Nowy OIOM Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego

Nowy OIOM Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego

Oddano do użytku przebudowany, a właściwie wybudowany od nowa Oddział Intensywnej Terapii, czyli OIOM z trzynastoma w pełni wyposażonymi stanowiskami respiratorowymi. W porównaniu do „starego” OIOMu, w nowym została podwojona powierzchnia użytkowa oraz liczba łóżek, z 7 na 13. Na nowym OIOMie będzie można leczyć zarówno pacjentów z COVID-19, jak i tych bez chorób zakaźnych, to wszystko jest możliwe dzięki odpowiedniej izolatce.

Oddział intensywnej terapii, jest wybudowany praktycznie od podstaw. Jest to bardzo nowoczesna intensywna terapia. Jest zaprojektowana w taki sposób, aby obsługiwała pacjentów covidowych jak i tych z innymi schorzeniami – poinformował Janusz Jerzak dyrektor Wojewodzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wroclawiu.

Inwestycja została zrealizowana w rekordowo szybkim tempie, budowa rozpoczęła się w październiku, a skończyła w grudniu. Koszt inwestycji wyniósł niemal 12 mln zł.

Nowy OIOM Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego

– Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z największych potrzeb, każdego człowieka. Myślę, że na szczycie tych potrzeb jest bezpieczeństwo zdrowotne, dlatego taką ogromną wagę jako samorządy przywiązujemy, do tego, żeby zapewnić poczucie bezpieczeństwa dolnoślązakom – mówił marszałek Cezary Przybylski.

COVID-19. Respiratory najnowszej generacji na oddziale

OIOM został wyposażony m.in. w respiratory najnowszej generacji, które przekazał wojewoda dolnośląski Jarosław Obrembski, kardiomonitory dofinansowane zostały przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Pojawiły się również inne urządzenia monitorujące stan pacjenta jak np. łóżka do intensywnej terapii z materacami przeciwodleżynowymi, zmiennociśnieniowe z wbudowanymi wagami.

– Od początku pandemii, blisko od roku słyszymy o konieczności przygotowania miejsc, które właśnie na OIOMach, będą pozwalały ratować życie i zdrowie ludzi. We Wrocławiu tych miejsc przybywa, warto zwrócić uwagę na cały proces inwestycyjny, w październiku rozpoczęła się tutaj gruntowna przebudowa. Udało się stworzyć dodatkowe miejsca wyposażone w nowoczesny sprzęt – podkreślił Jacek Sutryk prezydent Wrocławia.

W sumie na OIOMie znajduje się pięć sal, w tym jedna izolatka, dwie sale dwuosobowe i dwie sale czteroosobowe. Na nowym oddziale istnieje możliwość izolacji pacjentów.