otrzymaliśmy, pokazują, że wydatki na Puszcza.tv do listopada 2020 roku już wyniosły prawie 4 mln zł. Na co przede wszystkim poszły te miliony?